PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[1 5.3.2008] 
Lázně svatého Josefa  (St.Josefs bad)

Kategorie: Jiný   (správní obec: Horní Žleb - Obergrund)
Okres: Děčín
Důvod zániku: Nespecifikováno - neprosperující
Období zániku: Před 1945  (rok: 1922)
Současný stav: Zničena částečně - budova lázní slouží jako hostinec a bytové jednotky

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.78747 14.21417 dle serveru Mapy.cz 1 5.3.2008  

 Historie a jiné články
Historie lázní sv.Josefa v Horním Žlebu (Obergrund)  [Jirka Lulek 6.3.2008]
Obec Obergrund patřila pod děčínské panství rodiny Thunů.Majitel Jan Josef Thun pod dojmem lázeńského ruchu v Karlových Varech toužil také po minerálním prameni.To se mu splnilo,když panský lesní Fr.Pallan v roce 1768 při pochůzkách narazil na pramen,u něhož zjistil,že nejde o obyčejnou vodu.Podal zprávu panu hraběti a ten nechal složení vody prověřit hraběcím medikusem J.Czernitzkym.Ten ji shledal jako železitou a vhodnou pro koupele.Hrabě se postaral o známost lázní tím,že u doktora Bauera objednal dílo pojednávající o hornožlebských lázních a bezplatně je nechal rozdávat.Dr.Bauer po výzkumech potvrdil,že je vhodná pro léčení zácpy,plynato... [více]

okolí  [Jirka Lulek 16.3.2010]
- kolem lázní založil hrabě Thun sady a před rokem 1822 začal zpřístupňovat okolí Horního Žlebu budováním lesních stezek,které přiváděly návštevníky do romantických skalních partíí a na vyhlídku Spitzhuttel na vrchu Papertu nad Přípeří.Kolem roku 1831 byl okruh vycházkových cest rozšířen o trasy s lavičkami.V roce 1846 - 1847 zaměstnával hrabě Thun řadu lidí na vybudování lesních cest,které propojily Pastýřskou stěnu a Červený vrch s Papertem a Vrásníkem (Lachenberg).
V Horním Žlebu postupně vyrostly ubytovací hostince a penziony,většina stojí dodnes a jsou na nich patrné i staré nápisy..hotely Stark,Bad,Bellevue,vila Waldstein (nyní ústav ... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Poznámka [1 5.3.2008 14:15] | Reagovat
jak je psáno v záhlaví- tyto webové stránky řeší zánik obcí PO ROCE 1945. Nehledě na to, že uvádíte, že z objektů je hostinec a bytové jednotky. Tak místo asi nezaniklo?!Já znám taky v Praze hospodu, z níž udělali svého času lidovou školu umění a teď objekt vlastní původní majitel a neprovozuje tam vůbec nic. Nebudu to sem dávat , že jako zanikla hospoda!
Poznámka 2 [1 5.3.2008 14:27] | Reagovat
Cituji autora webu : "Název mi už delší dobu vrtá hlavou. Dávno to již nejsou zaniklé obce po roce 1945. Jednak ten rok je zbytečně omezující, navíc sa začínáme zabývat i jednotlivými objekty ... a navíc se nejedná jen o místa úplně zaniklá ale u objektů třeba i o místě ve špatném technickém stavu, případně radikálně upravená ... Původně jsem chtěl zaregistrovat www.zaniklamista.cz, ale ještě to pořád není ono. Jak říkám to slovo 'zanikla' tam nesedí. Pavel Beran"

- nemusí být každý objekt v troskách aby se nemohl stát zaniklým.Myslím si zcela oprávněně,že tyto lázně v kontextu děčínských dějin zde mají být právem umístěny,proto je porovnání s kdejakou pražskou putykou zcela nemístné ..

Jirka Lulek
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka: