PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Pavel Slezák 2.1.2009] 
Kvilda - Kostel Sv. Štěpána  (Aussergefild - St. Stephan Kirche)

Kategorie: Církevní stavba   (správní obec: Kvilda)
Okres: Prachatice
Důvod zániku: Živelná pohroma - původní dřevěný kostel zničen požárem
Období zániku: Před 1945  (rok: 1889)
Současný stav: Nespecifikováno - Na místě r. 1894 postaven nový zděný kostel.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.01919 13.57961 GPS Pavel Slezák 2.1.2009  

 Historie a jiné články
Historie kostela  [Pavel Slezák 2.1.2009]
V roce 1765 vyhověla pražská arcibiskupská konsistoř žádosti kvildských věřících a poskytla svolení ke stavbě kostela včetně hřbitova. Dřevěný kostel, jehož stěny byly pokryty šindelem, byl zasvěcen památce Nalezení těla sv. Štěpána.
V roce 1889 vypukl ve středu obce velký požár, zachvátil 18 domů, nově postavenou školu, shořel i dřevěný kostel. V roce 1892 byla zahájena na místě vyhořelého původního kostela výstavba kostela nového, kamenného, podle vzoru novogotického kostela v Knížecích Pláních. Nový kostel sv. Štěpána byl vysvěcen v roce 1894 a stal se součástí duchovního života věřících Kvildy i přilehlých obcí horní Šumavy. Dnes v... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Mimo téma [krulis2006 1.12.2010 17:40] | Reagovat
Dovoluji si pooze připomenout název těchto stránek - Zaniklé obce po roce 1945. Opravdu nevím, jak se sem tématicky hodí zánik kostela v r. 1889, i když jde bezesporu o zajímavou informaci. Domnívám se, že tyto stránky by měly být vráceny původnímu účelu.
Re: Mimo téma [Kamil Klusák 1.12.2010 19:18] | Reagovat
beru na vědomí ,avšak takovýchto stran a míst zániku do roku 1945 je na těchto stránkách mnoho ,a nechápu tedy ani položku v úvodní stránce "zničeno nacistickým německem" ,to také bylo do roku 1945. nebylo by tedy lepší se v některých případech nevázat na rok 1945.?
Mimo téma [Jan Kruliš 1.12.2010 21:23] | Reagovat
Máte pravdu, já si myslím také, že tady je spousta dalších věcí. Ale tyto stránky vznikly jako snaha zmapovat vývoj ve struktuře osídlení po r. 1945, takže spíš než "nevázat se na rok 1945" cítím, že by bylo lepší sem prostě nedávat, co sem nepatří. Tyto stránky se tak dostávají "mimo mísu". Uznávám, že je tu spousta údajů, např. údaje o zaniklých synagogách, ale prostě to sem nepatří, nechť to je na jiných specializovaných stránkách.
Re: Mimo téma [Michal Kurz 2.12.2010 22:05] | Reagovat
Do velké míry s Vámi souhlasím, myslím, že by bylo lépe téma, kterým se tyto stránky zabývají, přesněji vymezit (ať už jakkoli) a zbytečně jej neroztahovat do šíře. Jistěže můžeme jít hlouběji do historie a všude nepochybně objevíme zajímavé a podnětné skutečnosti. Ale zároveň vnímám jako riziko určitou bezbřehost - můžeme sem umisťovat zříceniny hradů, chátrající a opuštěné objekty všeho druhu, vesnice s částečně zbouranou zástavbou atd., nicméně staveb spadajících do takových kategorií jsou tisíce. Obecně bych řekl, že jakákoli alespoň trochu striktněji vytyčená (a dodržovaná) pravidla vymezující výběr toho, co sem "patří" a "nepatří", by mohla tomuto webu jen prospět. Nelze zde prostě obsáhnout všechno a bylo by lépe soutředit se na určitým způsobem ucelené téma. Vše ale jistě závisí na diskuzi, ochotě a případně jisté "ukázněnosti" uživatelů a stanovisku administrátora.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 87 do následujícího políčka:

   


Processing time: 64 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version