PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Jánská Huť 0.8km
Nový mlýn 0.9km
Novosedly 0.9km
Englova chaloupka 1.0km
Wespenhäuseln 1.2km
Malý Horšín 1.2km
Velký Horšín 1.4km
Stará Huť 1.5km
Štráská huť 1.9km
Horka 2.0km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Vladimír Minařík 2.5.2006] 
Mostek  (Schwanenbruck)

Kategorie: Obec   
Okres: Domažlice
Důvod zániku: Hraniční pásmo -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena zcela - stojí 1 dům - hájovna

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.54175 12.67142 z mapy Vladimír Minařík 2.5.2006  

 Historie a jiné články
Mostek  [Vladimír Minařík 2.5.2006]
zaniklá osada ležela v údolí Radbuzy při silnici Rybník-Smolov. Skelné hutě se v místě připomínají již koncem 16. století, v 17. století zde byl založen dvůr. Osada měla před válkou 49 usedlostí.
Po odsunu německého obyvatelstva sice ves získala nové české jméno ale kvůli blízkosti hraničního pásma nebyla natrvalo dosídlena a koncem 50. let byla zbořena. Dnes je její prostor hustě zarostlý stromovím, přetrval pouze starý kamenný most přes Radbuzu z r. 1809, obnovený po roce 1990. Jediným stojícím objektem je dnes hájovna asi 200 metrů severně při silnici na Smolov.
Historie  [Zdeněk Pechar 3.2.2008]
Mostek
Jméno Schwanenbrückl vzniklo zajímavým způsobem. Panství pánů ze Schwanenbergu sahalo až k řece Radbuze a s naším územím ho spojoval můstek, původně dřevěný. Protože páni ze Schavenenbergu měli ve znaku labuť (schwanen-labuť), dostalo místo jméno Schwanenbrückl, tedy Labutí můstek. V roce 1596 prodal území u tohoto mostku císař Rudolf II. sklářskému huťmistru Paulu Schüreru. Ten zde postavil huť. V roce 1609 zde vznikly nové sklářské hutě, Neue Hütte, a původní dostala název Althütten. Pak toto území koupil pán z Wiederspergu a jako sídelní místo pro tuto oblast si zvolil Schwanenbrückl. Patřily pod něj osady a samoty, Pfaffenberg,... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 Letecký pohled
 Odkazy
Databáze obětí holocaustu - Eliška Anspachová ze Schwanenbrücklu (Mostku)-dokumenty
Mostek - album na FB
VIDEO Horní Radbuza - Záběry ze Schwanenbrückl roku 2011 a okolního toku říčky.

Komentáře a upřesňující informace k místu


Doplnění informací [Pavel Frýda 10.3.2007 13:49] | Reagovat
Dobrý den pane kolego,
s dovolením jsem doplnil foto obce před r.1945. Je hezké, že most je opravený, já tam byl před 10 lety a byl zchátralý.Publikace průvodce Český les 1. uvádí německé jméno obce ve tvaru Schwanenbrükl, v Chytilově místopisu jsem tento Mostek nenašel, nevíte jaký měl český název před válkou? Publikace taky uvádí v roce 1930 49 domů a 255 obyvatel. Můžete to doplnit do tabulky, já Vám do toho nemohu zasahovat.
Zdraví Pavel Frýda
hájovna Mostek [Tomáš Křemenák 12.10.2011 23:45] | Reagovat
rád přivítám jakékoli informace o zaniklé obci Schwanenbrukl,
Mostek,protože tam jezdím již od roku 1969,kdy tam moji rodiče koupili
hájovnu-jediný nyní dochovaný objekt.
děkuji Tomáš Křemenák
Re: hájovna Mostek [anton procházka 14.3.2012 17:08] | Reagovat
Zdravím pana Křemeňáka a připájím pár řádkú,co se týká hájovny a obce Mostek s okolím.Jsem syn Sidonie a Jana Prichazkovích.Otec po absolvování lesnické školy dostal přidělenou služebně v.r. 1949 už spomínanou budovu.Já jako malý kluk začínám vnímat okolí až kolem roku 53-4 kdy jsem nastoupil do první třídy do obce Ostrov-Bezvěrov.Mostek,jako obec ,vté době byla velmi krásná.Těsně u hájovny byly ještě dva domy,na kraji stála vilka,kterou obýval mladý hajný Hogr,prostředni sloužil lesnímu dělníkovi jménem Kucko.Co se týká celé obce,všechny domy ještě stály tak jak je to na fotografiich.Nádherný pohled byl na Novosedly,proti hájovni Vyšehrad,JánskáHuť dokonce stál i mlýn Štainerka směr Smolov.Němci byli dobří hospodáři,ovocné zahrady byly plné chutného ovoce,které už neměl kdo obírat.Tohle všechno rušili jen drancovači,kteří rozebírali co se dalo a odváželi do vnitrozemí.V.r.59-60 dovezli dva velké buldozery a srovnali se zemí co ještě stálo,byl to smutný pohled.Nezastavili se ani před kostelem v Novosedlých,který ješte stál.Kraj kdysi plný života,doplatil na zajmy a nesnášenlivost velmocí.Vroce 1966 jsme se odstěhovali ajá se často vmysli procházím místy kde jsem prožíl velmi fantastické detstvi.Momentálně žiji již 42let na Slovensku v hezkém městě Púchov.Vlétě se chystám navštívit všechno to co opisuji a když budete chtí múžem se sejít a popovídat si.S pozdravem A.P.
Re: Re: hájovna Mostek [Gabriela Procházková 17.5.2014 14:40] | Reagovat
Nádherně napsaný a opsaný život na hájence v Mostku táto!!!!
Re: Re: hájovna Mostek [josef duhacek 15.7.2018 07:28] | Reagovat
Preji hezky den tak jak jsem slibil hned po prijezdu jsem si vas clanek vyhledal také proto ze v tom privalu informaci jsem vam ani nenechal kontakt ani na tatku ani na sebe tak snad se mi to zdari nyní pokud byste měli cestu do cech tak vas samozrejme moc radi uvidíme je toho urcite ještě mnoho o cem by se dalo povídat tatka je uz ted rozhodnuty si cestu zopakovat a tak verim ze tak krasne zakouti jako jsou Lazy ještě navstivime se srdecnym pozdravem J.Duhacek ml.
Léto 2011 [Kuba Turek 24.10.2011 19:18] | Reagovat
Dnešní stav vypadá takhle (video a fotky): http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=2970
Nežila jsem tam,ale.... [Míša Nováková 20.4.2012 22:05] | Reagovat
Dobrý den!Jaká nádhera je číst vzpomínky pamětníku!!!Uplně jste mi oživil obraz Mostku,pane Procházka,který znám jen z fotek.Jsem odjinud,ale žiji již roky v blízkosti a nachodila jsem se po zaniklých vsích už hodně,a klidně a ráda bych šla s Vámi a poslouchala!Budte zdráv a díky!
Re: [anton procházka 2.8.2012 12:45] | Reagovat
Děkuji Vám,těším se že Vás múj příspěvek zaujal , otevřete si- Velký Horšín- a múžeme se nakontaktovat.Velmi pěkně Vas pani Mišo zdravím Anton.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 38 do následujícího políčka:

   


Processing time: 104 msec.
IP address = 44.222.218.145
desktop version