PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Švihovský mlýn 1.2km
Švihov 1.2km
Pekárkův mlýn 1.8km
Borovsko 1.9km
Kolna 2.4km
Palečkův mlýn 2.8km
Franclův mlýn 2.9km
Sedlický mlýn 3.6km
Speřinský mlýn 4.5km
Kletečkův mlýn 5.0km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Zdeněk Pechar 1.1.2009] 
Hrádek   také: Hradek, Hradecko, Odranec,

Kategorie: Osada   (správní obec: Hulice)
Okres: Benešov
Důvod zániku: Vodní nádrž Želivka -
Období zániku: 1970-1980
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.71691 15.10814 GPS - zatopená část Zdeněk Pechar 1.1.2009  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok18901921[zdroje údajů]
Počet obyvatel3842
Počet domů67

 Dobové obrázky/pohlednice
 Hrad Odranec
 Novodobé obrázky
 Publikace
 Ostatní
 Mapa

Komentáře a upřesňující informace k místu


doplněk [bubu 7.1.2009 19:40] | Reagovat
Z Hrádku,někde jmenovaného Hrádek-Odranec,zbyly v současnosti 2 domy.Jeden soukromě obýván a druhý pro dozor nádrže.
Pod hladinou je krom zbytku osady zatopeno i torzo zříceniny hrádku,zvaného Odranec.Před vzdutím nádrže proběhl jen malý výzkum lokality.Bližší zkoumání místa asi již nikdy neproběhne.Škoda........
Německý název [Eduard Steun 29.11.2009 19:27] | Reagovat
Za Rakouska a následně Rakouska-Uherska měly všechny naše lokality i německý název.Zde to byl Hradek.Nevím jak za protektorátu Čechy a Morava,ale myslím,že obdobně.Myslím si,že i tento název by měl být v závorce vedle českého.
Re: Německý název [Zdeněk Pechar 30.11.2009 11:06] | Reagovat
Bohužel s Vámi v tomto případě nemohu souhlasit. Název osady Hradek je doložen již v roce 1369. Je to staročeský výraz, tehdy se čárky nepsaly. V 16. století se dokonce jmenovala Hradecko (podle nedalekého tehdy opuštěného hradu). Kdyby byla obec poněmčena za okupace musela by se jmenovat Burgstall, což jsem nikde zatím nenašel.
Re: Re: Německý název [Eduard Steun 30.11.2009 15:36] | Reagovat
Tohle chápu,to ano,ale já jsem to myslel tak,že by mělo být uvedeno Hrádek (Hradek).Hradek se to totiž určitě za Rakouska psalo.
Hrádek - upřesnění správní obce a okresu [Peroutka 18.8.2012 23:21] | Reagovat
Od r. 1960 patří Hrádek pod obec Horka II a do okresu Kutná Hora
zřícenina Odranec [Martin Veselka 25.6.2014 01:47] | Reagovat
Dobrý den, nevíte někdo, zdali jsou někde na internetu dostupné podrobnější informace či dokonce fotografie zatopené zříceniny hradu Odranec? Nemám teď po ruce žádné knižní práce o českých hradech, ale je stále veden v seznamu kulturních památek (předpokládám, že od r. 1958), takže by určitě měly existovat minimálně nějaké dokumentární snímky a popis na NPÚ (nebo kdo to spravuje), ale nevím, jestli to digitalizují nebo nějak zpřístupňují...
Re: zřícenina Odranec [Bohumil Freisleben 25.6.2014 18:29] | Reagovat
Na internetu jsem našel toto: http://www.apsida.cz/hrady/strednicechy/okreskhora/odranec/odranec.htm - hodně často vyskakují odkazy ke skoro zaniklému městečku Odranec u hradu Stará Dubá (z městečka by měla zbývat jedna z bran). Z literatury - snad by něco mohlo být v Sedláčkovi, z novějších autorů možná v Durdíkovi (ani jednu z knih bohužel nemám, takže nemohu zkontrolovat).
Re: Re: zřícenina Odranec [Martin Veselka 26.6.2014 10:11] | Reagovat
Děkuji Vám za odpověď a pomoc. Jakmile budu mít možnost, zkusím propátrat ty encyklopedie hradů. Otázkou ovšem stále zůstává dnešní stav Hrádku-Odrance, protože z popisů není zcela jednoznačné, zda byly ruiny zachovány a pouze zatopeny, nebo zda je před zatopením rozbořili. (Nevím, jaká byla praxe a úcta při budování Želivky.) Stejně tak jsem zatím nikde nenašel údaj o přesné poloze hradu, protože pokud není daleko od břehů dnešní přehrady a zůstal navzdory všemu zachován, snad by jej bylo možné (neoficiálně) navštívit/vidět, pokud by se přehrada někdy zčásti upustila... Těžko však říct, jestli se to vůbec dělá, jak často a jestli o tom vůbec někdo - na březích Želivky nežádoucí - veřejnost předem informuje.
Re: Re: Re: zřícenina Odranec [Bohumil Freisleben 26.6.2014 18:00] | Reagovat
S tím vám příliš nepomůžu. Ještě se mi podařilo najít jednu fotku místa - třeba by víc mohl vědět její majitel (nebo možná už bývalý majitel): http://aukro.cz/odranec-hradek-hulice-kutna-hora-zatopeno-zelivka-i4232203187.html. Má jít o dnes již zatopené hradiště, takže pokud tam nebylo ještě nějaké, tak je to možná hrad Odranec.
Re: Re: Re: Re: zřícenina Odranec [Martin Veselka 30.6.2014 12:37] | Reagovat
Děkuji Vám za informaci, zajímavé zjištění i dost překvapivé místo: nečekal bych, že se něco o Odranci dozvíme zrovna na aukru.
ještě k zřícenině Odranec (fotografie; citace z Durdíka) [Martin Veselka 9.7.2014 16:53] | Reagovat
Možná jste na to už také narazil, ale podařilo se mi objevit dvě fotoalba, která svědčí o tom, že nejsme jediní, koho zatopený (?) Odranec zaujal (ačkoli mám podezření, že ani fotografovo druhé hledání nebylo úspěšné - zdá se mi, že zbytky Odrance mohou být na ostrůvku, který je vidět na jedné z jeho fotek i na leteckých mapách.cz): http://finedays.rajce.idnes.cz/Hradek_Odranec,_hledani_hradku._zatopen_Zelivkou/
http://finedays.rajce.idnes.cz/Hradek_Odranec_na_druhy_pokus_nalezen./

Mimo to jsem se konečně dostal k tomu, co o Odranci píše Durdík ve své Encyklopedii (2009, s. 393-394): "Odranec (též Hrádek, okr. Kutná Hora) - zříceniny hradu původně na vysokém ostrohu nad pravým břehem Želivky, dnes na břehu přehradní nádrže jižně od Zruče nad Sázavou. / Za zakladatele hradu v době okolo poloviny 14. století bývá považován Procek z Volfenberka, syn majitele sousedního hradu Borovsko. Před hradem tou dobou stával kostel sv. Filipa. V roce 1407 je poprvé hrad uváděn oběma svými jmény. V roce 1457 Zdeňkem z Odrance Prockovi potomci vymřeli a hrad jako odúmrť připadl na krále. Noví majitelé se zde rychle střídali, až po roce 1474 hrad připadl Trčkům z Lípy, za nichž ztratil význam a rychle zpustl. Jako pustý se poprvé připomíná k roku 1533. / Malý, a jak název napovídá, asi i nepříliš výstavný hrad zaujal konec ostrožny, od níž byl oddělen širokým a hlubokým šíjovým příkopem, přecházejícím na obou stranách v příkopy boční. Toto opevnění je dnes z větší části zatopeno vodami přehrady a lichoběžný vnitřní areál hradu v současné době tvoří malý, zarostlý ostrůvek. Jasně patrna je zděná obvodová hradba a pozůstatky zástavby s valeně zaklenutým sklepem vyplňující zadní stranu dispozice. / Protože byla z neznámých důvodů nevyužita možnost archeologického výzkumu hradu v souvislosti s jeho částečným zatopením želivskou přehradní nádrží, zůstávají vědomosti o něm značně fragmentární. Nesporně však šlo o malý, nejspíše bezvěžový šlechtický hrad lokálního významu."
Re: ještě k zřícenině Odranec (fotografie; citace z Durdíka) [Zdeněk Zeman 14.1.2015 11:14] | Reagovat
Pokud toto opravdu píše pan Durdík ve své enciklopedii (2009), tak se s polohou hradu Odrance spletl. Místo kde stál nemůže být vidět, je nad ním aspoň deset metrů vody. Pan Durdík odkazuje na ostrůvek který je vidět i za plného stavu vody. Pokud voda jen trochu klesne, dá se k ostrůvku dojít a poblíž je výchoz křemenných žil.
Re: Re: ještě k zřícenině Odranec (fotografie; citace z Durdíka) [Martin Veselka 2.2.2015 10:57] | Reagovat
Děkuji za upřesnění, osobně jsem to bohužel ještě nemohl posoudit, na místě jsem ještě nebyl. A i takový znalec, jako byl pan Durdík, samozřejmě může být - zvlášť v případě takto záhadných památek - omylný...
hrádek [Marie 18.10.2014 23:33] | Reagovat
Je pravda, že na Hrádku pohřbívali i z Nesměřic a Hulic? Je někde uvedeno datum zboření kostela a zrušení hřbitova? Bylo pod hradem naleziště uranu nebo ne?
Poděkování [bubu 13.1.2015 10:35] | Reagovat
Děkuji velice panu Zemanovi, že sem dal fotografie a připomněl tuto krásnou a zmizelou osadu s hradem
Re: Poděkování [Zdeněk Zeman 13.1.2015 14:46] | Reagovat
Jak je trochu času, tak přidám další fotky. A moc děkuji. Zdeněk Zeman
Re: Re: Poděkování [Martin Veselka 2.2.2015 11:05] | Reagovat
Já se také přidávám a děkuji panu Zemanovi za unikátní fotografie a dokumenty, s velkým zájmem jsem si je prohlédl a ujasnil si díky nim souvislosti obrazu tohoto kousku naší krajiny před jeho zánikem.
doplnění pro zájemce [bubu 5.9.2015 19:48] | Reagovat
Ještě něco se přeci zachovalo. Jde o roubený špýchárek od č.p. 5 - r. Horáčkovy. Před zátopou byl uchráněn a znovu vystavěn ve skanzenu v Kouřimi.
Pěkné foky [Vojta Nácovský 23.7.2018 20:35] | Reagovat
Děkuji za fotky, je to velmi zajímavé. Potomek rodiny Nácovských.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka:

   


Processing time: 248 msec.
IP address = 35.171.45.182
desktop version