Kořen-synagoga (Kurschin-Synagoge)Kategorie: Synagoga  (správní obec: Kořen) Okres: TachovDůvod zániku: Nespecifikováno - dochována v přestavbě Období zániku: Postupně po 1945Současný stav: Ohrožená WGS-84 souřadnice (GPS) | Šířka N(Y)° | Délka E(X)° | Popis | Vloženo | | | 49.85250 | 12.84583 | z mapy Seznam.cz-synagoga | Pavel Frýda 1.9.2008 | | | 49.85222 | 12.84583 | z mapy Seznam.cz-hřbitov | Pavel Frýda 1.9.2008 | | Historie a jiné článkySynagoga v Kořenu a místní židovské obyvatelstvo [Pavel Frýda 1.9.2008] První písemná zpráva o židovském osídlení v obci Kořenu pochází z r.1702. Je však pravděpodobné, že Židé zde žili již dříve, neboť v této odlehlé krajině hledali útočiště před pronásledováním u místní drobné světské šlechty, která vzala zavděk židovskými daněmi a poplatky, jimiž bohatí feudálové a církevní vrchnost opovrhovali. Zmíněná první zpráva uvádí v r.1702 celkem 6 zde žijících Židů, v r.1793 to bylo 51 osob židovské víry, v r.1880 v obci žilo ještě 34 židovských obyvatel (10,2% obyvatelstva obce), v r.1900 už jen 6 Židů (1,9%) a v r.1930 se ještě 4 zdejší občané (1,4%) hlásili k judaizmu. V r.1939 nechaly německé okupační úřady deport... [více]
Zápis z obecní kroniky obce Kořen z let 1928-1933, Židé v Kořeni, zapsal Ernst Heimrath [Pavel Frýda 27.2.2009] Židé se v naší obci usadili pravděpodobně v době velkého útisku Židů. Zcela určitě zde žilo Židů ještě více než může zprostředkovat autor těchto řádek. V každém případě velká většina příslušníků tohoto vyznání, neboť na to poukazuje přítomnost vlastní synagogy, ba dokonce hřbitova. Koncem minulého (19.) století však odcházela rodina za rodinou poté, co zde dosáhly jistého blahobytu. Pilné obchodování a mimořádná soudržnost pomohly těmto lidem ke sblížení. Byli ztělesněnou skromností. Jakmile někdo získal prostředky k tomu, aby se mohl usadit v některém větším a lepším místě, odešel odtud. Následkem toho se stal rabín přebytečným, stejně tak i... [více]
Dobové obrázky/pohlednice
|
Novodobé obrázky Židovský hřbitov |
Ostatní
|
Komentáře a upřesňující informace k místu Sdělení [Ivan Miller 22.11.2008 22:21] | ReagovatJsem potěšen uspořádáním informací o osadě Kořen.Údaje jsou historicky vystihující a velmi vhodně interpretované. Právě jsem přijel z obce Kořen... [Jan Noska 8.8.2010 18:37] | ReagovatSvoje fotografie jsem mohl "porovnat", ale zde doplňující informace jsou úžasné! Poděkovat mohu snad jedině posláním svých foto na Vaši žádost.
Ty informace jsou vskutku úžasné. Překlady..., netušil jsem, že již večer budu znát obsah nápisů!
Děkuji, mám velkou radost!! Děkuji! Re: Právě jsem přijel z obce Kořen... [Pavel Frýda 10.8.2010 16:09] | ReagovatJsem rád, že Vás zdejší příspěvek potěšil a obohatil Vaše poznání. Pokud Vás zajímají překlady hebrejských textů i na jiných hřbitovech, tak na Tachovsku je zde naleznete u synagog Stráž, Prostiboř, Lesná, Chodová Planá, hřbitova u zaniklé obce Pořejov, na Chebsku u synagogy Drmoul, několik náhrobků je jako příklad přeloženo u synagog Blovice, Libochovice, Údlice, Mikulov. Přeloženy jsou i hebrejské texty které bývaly, nebo i jsou na hřbitovních bránách, synagogách, obřadních síních apod. v Pardubicích, Benešově, Domažlicích, Liberci, Voticích, Českých Budějovicích, Litoměřicích, Moravských Budějovicích aj. Vážený pane Frýdo, [Jan Noska 12.8.2010 09:34] | Reagovatjsem potěšen vůbec tím, že došlo k reakci. Normální to není a já začínám mít pocit, že to, co nebude na inetu nebudeme vědět, protože nám nikdo nic normálně nepoví a neodpoví.
Jasně, že mne Vaše nabídka na info potěšila!
Někde jsem myslím kdysi četl, že "Zaniklé obce" (??) a myslím, že ještě něco jiného o židovských památkách v Čechách, nepamatuji si, jak se to jmenovalo - je k mání celé v datové podobě. Dělal jste to ve spolupráci s panem J.Fiedlerem. Kdyby to šlo celé koupit - to bych rád.
Tak hezký týden a ještě jednou děkuji. Re: Encyklopedie [Pavel Frýda 12.8.2010 16:33] | ReagovatExistuje Encyklopedie židovských obcí, sídlišť a památných míst na území ČR, tyto jednotlivé lokality jsou na CD, lze si je objednat a koupit v Židovském muzeu v Praze, víc se dozvíte na www.jewishmuseum.cz/shop/czshopenc.htm. Z této Encyklopedie jsem nečerpal, mým zdrojem je dostupná odborná literatura všeho druhu, jsem jen amatérský badatel. Pan PhDr.Fiedler mi poskytl některé staré fotografie např.synagogy ve Vlašimi, Dožicích, obřadní síně v Chomutově apod.
Zdroje překladů hebrejských textů jsou vždy uvedeny v popisu fota, hodně textů mi přeložila i vysvětlila "mailová" kolegyně slečna Shira, studentka Tel-Avivské univerzity. Ačkoliv má hebrejština pouze 22 znaků a souhlásky nahrazuje interpunkce, často vzletné epitafy by se na náhrobek nevešly. Proto jsou některá místa v textu uvedena v různých zkratkách, což s sebou nese problémy, pro Shiru není obtížné vysvětlit zkratku za text z Tóry, překladatelským oříškem jsou pro ni samozřejmě zkratky lokalit převzaté z německých názvů obcí a měst a části některých textů nám jsou dnes už nejasné (viz.např. náhrobek rabína Benjamina Segala z Rabí). Kořen- odkryté poklady [Marta Nejedla 24.1.2011 15:59] | ReagovatVážený pane Frýdo, jezdím na Kořen téměř každý týden dvacet let, ale nikdy jsem netušila, co je na náhrobcích ukryto. Sama se zabývám starým kurentem a švabachem, pátrám po vojenských pohřebištích, ale Vy jste mi odkryl zcela nové obzory. O takto rozsáhlém osídlení a tedy i pohřebišti v Kořenu jsem neměla ani tušení. Snad právě proto, že se zabývám zase něčím jiným, zcela specifickým. Jestli že zde žilo tolik židovských rodin, myslíte, že byste mi mohl napovědět, kde jsou asi jejich matriky? Také v archívu v Plzni, nebo jsou odvezeny do Prahy? Byly psány německy nebo hebrejsky? Děkuji za jakoukoliv informaci.
Především ale děkuji za Vaše úžasné informace o židovském osídlení v Kořenu a přeji mnoho štěstí v další badatelské práci. Re: Kořen- odkryté poklady [Pavel Frýda 24.1.2011 20:07] | ReagovatDobrý den,
jsem vždy rád, když se dozvím, že tyto stránky pomohly k obohacení poznání. Já také Vaše zajímavé práce ze serveru Vojenských pietních míst znám, sám jsem jich využil do odkazů u polozaniklé osady Hlupenov.
Pokud se týká matrik židovských obcí, tak byly psány hebrejsky až do josefínských reforem, kdy musely být povinně vedeny německy. Předpokládá se, že ve středověku Židé v Čechách jako komunikačního jazyka užívali češtinu(hebrejština byla užívána jako liturgický jazyk), soudí se tak podle tzv.českých glosů v dochovaných hebrejských textech. Bohužel do dnešní doby prý nejsou staré hebrejské texty příliš užívány pro studium starších českých dějin. Metlou pro židovské archivy a matriky bývaly časté požáry v ghettech, starších zápisů se dochovalo jen málo. V Kořenu po zrušení zdejší židovské obce v r.1893 byly pravděpodobně matriky a jiné písemnosti převezeny do archivu rabinátu Chodová Planá, to se dělo všude, kde byly zrušeny již početně slabé židovské obce. Obávám se, že veškeré archivované písemnosti židovské obce v Chodové Plané vzaly za své při plenění synagogy a úřadovny rabinátu nacisty v průběhu tzv.křišťálové noci v listopadu 1938, nacistická spodina totiž většinou zapálila celé synagogy, kde se tak nestalo byl demolován "pouze" interier a dav ukojil své nízké pudy zejména pálením tór a zanechaných písemností, to byl případ i Chodové Plané. Jak to přesněji bylo však není známo, odsunovaní Němci měli důvody se nesvěřovat ani po válce, ani později....Pokud je známo, tak byl evakuován do vnitrozemí jen zlomek archivu židovské obce v Tachově, je dochován v Židovském muzeu v Praze a je zde cenným studijním materiálem. Zkuste se zeptat v Okresním archivu v Tachově, ale obecně platí, že dochovaných archiválií židovských obcí je v pohraničí velmi málo, ve vnitrozemí je situace poněkud lepší.
Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
|