PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Wespenhäuseln 0.5km
Nový mlýn 0.6km
Mostek 0.9km
Englova chaloupka 1.0km
Liščí Hora 1.5km
Horní Hamr - brusírna skla 1.6km
Malý Horšín 1.6km
Jánská Huť 1.7km
Pila Nový Dvůr 2.1km
Horka 2.2km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Vladimír Minařík 2.5.2006] 
Novosedly  (Neubau)

Kategorie: Obec   
Okres: Domažlice
Důvod zániku: Hraniční pásmo -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.54964 12.67647 z mapy Vladimír Minařík 2.5.2006  

 Historie a jiné články
Novosedly  [Vladimír Minařík 2.5.2006]
zaniklá ves která stávala severně od vsi Rybník nad údolím Radbuzy. Byla rozložena podle staré dnes nepoužívané cesty přicházející od Bělé a strmě klesající serpentinami do údolí. Ves se poprvé uvádí r. 1654, před válkou zde stálo 42 usedlostí.
Po válce již odlehlá a špatně přístupná vesnice, rozkládající se navíc od 50. let v blízkosti hraničního pásma, nebyla natrvalo dosídlena a koncem 50. let byla zbořena. Dnes je místo hustě zarostlé vegetací, dispozice vsi je však stále čitelná - patrný zarůstající návesní rybníček, základy zdí, terénní úpravy jako kamenné tarasy apod. Na nejvyšším východním konci vsi stávala kaple sv. Jiří - patrná ... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 Letecký pohled
 Odkazy
Mapová služba

Komentáře a upřesňující informace k místu


Krajina [Milan Vlk 26.11.2010 18:54] | Reagovat
Dobrý den,Novosedly a okolí považuji za jedno z nejpěknějších míst v tomto kraji. V okolí je několik kamených teras, milníků a křížků. Z kopce nad Novosedly je nádherný rozhled do daleké krajiny.
Historická fotografie [Martin Kolovský 8.1.2011 12:40] | Reagovat
Dobrý den, na historické fotografii je buď hodně podivný pohled na ves Novosedly u Bělé, ale spíše se mně zdá, že tato fotografie neodpovídá této vsi. Obec nebyla tak rozlehlá a kostel byl menší a vzhledem ke svahu k Radbuze na druhé straně vsi.
historická fotografie [Honza Reiter 9.1.2011 17:11] | Reagovat
Musím s vámi souhlasit.Místo jsem několikrát navštívil a je ve výrazně příkrém svahu na P- břehu řeky. Foto mě zaujalo hned, jak se zde objevilo, ale nechtěl jsem do toho "ďoubat". Také si myslím, že fotka neodpovídá těmto Novosedlům. Lokalit s tímto názvem je několik.
Re: historická fotografie [František Novák 23.2.2011 22:16] | Reagovat
Může jít o Novosedly u Nemanic.
Re: Re: historická fotografie [Honza Reiter 23.2.2011 22:23] | Reagovat
...aha... to by tak mohlo být. U Nemanic jsou "zastrčené" asi tři vísky, z nichž jedna se taky jmenuje Novosedly, ale tam jsem osobně nikdy nebyl.
Re: Re: Re: historická fotografie [Bohumil Šmíd 9.12.2011 00:29] | Reagovat
Bydlím v Nemanicích a o historii zaniklích vsí se dost zajímám a mohu říct,že na obrázku Novosedly u Nemanic to nejsou.Nosedly u Nemanic nikdy nebyly tak rozlehlé,sousedily přímo s Nemanicemi a kostelík který je vidět z Novosedel by byl na svahu a v pravé části obrázku.
Re: Re: Re: Re: historická fotografie [dj dzigibungr 27.3.2014 23:23] | Reagovat
pokud porovnám foto ze stránek mikroregionu dobrohost a té od tud tak to souhlasí ale když z foto 1947 tak ta poloha okolních vsí se liší to si myslím že to budou jiné novosedl či jiná ves
souhlasím s........... [Míša Nováková 26.4.2012 22:27] | Reagovat
pány,kteří se domnívají o fotu Novosedel zde umístěném,že nejsou Novosedly správné.I já se toulala již několikrát ve svahu,kde ves stávala.To kouzelné místo neodpovídá fotce.....
hledam [jaroslav korf 11.9.2013 21:44] | Reagovat
muzete me skontaktovat s fararem nebo knezem.
abych nasel zapis v matrice roku 1642 muj predek vzal cesku jsem sirotek a hledam predky byl jsem znasilnovan amlacen otcem anyni hledam koreny a rodinu. ozvete se zaplatm za pomoc v novoselych bydli korfove at to jsou pribuzni potrbiju oporu a navstevoval jsem bily kruh pomoci ZA POMOC ZAPLTIM NAJIT V MATRCE ZAPIS A JMENOVCE KORFY V NOVOSEDLECH ´dekuji pan korf
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist