PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Vladimír Kraus 22.8.2007] 
Mlýn a celnice v údolí Suché Kamenice  (Dürr-Kamnitz)

Kategorie: Samota   (správní obec: Hřensko)
Okres: Děčín
Důvod zániku: Živelná pohroma -
Období zániku: Před 1945
Současný stav: Zničena zcela - mlýn, přestavěný na hostinec, vyhořel r. 1882

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.86194 14.23000 z mapy Vladimír Kraus 22.8.2007  

 Historie a jiné články
Něco z historie podle knihy Hany Slavíčkové - Hřensko jinak Hernskretžem  [Jirka Lulek 4.3.2008]
V roce 1794 postavil tesařský mistr Dittrich z Labské Stráně v údolí Suché Kamenice mlýn s pilou,k nimž přibyla brzy i stoupa na tříslo.Bylo však málo vody a živnosti se nedařilo,proto objekt měnil rychle za sebou majitele.Udržel se až po roce 1806 Josef Gűnter z Varnsdorfu,který zřídil při mlýně hospodu s kuželníkem a tanečním sálem,kde se hrávalo i divadlo.Objekt,který jako mlýn nikdy neprosperoval,si takto získal velikou popularitu a pro svoji romantickou polohu se stal vyhledávaným cílem návštěvníků Hřenska.Sláva zanikla,když v roce 1882 lehl objekt popelem.....
Suchá Kamenice  [Vladimír Kraus 16.7.2013]
Celková oprava cesty údolím Suché Kamenice z Arnoltic až k Labi byla provedena v období od května do listopadu 1738. Byla to náročná akce a trvala 101 pracovních dní. Dodnes jsou tyto části cesty docela dobře zachované, viz některá fota.
V údolí bylo také několik lomů. Jeden z nich, zvaný Elbleite, v dolní části na levém břehu pod mlýnem byl snad i zdrojem materiálu pro dostavbu chrámu sv. Víta v Praze. Po těžbě (doložena min.od r. 1854) jsou patrné haldy a pozůstatky kovárny pro lamače pod skalní stěnou. Tato patřila k domu čp. 76, který si zde postavil Franz Ettrich z Bynovce r. 1830. Do této kovárny se uchýlila rodina a příbuzenstvo (celk... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


komentář k fotu č.1 s názvem "Z udolí Suché Kamenice" [Jirka Lulek 18.5.2008 17:37] | Reagovat
na této dobové fotografii je vidět stavba domu finanční stráže,která byla zde a i na mnohých jiných místech zřízena (např. u Dolského mlýna),aby bránila pašerákům vstup z Německa...Tento objekt fungoval na tomto místě déle než mlýn..
Re: komentář k fotu č.1 s názvem "Z udolí Suché Kamenice" [Vladimír Kraus 4.1.2012 14:06] | Reagovat
Dobré informace, jinak bychom těžko dnes věděli, co bylo co. Jen Vaše fotky zdi domu finanční stráže jsou po zvětšení úplně mrňavé-nejde s tím něco dělat?
povodeň [Jirka Lulek 6.1.2012 19:45] | Reagovat
Povodeň před 2 lety dost zle poničila zbyky základů mlýna a zdevastovala celou krajinu v údolí, strhala cesty a podemlela svahy. Člověk zabývající se historíí na tomto smutném současném stavu objeví jedno positivum - v létě za sucha je možno spatřit mnoho hraničních značek, nápisů a pozůstatků po hrázích, které byly dlouhá léta ukryty pod nánosy písku koryta potoka....
Cestička [Jiří Kolouch 12.9.2016 22:49] | Reagovat
Cestou údolím dolů, jsem objevil na levém břehu malou dlážděnou stezku vedoucí úplně nahoru na okraj údolí na louku. Zajimalo by mě k cemu sloužila a kdo ji vybudoval. Začíná pod velkou převislou skálou zhruba v půlce údolí. Těsně před soutokem s Janovskỳm potokem. Je kvalitně stavěna tak si myslím, že musel být opravdu důvod ji stavět.
Re: Cestička [Vladimír Kraus 13.9.2016 09:23] | Reagovat
Nejsem žádný znalec, ale domnívám se, že šlo o spojku z údolí na Labskou Stráň.
Způsob stavby není pro ČŠ nijak neobvyklý, podobnou cestičku je možno vidět při sestupu z Hájenek k Meznímu můstku po pravé straně údolí a mnohde jinde.
Při zpřístupňování kraje pro turisty bylo vybudováno mnoho dlážděných cest i na místech, kam dnes skoro nikdo nechodí, často se dají najít zbytky dlažby či kamenných schodů v údolích a roklinách, vytesaných schodů na skalách a další.
Cestička [Vladimír Slezák 13.9.2016 17:47] | Reagovat
Doporučuji stránky www.bauer917.mzf.cz,Je tam schematické znázornění různých cest Českým Švýcarskem, mimo jiné i údolím Suché Kamenice.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka:

   


Processing time: 199 msec.
IP address = 3.235.182.206
desktop version