PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Vladimír Minařík 27.4.2006] 
Pavlova Huť  (Paulushutte)

Kategorie: Osada   
Okres: Tachov
Důvod zániku: Hraniční pásmo -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.78381 12.46804  Vladimír Minařík 27.4.2006  
  49.76694 12.45194 GPS, rota Vašíček Pavel Procházka, Dlouhý Újezd 18.1.2007  
  49.77722 12.46972 GPS, hájovna Němeček Pavel Procházka, Dlouhý Újezd 18.1.2007  

 Historie a jiné články
Pavlova Huť  [Vladimír Minařík 27.4.2006]
osada ležela na horním toku Sklářského potoka jižně od Pavlova Studence (na jeho dnešním katastru). Předchůdcem osídlení byly sklářská huť a pila, založené kolem r. 1740. Roku 1810 byla výroba zastavena, ale vznikla malá osada která měla v roce 1930 14 usedlostí.
Po roce 1945 nebyla odlehlá osada dosídlena a v 50. letech byla při zřizování hraničního pásma zničena (hraniční zátarasy procházely přímo prostorem osady). Dnes jen sotva patrné zbytky základů v křoviskách. Na období pohraniční stráže upomíná objekt zvaný Němeček (dnes hájovna) asi 1 km jižně v lese a dále při silničce na Zlatý Potok opuštěná býv. kasárna

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
vojensko.cz - fotografie rot P.Huť a Vašíček z let 1965, 1984 a 1987-88

Komentáře a upřesňující informace k místu


1986-1988 [pučmeloun 21.5.2007 19:59] | Reagovat
Pěkně to tu za ty roky zarostlo. Sloužil jsem tu v letech 1986 až 1988, většinou jako DSP. Pučmeloun.
sluzba [dolfik 3.7.2007 17:40] | Reagovat
Taky sem zde sloužil ale v roce 1985 .
Měly sme tenkrat zadržet muže z brašnou jedoucího na motorce Jo služba je služba. :-)
RPS Vašíček [Minařík Jiří 27.9.2007 18:27] | Reagovat
Při návštěvě Tachova dne 21.9.2007 jsem navrhl manželce ,že jí ukážu v reálu jak vypadala ochrana naší soc.hranice. Přes Zadní Milíře jsme dojeli k první bývalé hájovně ,která je opuštěna ,ale naproti je postavena chata, která tam dříve nestála. Po projetí cca 5km jsme se dostali k hájovně Němeček u které jsme zastavili a uviděli pána ,zřejmě obyvatele, který mně velmi přátelsky potvrdil směr k Vašíčku.Vtom se ale vyklonila z okna nějaká paní ,která mně dosti zvýšeným hlasem začala hrozit Pohraniční policií a 5000 Kč pokutou.Dále mně sdělovala ,že tam jezdí Němci. V té chvíli jsem si myslil že se vrátila doba pomocnic Pohraniční stráže.Pak mně došlo že to nejspíše bude nemoc ze samoty.Beze slov jsme dojeli 2 km,a byli jsme na Vašičku. Je to bizarní pohled na tu spoušt ,a člověk nechápe tu stupidní ideologii ,která nás do tohoto stavu tehdy nahnala. Přeji každému, aby viděl co se v té drátěné oponě prošustrovalo peněz, co se zničilo majetku,a co se zničilo lidských osudů. Samozřejmě že jsme projeli přes Lesnou ,St,Knížecí Huť,Jedlinu,Hraničky,Nové Domky až na Rozvadov, a nikoho jsme nepotkali. Těšim se na Schengen.
Re: RPS Vašíček [Tomáš Parkan 14.10.2007 14:58] | Reagovat
Pane Minařík, příští rok se chystám, že navštívím rotu Vašíček. Chtěl jsem se Vás zeptat kde se tato přesně nachází. Plánuji, že svůj vůz nechám v onci Zadní Milíře, poté sednu na kolo a pojedu ve směru na bývalou obec Pavlova Huť, poté k hájovně Němeček a pak jsem se chtěl zaptat zda mám pokračovat po červené značce ve směru ke Zlatému potoku. Jak jsem pochopil od hájovny Němeček pojedu jižně cca 2 km po červené a poté bývalá rota se nachází při cestě po pravé či levé straně a hlavně zde je tato vidět z cesty, jelikož Český les je dosti špatně turisticky značen. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem Parkan Tomáš z Ml.Boleslavi
Re: Re: RPS Vašíček [Minařík Jiří 14.10.2007 17:15] | Reagovat
Pane Parkán jsem velmi rád, že se najdou stejní blázni jako já. Ale k věci.Ať pojedete směrrm od Milířů nebo od Lesné vždy minete zem. budovy, které značí že jste v Zad. Milířich . V tečně zatáčky je vidět slušná cesta, kterou se dáte k lesu ,na jeho okraji uvidíte vpravo neobydlenou bývalou hájovnu a vpravo novější postavenou 1 patrovou dřevěnou , černě natřenou chatu. U té staré hajovny nechte stát auto a jeďte na výlet.Pojedete pořad lesem po cestě ,nikam nebudete uhýbat a po cca,5km jste přes bývalou Pavlovu Huť na Němečku, vpravo bude hájovna ,vlevo palouk kde stojí vůz lesáků/V3S/ Vy si přečtete tur .ukazatele,a pojedete po červené směr Zlatý Potok . Po 2 nec . km z cesty uvidíte býv. garáže roty ,vjedete k nim a vlevo uvidíte celou zaroustlou rotu- ubikace a další sklady.Cesta je jednoduchá neboť po ní vedla jediná spojka do civilisace.Atakkvalita cesty je i vodítkem. Rota je jako na pravé straně ,ale příjezdová cesta je k rotě jako hlavní. Dál již kvalita cesty není taková. JinakVám radím jeďte k rotě autem.V prosinci pohr. policie končí a tak to bude již bez problémů. Štastnou cestu přeje Minařik.
Re: RPS Vašíček [Josef 1.2.2013 09:28] | Reagovat
..Vážený příteli,tak pokud jsem dobře pochopil,tak jste na rotě sloužil.V kterém roce,že jsem tak zvědav??Já-74-76..Co se týče "Němečka",tak je mi naprosto jasné,kdo to byl/až Vám možná jednou řeknu,kdo to byl,tak se budete divit/.Možná,až tam v létě zavítáte opět,tak Vám "šedý pes" podá na Němečku ruku/změna majitele/.Co se týče závěru vašeho příspěvku,tak souhlas...Hodně věcí mělo být jinak.Hodně štěstí.
Re: RPS Vašíček [Josef 1.2.2013 09:39] | Reagovat
..Vážený příteli,psal jsem do rubriky příspěvek,ale nezobrazil se.Rota-74/76.Na Němečku vim,kdo to byl a možná se budete divit,až vám to možná jednou řeknu.Pokud do prostoru v létě znovu zavítáte,tak Vás i s chotí na Němečku uvítá "šedý pes"./Změna majitele...Hodně štěstí a ozvěte se-J.H.G@email.cz
rota Pavl.Huť v 65 zrušena a v 98 r drátěné zátarasy ??? [Koucký 13.5.2009 21:25] | Reagovat
MGS ukazuje O-Pavl.Huť O-Na Spálenci = prohodit (zelená stará mapa vám to potvrdí) ..................
Hájenka Němeček byla vždy hájenkou..................
Rota Pavl.Huť je zrušena a v 98 dráťené zátarasy??
Může být:Drátěné zátarasy v zaniklé obci Na Spálenci
,stanoviště hlídky PS Javor-Spálenec .
Re: rota Pavl.Huť v 65 zrušena a v 98 r drátěné zátarasy ??? [Pavel Procházka 14.5.2009 08:17] | Reagovat
Jak jste se dobral k roku 1998 je mi záhadou, ale v roce 1989 tam ty zátarasy nesporně byly stejně jako po celé hranici. Rota na P.Huti (Na Spálenci) byla zrušena v lednu 1965. Fotky R.Svobody jsou z prosince 1989 z rozcesti na P. Huti (GPS 49°47'0.937'' N; 12°28'43.835''E z mapy) . Upřesnění roty "P.Huť" = Na Spálenci (PS Javor-Spálenec) je určitě v pořádku.
Re: Re: rota Pavl.Huť v 65 zrušena a v 98 r drátěné zátarasy ??? [Koucký 14.5.2009 18:14] | Reagovat
Pane,omlouvám se za ten rok. v tom není PROBLÉM.
.Já Vás jenom upozorňuji,že zde namalovaná mapa pod GS má špetně postavené jména obcí. Pokuď si otevřete ten obrázek uplně dole (zelený!!! ) = JE TO STARÁ MAPA a ta je směrodatná.Čtu-v levo Na Spalenci a uplně v pravo Pavlova Huť !!!!!!!!!!!!!!!
Od této informace ze staré mapy se VÁŽE další upřesnění k fotká. ----Stará mapa říká, že pán z Tachova vyfotil drátěné zátarasy Na Spálenci. ZÁKLADEM TÉTO INFORMACE JE STARÁ MAPA a zakreslené cesty a NÉ NĚJAKÉ MAPKY-Prohoďte si GS a název. A ještě k tomu špatnému datumu ,PROHOĎTE si ty čísla taky .Takto se zacházelo s připomínkou snad dříve. A nebo to udělejte jinak. Dejte tu starou PRYČ,máte to vyřešené. Nashledanou pane Pavle na Na Spálenci u místa průjezdních vrat v SIS na komunikaci ke Knoflikárně v NSR.
Re: Re: Re: rota Pavl.Huť v 65 zrušena a v 98 r drátěné zátarasy ??? [Koucký 14.5.2009 18:49] | Reagovat
Ta stará mapa je v sekci: Ostatní -- a má pod sebou napsano : Místo ? Proč ten otazník ???????
Aha,místní obyvatelstvo před rotem 1945 ani nevědělo kde žije a notáři a soudci spory řeší ještě dnes. Proto věřím pane Pavle ,že se setkáme Na Spálenci na místě průjezdních vrat v SIS na cestě ke Knoflikárně,která se už nachází v NSR.To jo to místo,
které ky fotky popisují. MÍSTO s ?????????? a GPS.
Re: Re: Re: Re: rota Pavl.Huť v 65 zrušena a v 98 r drátěné zátarasy ??? [Pavel Procházka 15.5.2009 08:10] | Reagovat
GPS souřadnice, které zde zadal pan Minařik v r. 2006 jsou chybné a musí je opravit buď on sám, nebo administrator, co se týká GPS souřadnic, které jsem zadával osobně ( Vašíček, Němeček) tak ty jsou naprosto v pořádku. Rovněž sedí souřadnice pana Milana Pekkyho Boušky v obci (samotě) Na Spálenci. Jinak mám dost problém pochopit Vaši hlášku "A ještě k tomu špatnému datumu ,PROHOĎTE si ty čísla taky .Takto se zacházelo s připomínkou snad dříve." ...
Pomocníci PS v Lesné. [Učeň Les. učiliště v Lesné. 14.5.2009 10:00] | Reagovat
Mnoho obyvatel v Lesné bylo pomocníky PS. Dostávali za to nějaký peníz. Velel jim tehdejší ředitel Les. učilistě Zdeněk Blahout, byl to komunista i na učilišti vytvořil z učňů jednotku PS. Ta šmírovala občany v Lesné. Hlídky se držely odpoledne po zaměstnání a po škole v prostoru za potokem směrem na Milíře. V té době bylo ještě hraniční pásmo hodně za Lesnou, po roce 68 se posunulo do vnitrozemí. Blahout musel prý zmizet z lesné, dostal lepší místo někde u Teplic. Děvčata v Lesné byla velmi hezká a milá. V Lesné žilo mnoho reemigrantů z Rumunska, ostatní osídlenci jim to občas dávali znát. Bylo mně jich líto, všichni byli původem asi Češi a byli na to hrdí.Bohužel přišli z bláta do louže. Mistři na učňovce byli také slušní lidé, pan Fanta, Mertl, Řeřicha, Snížek.Originální postava byl hajný Luncar z Žebráků.
Nepleťte sem Němečka a Vašíčka(Foto v katas.jiné ob. [Krkonoše 15.5.2009 14:30] | Reagovat
Promińte ,že jsem obtěžoval.Jednou se administrátor
pobavi až nahledne na tyto stránky této obce a vojáci budou kroutit hlavou,kde že to sloužili.Zbohem.
Pro pana majitele dobových fotek Miroslava Vágnera. [Koucký Jaroslav Vašíček 9.2.2010 11:48] | Reagovat
Nahlédněte pane Miroslave na www.vojensko.cz ,sekce zaniklé roty PS .Je tam možnost umístit i Vaše dobové fotky z roty, které se zde na zaniklých obcích nacházejí. Jarda
Pozvání p.Procházky na instalaci tabule zaniklé osady Na Spálenci [Koucký Vašíček 72-74 23.5.2011 17:47] | Reagovat
Dovoluji si Vás pane Procházka pozvat na instalaci informační tabule zaniklé osady Na Spálenci. Tato instalace se uskuteční za přítomnosti účastníků srazu roty Vašíček dne 4.6.2011 (10.30 - 11.00 hod.). Tato instalace má spojitost s dobov.obrázky č.5 a č.6 -zátarasy na Pav.H. ,které sem na tuto stránku nepatří,ale patří právě Na Spálenec. ---------------------Ještě malý dovětek: pokud budete u snímku č.5 pokračovat přímo,opustíte cestu
a vstoupíte do zahrady (7 metrů od křižovatky) prvního domu Na Spálenci. V roce 72-74,tam stával kamenný rohový slopek plotu. -----------
Jste zván,máte to za humny. Koucký Vašíček 72-74
Rota Vašíček [wolf 15.9.2013 23:17] | Reagovat
Když jsem letos jel okolo, tak z těch dvou baráků vpravo od cesty ve směru od Němečku stojí už jen ten první. A asi ne nadlouho neb střecha už se prolamuje. Ale otázka - na snímkování na kontaminace.cenia ty dva baráky co vypadaj jako nějaká starší chalupa nevidím. To byly zarostlý v lese nebo je to nějaká novostavba postavená až s celou rotou? Že to má na střeše eternit - ten bych na voj. objektu z té doby nečekal.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 73 do následujícího políčka: