PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[1 3.10.2014] 
Děčín-Podmokly Řetězový most  (Tetschen-Bodenbach Kettenbrücke)

Kategorie: Obec   
Okres: Děčín
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Před 1945  (rok: 1933)
Současný stav: Zničena zcela - zbyly pouze pilíře a na těch postaven nový most

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.78119 14.20780  1 3.10.2014  

 Historie a jiné články
Řetězový most   [Jiří Hemmer 3.10.2014]
Most byl dokončen v r. 1855 a patřil k největším a nejkrásnějším v Čechách. Byl pojmenován po Alžbětě /Sisi/, rakouské císařovně, která po něm, jak se tradovalo, přejela když jela v r. 1854 do Vídně na svatbu s Františkem Josefem. Byl jediným řetězovým mostem přes Labe po celé délce jeho toku. Podobný most se nachází dodnes v Budapešti, kde překlenuje Dunaj a spojuje Pešť s Budou.
Osmého července 1915 vznikl na mostě požár, který vážně poškodil vozovku z dřevěných fošen. Několik měsíců trvalo než byl opraven.
K 1. červenci 1917 přebírá most od města Děčína a tehdejších akcionářů, kteří se podíleli finančně na jeho obnově, rakouský stát.
S... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Kettenbrücke [1 11.10.2014 12:32] | Reagovat
Schade, dass Kettenbrücke nicht nach Herrnskretschen verlegt wurde um zu eine vorteilhafte Verbindung zwischen Schöna Bahnhof und Herrnskretchen anstatt der Fähre ausgebaut hätte.
Řetězový most [1 11.10.2014 13:19] | Reagovat
Škoda, že nikoho nenapadlo přesunout ten most do Hřenska, aby nahradil místní pomalý přívoz a spojil nádraží v Schöně s Hřenskem. Tím by se celá lokalita zatraktivnila a byla výhodně přístupná i po železnici.
Re: Řetězový most [1 15.10.2014 07:38] | Reagovat
Asi by to nebylo tak jednoduché-myslím že Labe ve Hřensku je širší a mělčí než v Děčíně a mohl by být i problém s tím, zda by se pod něj vešly lodě. Dost možná by se musel zvednout a udělat nájezd, na to by zřejmě aspoň na pravém břehu Labe nebylo místo.
Re: Re: Řetězový most [1 16.10.2014 12:25] | Reagovat
To by se muselo zaměřit, ale nábřeží v Schöně i ve Hřensku je dost vysoko, už kvůli kolísání hladiny a přítoku Kamenice. Každopádně by bylo dobré spolu se stavbou mostu prohloubit koryto vodní cesty Labe tak, aby při zvýšené hladině nedocházelo k zaplavování Hřenska a průtok byl plynulý. Na okrajích toho koryta se zapustí pilíře.
Zánik Alžbětina mostu. [Martin Líbal 19.11.2015 18:57] | Reagovat
Myslím, že přestavba řetězového mostu na modernější ocelový ani na tyto stránky nepatří. Jedná se o čistě technickou záležitost. Jestliže za Rakousko - Uherska měli vlivní Thunové problémy prosadit ve Vídni most s takovými parametry, aby jej bylo možno efektivně rekonstruovat, tak se nešlo radikálnímu zásahu vyhnout. Připomíná mi to historii mostu přes Labe v Povrlech.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 20 do následujícího políčka: