PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Mlýn a celnice v údolí Suché Kamenice (Dürr-Kamnitz) - Suchá Kamenice

Přispěl: Vladimír Kraus

Celková oprava cesty údolím Suché Kamenice z Arnoltic až k Labi byla provedena v období od května do listopadu 1738. Byla to náročná akce a trvala 101 pracovních dní. Dodnes jsou tyto části cesty docela dobře zachované, viz některá fota.
V údolí bylo také několik lomů. Jeden z nich, zvaný Elbleite, v dolní části na levém břehu pod mlýnem byl snad i zdrojem materiálu pro dostavbu chrámu sv. Víta v Praze. Po těžbě (doložena min.od r. 1854) jsou patrné haldy a pozůstatky kovárny pro lamače pod skalní stěnou. Tato patřila k domu čp. 76, který si zde postavil Franz Ettrich z Bynovce r. 1830. Do této kovárny se uchýlila rodina a příbuzenstvo (celkem 9 osob) mlynáře Ignaze Dittricha po požáru mlýna 27. 11. 1882.
Budova celnice, dnes pozůstatky dvou domů nedaleko silnice, ze které se později stal hostinec vydržela až do r. 1945, snad i krátce přes.

Zdroj: N. Belisová - Minulosti ČŠ - Lomy v kaňonu Labe


Vloženo: 16.7.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist