PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Bohumil Toms 21.1.2010] 
Klášterec  (Klösterle)

Kategorie: Obec   
Okres: Prachatice
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 - vojenský prostor
Období zániku: 1945-1950
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.03744 13.75581 střed obce Bohumil Toms 21.1.2010  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok1921[zdroje údajů]
Počet obyvatel843
Počet domů111

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Klášterec. [Vlastimil Hromada 11.5.2010 16:54] | Reagovat
Na západním okraji Klášterce bývala protiletadlová střelnice.Ze silnice do Vimperka je vidět řídící věž.
Re: Klášterec. [Cumbuch Manana 11.5.2010 18:42] | Reagovat
Střelnice to byla protitanková, byly tam makety a někdy sem dojely i tanky od Sloupu přes bývalou železniční stanici Brloh. Tanky se vykládaly a nakládaly na zvláštní koleji, která je tam dodnes a používá se pro nakládání dřeva.
Re: Re: Klášterec. [Vlastimil Hromada 29.7.2010 16:12] | Reagovat
Jak mi upřesnil můj dobrý kamarád,bývalý pilot na letišti Planá u Č.Budějovic a na tuto střelnici létal s MIGem jako cvičný cíl,byla to opravdu tanková a pěchotní střelnice pro výcvik střelby na vzdušné cíle.
Re: Re: Re: Klášterec. [Zdeněk Pechar 29.7.2010 17:04] | Reagovat
Jednalo se o takzavanou Posádkovou střelnici Klášterec, patřící do VVP Radost, používanou posádkou z Vimperku. Sloužila k nácviku ostré střelby z BVP, pěchotních zbraní a házení ručních granátů. Vojáci jí říkali tankodrom. Podle dřívějšího využití. To co vy popisujete je nácvik zaměřování na letící cíle, samozřejmě bez ostrých nábojů. Letectvo si při tomto nácviku většinou posílalo svojí ostrahu ta prohlédla všechny zbraně jestli jsou bez ostrých nábojů. Ostré náboje zajistili a hlídali po dobu nácviku. Zažil jsem to na letišti v Žatci, při nácviku 30PLDVK na vzdušné cíle. Na lafety se namontovaly samopaly a střílelo se slepými. Ostrýma se střílelo na takzvaný Šarkán (maketa tažená na laně za MIG15). Ale to bylo v VVP Jince. Přímo na ostrou střelbu na letící cíle se jezdilo do Kežmarku. To byla tak zvaná odvrácená střelba, tj, 90 stupňů od cíle.
střelnice [Míra 7.4.2013 20:38] | Reagovat
Na střelnici v Klášterci u Vimperka jsme jezdily z Prachatic na střelby z tanků,vložné hlavně 20mm
brožura k PS Klášterec [brigadyr 21.8.2013 17:22] | Reagovat
Vojensko-historický web www.brigadyr.net vydal vlastním nákladem malou brožuru o fungování Posádkové střelnice Klášterec s unikátními fotografiemi z 80.let. Zájemci naleznou informace a možnost objednání brožurky za 50 Kč na odkazu http://brigadyr.net/bmh/bmh.htm
Re: brožura k PS Klášterec [Jiří Frolík 19.3.2018 12:14] | Reagovat
Je ještě možnost objednat si brožuru Posádková střelnice ČSLA Klášterec ? Děkuji za odpověď.
Střelnice Klášterec [Marcel Zoicas 25.2.2014 16:09] | Reagovat
V roce 1992 jsem sloužil na strelnici.V té dobe sloužila k nácviku ostré střelbyz BVP, pěchotních zbraní a házení ručních granátů.
budování střelnice [Jiří Pospíchal 29.2.2020 18:42] | Reagovat
Sloužil jsem v roce 1970-72 v Kašperských Horách v srpnu 1971 celý náš prapor z Kašperek krom stráží, přijel na louku (Klášterec) kde bylo postaveno asi šest stanů a uprostřed louky stála malá polo zděná stavba, která sloužila jako sklad nářadí, po dvou měsících přijel tank a párkrát do domečku najel a domek byl zrušen. Tím to chci jen poukázat na to, že jsme tam přijeli jako“průkopníci“kteří začali budovat tuto střelnici. Začátky byli celkem tvrdý,“ jako celá vojna v Kašperkách“, skoro celý první měsíc jsme ručně kopali rigoly 70 cm hluboký, kam se měli pokládat kabely, délku výkopu si přesně nepomatuji na to byla nějaká denní norma. Asi tak po měsíci naší práce (bylo nás kolem 150) přijel tank s radlicí a všechny ty naše původní výkopy za jediný den předělal úplně jinak, tak že co jsme celý měsíc ručně kopaly, on za jeden den udělal. Pak jsme stavěli, ještě pár budov veškeré řídící práce tam měli na starosti Absolventi Vysoké vojenské školy. V listopadu nás na zimu stáhly zpátky do kasáren. S odstupem času a přes veškerou buzeraci rád na tu dobu vzpomínám.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 60 do následujícího políčka: