PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Výhledy 1.2km
Bernstein 1.5km
Hálkova chata 1.9km
Hrádky 2.1km
Vchynice-Tetov 2.2km
Preisleiten 2.4km
Pila - Horská Kvilda 2.7km
Wasserreith 3.2km
Mani mlýn 3.3km
Hrádky - Hamerský mlýn 3.3km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[1 23.4.2011] 
Pechler

Kategorie: Nespecifikováno   (správní obec: Horská Kvilda)
Okres: Klatovy
Důvod zániku: Nespecifikováno - vyhnání původních obyvatel po r. 1945
Období zániku: 1945-1950  (rok: 1947)
Současný stav: Zničena částečně - zachovalo se zařízení pily

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.05883 13.51794 Souřadnice odvozeny z mapy 1 24.4.2011  

 Historie a jiné články
Stručná historie  [Jakub Ouředník 23.4.2011]
Bývalá usedlost na soutoku Vydry a Hamerského potoka. Dvě stavení s kapličkou zde stávala ještě v roce 1947. Na břehu potoka se zachovaly zbytky zdí a zařízení pily.
Obyvatelé Pechleru se zabývali zpracováním dřeva – výrobou dřevěného drátu, soustružení zátek a krabiček na sirky.
Místopis  [pašerák 28.7.2020]
Stavení čp.22 stálo v nadmořské výšce 925 metrů, přibližně 15 metrů od levého břehu Hamerského potoka (Gefilgerbachu). Minimálně od roku 1820 až do roku 1873 bylo obydlí ve vlastnictví rodiny Häusler (další info v komentáři p.Vlčka + text u dobového foto fota č.2). Louky a pole,
na kterých rodina hospodařila, ležely pod stavením, na obou březích Hamerského potoka. Kolem usedlosti procházela cesta od Antiglhofu
na blízký mostek, za nímž stoupala přes osadu Schrollenhaid do Horské Kvildy. V té době ještě neexistovala nynější cesta vedoucí při potoce. Před průčelím domu směrem k mostku stála kaple, jejíž zadní část měla kruhový půdorys. Na d... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Německý ekvivalent [1 23.4.2011 18:52] | Reagovat
Kohoutí kříž uvádí německý ekvivalent "Pechsiederei". Nejsem si ale stoprocentně jist zda je to opravdu tak, počkám tedy, až to někdo 100% potvrdí.
Pechler-informace [Jan Vlček 25.4.2011 20:06] | Reagovat
Lokalita,dnes nazývaná Pechler, zahrnovala následující objekty v k.ú.Horská Kvilda ,v části Dolní Antigl:
-dům čp.40/st.p.55- obytné a hospodářské stavení- je na historickém snímku na této straně zobrazen vpravo od středu.Pouze k tomuto domu se vztahuje označení "Pechler",někdy též "Pechler-Unterantigl".
Něco k historii objektu:smlouvou ze dne 26.2.1843 dům postupní smlouvou získali Franz a Theresia Köhl.Dále dle zápisu ze dne 30.4.1883 přešlo vlastnictví na Ludwiga a Annu Köhl. Dne 26.9.1918 pak celý majetek získal Ludwig Köhl,který nemovitost smlouvou ze dne 2.6.1920 prodal manželům Franzi a Hermine Weishäuplovým,kteří dům vlastnili až do konfiskace v r.1945.Následně po roce 1945 proběhlo přídělové řízení,ve kterém je nemovitost již označována jako "bouračka".
Druhou stavbou /na historické fotografii zobrazenou uprostřed/ byl :
-dům čp.22/st.p.56-tento objekt byl původně označován jako "Chaluppenwirthschaft Nr.C.22 in Antigl".Toto označení měl až do roku 1873,kdy dne 17.5. nemovitost od Karla Häuslera koupilo i s přilehlými pozemky Město Kašperské Hory za sumu 3000,-zlatých.Nový majitel nemovitost upravil a od této doby byla označována jako hájovna čp.22 v Dolním Antiglu/Hegerhaus Nr.C.22 in Unterantigl/.
Vzhledem k tomu,že hájovna byla majetkem Města Kašperské Hory,nevztahovala se na ní konfiskace po r.1945, ani následné přídělové řízení.V současné době stojí na st.p.56 rekreační objekt/viz.fotogalerie/.
Poslední stavbou byla kaple na st.p.79.
Stála v sousedství st.p.56,blízko u původního mostu přes Hamerský potok.Byla postavena v roce 1907.Vlastnicky patřila rovněž Městu Kašperské Hory.Pokud jde o pojmenování,jde o lokální název,vztahující se k původnímu povolání obyvatel domu čp.40/zpracování smoly/.Jméno uvádí Engelbert Panni/viz. kohoutikriz.org./Chytil ani jiné zdroje toto pojmenování neuvádějí. Není ani na mapě správního území okresu Kašperské Hory/Karte des Kreises Bergreichenstein und der Gemeinden Seewiesen und Gesen-stand 1945/.Ještě připomínka- nešlo o osadu ale skupinu domů ve správním území obce Horská Kvilda.
Doplňující informace [1 5.1.2015 17:09] | Reagovat
Samozřejmě má pravdu pan Vlček.Pechler se říkalo pouze jednomu jedinému domu v horní části Dolního Antýglu,kde se dříve zpracovávala smola.Časem toto pojmenování přešlo na celou tuto část,které zdejší lidé začali tak říkat,ale nebyl to oficiální název.Nedaleko býval původní most přes Hamerský potok,ke kterému vedla pěší stezka z Výhledů,která se občas využívá turisty i dnes.Jen kousek za mostem stávala kaple z r.1907,která byla mnohem větší,než je dochovaná kaplička u dolnoantýgelského dvorce.Tabulka KČT s nápisem Pechler neuvádí správné údaje.Je na ní napsáno,že kaple stála do r.1947.Vím,že v letech 1953-1954 se už díky vandalům ocitala v žalostném stavu,ale byla ještě celá a proto se můj otec,polesný Robert Steun a hajný Josef Kroupa rozhodli,že ji opraví a začali opravou dveří.Jejich snaha ale byla marná.Cokoliv opravili,vše bylo hned zase zničeno,bylo jim ukradeno nářadí i materiál,který nebyli vandalové líní odnosit až do Hamerského potoka.Proto to po půlročním snažení vzdali a opravili kapličku u školy v Horské Kvildě,kterou tak také zachránili a která stojí dodnes. Zde zmiňovaná kaple,stála ještě v roce 1956.Šli jsme tehdy na školní výlet s paní učitelkou z Horské Kvildy a když jsme sešli z Výhledů sem,na Dolní Antýgl,v uvedené kapli jsme se celá třída schovali před bouřkou.Z toho výletu si pamatuji,že v kapli byly ještě zbytky nějakého dřevěného zařízení (nevím už zda to byla klekátka,nebo lavice) a že na podlaze bylo ještě několik zničených obrazů světců,jen jeden byl celý a tak jej paní učitelka Brousilová zavěsila do čela kaple na vyčnívající hřebík.Ani si netroufám odhadnout,jak dlouho tam asi vydržel. Touto příhodou chci jenom dokázat,že tabulka KČT s označením PECHLER,neuvádí pravdivé údaje.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 96 do následujícího políčka: