PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Zdeněk Pechar 11.1.2010] 
Kruhovský mlýn  (Chruchowsky Mühle)   také: Kruhák,

Kategorie: Mlýn   (správní obec: Krakovec)
Okres: Prostějov
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1980-1990
Současný stav: Zničena zcela - zůstalo obvodové zdivo

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.58869 16.98505 GPS - st.65/čp.32 Zdeněk Pechar 11.1.2010  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice
 60.léta
 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam

 Odkazy
Panoramio - Foto mlýnu.

Komentáře a upřesňující informace k místu


Upřesnění k ůdajům o Kruhovském mlýně [Vlastimil HRABAL 5.10.2010 10:13] | Reagovat
Kruhovský mlýn zanikl, protože od původní majitelky byl mlýn odkoupen někdy v sedmdesátých letech rodinou z Prostějova za ůčelem rekreace. To byl ještě mlýn v relativně uspokojivém stavu. Počátkem devadesátých let tito noví majitelé patrně museli mlýn rychle opustit z důvodu ne zcela čistě nabytého majetku a odkryli část střechy, kterou předtím pokryli plechem. Ten si odvezli. Do mlýna počalo zatěkat a to byl jeho konec. Mlýn Kruhák se tedy proměnil ve zříceninu až v průběhu devadesátých let a tomu pomohli i lidé z okolí, kteří si odváželi futra, trámy apod. Nádherné gotické sklepy (mlýn existoval už před 600 lety i víc...) zavalili skauti odpadem. (Hnízdili tam netopýři). Mlýnu je vážně moc škoda. Zdokumentoval jsem jeho zánik jak se jen dalo.
Re: Upřesnění k údajům o Kruhovském mlýně [Mzie 20.3.2011 14:58] | Reagovat
Tenhle mlýn vlastnila rodina mého pradědečka Jana Pospíšila a dědečka Eduarda Pospíšila v 19. a 20. století. Praděda ho předal svému synovi v roce 1903, když se oženil. Postupný úpadek mlýna začal pravděpodobně nedlohou po tom, protože konkurence zde v okolních vesnicích byla veliká. Mlýn byl v dosti nevýhodné poloze a tak se zájem o jeho služby vytrácel. Své dílo zkázy zřejmě dokonaly obě války. Svělo světa tu spatřilo deset potomků, včetně mé maminky. Jak dlouho tu moji předkové žili předtím a kolik generací se tu vystřídalo, jsem nezjistila. Že je mlýn tak starý, tak to mě mile překvapilo. Škoda, že takhle dopadl. Když jsem spatřila zůstalé ruiny , po delší době, bylo mi všelijak. Děda tu žil do roku 1955, kdy zemřel jako 83 letý. Babička tu pak asi 10 let zůstala. V 70. letech pak byl prodán. Byla snaha ho opravit, ale jak vidno, dopadlo to jinak. Dnes tu sídlí stejnojmenná firma, s r.o.. Mají hezké sídlo, jen co je pravda!. Asi je normální takhle podnikat.
Re: Re: Upřesnění k údajům o Kruhovském mlýně [Vlastimil Hrabal 20.3.2011 22:00] | Reagovat
Dobrý den, byl bych docela rád, kdybych na Vás mohl mít nějaký kontakt ohledně Kruhovského mlýna. Mám informace, kdo tam žil v 19. století, ale pak už nikoli. A Vy mi můžete pomoci. Děkuji předem.
Re: Upřesnění k ůdajům o Kruhovském mlýně [Luděk 25.7.2015 16:25] | Reagovat
Dobrý den
Jsem redaktor serveru www.hrady.cz . Nemáte prosím informace o podrobnější historii Kruhovského mlýna?
Re: Re: Upřesnění k ůdajům o Kruhovském mlýně [Vlastimil HRABAL 29.7.2015 14:20] | Reagovat
Bohužel, to podstatné a nejpodrobnější k historii tohoto mlýna naleznete asi jen tady. Já už sbíral jen drobné střípky na poslední roky života Kruhovského mlýna. Poslední majitelka mi prozradila krátce před svou smrtí pár zajímavostí, které se mi už nepodařilo ověřit.
Re: Re: Upřesnění k ůdajům o Kruhovském mlýně [V. Kraus 31.7.2015 18:42] | Reagovat
Zkuste to na vodnimlyny.cz
Informace ke Kruhovskému mlýnu [Mzie 21.3.2011 20:35] | Reagovat
Dobrý den, podrobnější informace by vám mohl podat nejspíše ještě poslední žijící syn pana Eduarda Pospíšila - pan Květoslav Pospíšil, žijící nedaleko v Laškově - Zmolách č. 74. Je to 85 letý pán, a bude mít mnohem více podrobnějších informací a možná bude vědět něco i o časech dřívějších. Já vám už více říci nedovedu. Já osobně jsem viděla svého dědečka jen jednou jako velmi malá. Brzy na to zemřel. Snad bych vám mohla ještě říci , že moje babička byla patrně z dobře situované rodiny a věno se patrně investovalo do mlýna. Většina sourozenců, 8 chlapců a dvě dcery, byli velmi muzikální a někteří hráli i na více nástrojů a byli i dobří zpěváci.Ovšem postupně poodcházeli z domova a mlýn pak začal upadat. Tolik o rodině. Více nevím. Telefonní kontakt na něho je 739 369 774.
Re: Informace ke Kruhovskému mlýnu [Vlastimil HRABAL 22.3.2011 12:23] | Reagovat
Vaše informace je pro mne velice cenná. Pokusím se s oním pánem zkontaktovat. Jde mi jen o upřesnění pár drobných informací, ketré mi podala ještě poslední majitelka mlýna těsně před smrtí, dožívala v Pěnčíně Zastávka. Byla rozená Hrabalová snad z Přerova. Od ní jsem se dozvěděl mnoho podrobností o životě ve mlýně za války. I o tom rodu. Ale její vypravování přetrhla její náhlá smrt. Takže MOC DĚKUJI. Na jaře zkusím se s panem Pospíšilem domluvit a poprosit jej o krátkou schůzku.
Dodatek ke Kruhovskému mlýnu [Mzie 24.3.2011 16:40] | Reagovat
Dobrý den,
včera jsem se po návštěvě svého staršího bratra ještě dověděla, že Jan Pospíšil, praděda, se na mlýn pravděpodobně přiženil. Jeho nevěsta se jmenovala Lachovská, a přišli odněkud z Polska. Utíkali před nějakými pohromami, což mohly být nějaká povstání, nebo války apod.. Dobu ovšem neznám. (v 18. století, možná i dříve.) Ještě dodávám, že ve druhou světovou válku byl mlýn Němci zapečetěn a nesmělo se pod hrozbou smrti mlít. Pak přišla nám známá doba, kdy soukromé vlastnictví firmy nebylo možné, ani svobodné provozování řemesla, takže jeho konec musel zákonitě přijít. Zdravím ze severu Moravy.
fotky [Jakub Marek 6.9.2011 07:24] | Reagovat
Jsou k vidění nějaké fotky mlýna před tím než se rozpadl?
Díky
Re: fotky [Vlastimil Hrabal 12.1.2013 12:03] | Reagovat
Filmoval jsem 8mm kamerkou v sedmdesátých a osmdesátých letech tento mlýn Kruhák. Fotil jsem jej až v době, kdy se proměnil ve zříceninu. Zažil jsem, že na mlýn dojížděli takyrekreanti, kteří jej nechali osudu, když z něj pobrali kus střechy a vše, co ještě bylo cenné. Zažil jksem obrovské množství rodinných předmětů nejrůznějšího druhu, které asi oni povyházeli do mlýnice na zem beze skladu. Nalezl jsem tam knížky, školní sešity snad z předválečné doby, různé zápisníky s nečetilným textem asi hodně staré a stovky jiných předmětů, což jsem nechápal. Jakoby někdo vyklízel prostory mlýna a vše, co tam našel, naházel do mlýnice. Mluvil jsem s paní rozenou Hrabalovou, která na mlýně žila po válce, než ji vytlačili ti takyrekreanti. Tý vyplatili snad 100000 Kč a přidělili ji domeček vedle v Zastávce Pěnčín. Navštívil jsem ji tam a podrobně mi vyprávěla o mlýně vše, co věděla. I knížku o mlýně mi nabízela k půjčení. Velice toužila, abych za ní jezdil si povídat o mlýně, po kterém tesknila a když jsem z rodinných důvodů brzy nepřijel, vzala si život asi 3 týdny po mé poslední návštěvě. Ještě před svou smrtí mi však svěřila 3 základní tajemství vztahující se k mlýnu Kruháku. Dodnes nevím, jestli to, co mi vyzradila o mlýně, je pravda. Nemám spojence, kdo by mi v pátrání pomohl. A dnes už v triskních ruinách se těžko co dá dohledat. Popis mlýna veice působivý naleznete v knize o J. Mánesovi od Kožíka. Mlýn Kruhák má nesmírné kouzlo i dnes, ale dříve to bylo mnohem silnější. Jsou ještě další místa v okolí stejně tajemná a působivá. Např. Gabrielov na vrcholu Kosíře anebo mlýn Plachý, mlýn Trňák či ruiny mlýna výše po proudu Pilávky.
Re: Re: fotky [Jitka Kadlecová 26.4.2023 17:30] | Reagovat
Dobrý den.
Hrabu se trošku v historii rodu Odrážkových. Můj předek byl Tadeáš Odrážka a podle všeho byl z Růžového mlýna. Zajímalo by mě, zda byl nějak spřízněn s Františkem Odrážkou. Našla jsem o mlýně a Františkovi zmínku v knize Josefa Vaci Hanáckým krajem Mánesovým, ale nesedí mi tam letopočty. Mánes měl na Kruháči pobýt v roce 1967. Maloval dokonce pana otce i jeho ženu. Jenže v roce 1860 tam už byl mlynářem někdo jiný. Můžete mi prosím pomoct to rozklíčovat?
Děkuji
Stará fota Kruhovského mlýna [Mzie 10.10.2011 16:42] | Reagovat
Na dotaz, zda náhodou neexistují nějaká starší fota mlýna ještě před jeho rozpadem, vám sděluji adresu, kde mám umístěná dvě fota, která jsem náhodou objevila ve svém šuplíku, aniž bych věděla, že je mám. Jsou to pro mě nedocenitelné poklady. Jsem vnučka z rodu Pospíšilů, teří tam ještě mlívali. Při sestavování svého rodokmenu jsem zjistila další jeho asi 100 letou historii, zpětně asi do roku 1800. Po zpracování se ji zde pokusím napsat.
http://www.panoramio.com/photo/60366423
Fota Kruhovského mlýna [Mzie 11.10.2011 14:12] | Reagovat
Vážený pane,
zde máte odkaz na jednu ze dvou fotek umístěných na webu Panoramia.
Jsou to fota z mého rodinného fotoarchívu.
http://www.panoramio.com/photo/60366423
Majitelé Kruhovského mlýna cca od roku 1750 [Mzie 17.1.2012 13:29] | Reagovat
V matrikách obce Krakovec jsem dohledala až k cca roku 1750 níže uvedené zápisy. Pod rok 1750 sevšak již nedá nic dohledat, kvůli ještě neprovedené digitalizaci matrik této obce. Po dalších asi 130 let zde hospodařily a žily mnohé rodiny mlynářů a narodilo se tu mnoho jejich potomků. Nejdříve bych chtěla ještě dodat, že Kruhovský mlýn byl asi vždy příbuzensky svázán s rodinami a také majiteli druhého Krakoveckého mlýna Trnáku, č.p.2., který také v obci stával a mlíval.
Na Kruhovském mlýně (Krakovec č. 32), žily a pracovaly tyto rodiny:
Jan Holeček (*1750) se synem Janem (*1778 - +1857).
František Klem (*1760) a jeho žena Viktorie, dcera Pavla Šenlíka, mlynáře z Rozstání? a později i jeho syn František Klem (*1791)
Jakub Hrubý (*1760) s ženou Marianou (*1765)
Jan Urbanec (*1777 - +1854), syn Josefa Urbance (*1725), mlynáře na Trnáku, Krakovec č.2 se synem Janem Urbancem (*1822 - +1845), který zde tragicky zahynul při práci ve svých 23 letech.
Dále František Urbanec (*1745) a ženou Klárou, dcerou Jiřího Karmaše, mlynáře z Michnova u Jesence.
Majitel Antonín Hoffmann (*1790) s ženou Josefou (*1798 - +1841), dcerou Antonína Chudoby, mlynáře z Vrahovic.
Petr Černocký (*1770) a jeho žena Terezie, dcera Jana Herpera, mlynáře
Josef Novotný (v rodině s Hoffmannovými) s ženou Barborou Procházkovou, dcerou Josefa Procházky, sedláka z Máslovic.
František Odrážka s Karolínou Urbancovou, dcerou Jana a Anny Urbancových, již výše uvedených.
Od roku 1860 je majitelem Jan Hoffmann (*1838) s ženou Anežkou (*1840?), dcerou Karla Lachovského (*1800 - +1849) mlynáře na mlýně v Litovli č. 69. Záhy ovdovělá Anežka si bere roku 1870 Jana Pospíšila (*1845 - ,pomocníka na mlýně, syna sedláka a rychtáře Františka Pospíšila z Postřelmova č. 54. Od roku 1903 hospodaří na mlýně jeho syn Eduard Pospíšil )1872 - +1954), s ženou Kateřinou Smutnou (*1884 - +1970) , dcerou kováře Martina Smutného (*1850 - +1912) z Lešan č. 77 u Prostějova. Další historie je už známa.
Re: Majitelé Kruhovského mlýna cca od roku 1750 [Jitka Kadlecová 26.4.2023 17:20] | Reagovat
Dobrý den. Můžu prosím vědět z kterých pramenů jste čerpala? Šťourám se trošku v historii rodu Odrážkových a nějak se nemůžu dopočítat a dopátrat a krapet mi tam nesedí data. Děkuji
Foto 1995 [Luděk 17.6.2013 21:04] | Reagovat
Mám asi 5 fotek se stavem mlýna, které jsem v květnu 1995 nafotil. To je z období, kdy sice mlýn už dávno chátral, ale ještě stál a vnitřní vybavení (hlavně to technické) bylo ještě prakticky netknuté. Dají se přímo sem ty fotky umístit? Mrzí mě, že jsem toho nenafotil daleko víc
Re: Foto 1995 [Radomír Roup 17.6.2013 21:15] | Reagovat
Skeny fotografií můžete vložit podle propozic pro vkládání fotografií.
Re: Foto 1995 [Mzie 3.12.2014 12:31] | Reagovat
Vážený pane Luďku,byla bych velmi ráda, kdybych mohla fota někde vidět, moc by mě zajímalo, v jakém stavu mlýn v tu dobu byl. Hlavně to vnitřní vybavení, které je ještě dílem mého dědečka.
Re: Re: Foto 1995 [Luděk Spurný 3.12.2014 15:18] | Reagovat
Já se pokusím fotky najít, oskenovat a co nejdřív je sem umístit. Moc jich sice nebude ale alespoň něco.
Re: Re: Foto 1995 [Luděk Spurný 5.12.2014 13:21] | Reagovat
Tak jsem tam vložil ty fotky, co jsem našel. Kvalita sice není nic moc, ale lepúší než nic...
Zbytky vybavení Kruhovského mlýna [Milada Zielinová 5.12.2014 23:03] | Reagovat
Pane Spurný, moc Vám děkuji za fotečky a za práci, kterou jste si s tím musel dát. Zase si mohu udělat aspoň menší představu o tom, jak to v mlýně u dědy Eduarda Pospíšila vypadalo.
kámen [????? 25.6.2017 18:21] | Reagovat
Dobrý den, máte i nějaké zmínky o kameni, který se nachází přímo na kopci nad mlýnem, je v něm vytesaný kalich ... slyšela jsem různé povídačky, ale nic podloženého :/
Oprava k výše vloženému textu [Milada Zielinová 9.7.2017 14:56] | Reagovat
Majitelé Kruhovského mlýna cca od roku 1750 [Mzie 17.1.2012 13:29] | Reagovat
V matrikách obce Krakovec jsem dohledala až k cca roku 1750 níže uvedené zápisy. Pod rok 1750 se však toho o mlýně již mnoho nedá dohledat, kvůli ještě ne zcela provedené digitalizaci matrik této obce. Po dalších asi 130 let zde hospodařily a žily mnohé rodiny mlynářů a narodilo se tu mnoho jejich potomků. Nejdříve bych chtěla ještě dodat, že Kruhovský mlýn byl asi vždy příbuzensky svázán s rodinami a také majiteli nedalekého druhého Krakoveckého mlýna horního mlýna, č.p.2, který také v obci stával a mlíval. Horní mlýn se nachází v Krakovci pod zámkem na stejné říčce Šumici, jako Kruhák, vedle kovárny. Nad kovárnou, hned vedle mlýna, byl provozován místní pivovar. Do roku 1746, ho provozoval a vařil zde pivo místní sládek Jiří Jan Laab. Patřil vzdáleněji také do našeho rodu. Našla jsem také někde na webu zmínku, že Kruhovský mlýn a jeho majitelé byli v roce 1731 přepadeni několka pacholky z litovelského panství. Mělo jít o přepadení krvavé. Pacholci byli dopadeni a potrestání Olomouckým arcibiskustvím v vysokým trestům.
Panoramio - Foto mlýnu. [Milada Zielinová 9.7.2017 15:04] | Reagovat
Znovu jsem zde vložila naše rodinná fota mlýna, který provozoval můj dědeček Eduard Pospíšil. Měla by být z roku 1960, kdy jsem na mlýně ztrávila spolu se sourozenci první, ale také poslední prázdniny u své babičky. Panoramio má k letošnímu říjnu ukončit svou existenci a všechna fota budou vymazána.
Re: Panoramio - Foto mlýnu. [Zdeněk Pechar 9.7.2017 22:31] | Reagovat
Děkuji za vložení a upozornění.
Obyvatelé bydlící na Kruhovském mlýně v obci Krakovec 32 u Laškova, sč [Milada Zielinová 15.10.2017 23:38] | Reagovat
V Zemském archívu v Opavě se nachází sčítací operáty obce Krakovec z let 1857, 1869, 1880, 1890, 1900, 1910 a 1921. Níže uvádím pro možnost dohledání dalších, jen sčítací operát obce Krakovec 32, z Kruhovského mlýna z roku 1880.
http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=910BD85092DE11E29047446D571394C660785&scan=85
http://digi.archives.cz/da/permalink?xid=910BD85092DE11E29047446D571394C660785&scan=86
Jan Pospíšil, *26.4.1845 v Postřelmově, ženatý, mlynář, majetník mlýna, Krakovec 32
Anežka Pospíšilová, 28.1.1839 Sobíšky 2, okr. Přerov, vdaná, hospodyně (vdova po mlynáři Janu Hoffmannovi, synu Antonína Hoffmanna, dřívějšího majitele mlýna)
syn Eduard Pospíšil, *11.2.1872 Krakovec 32, Kruhovský mlýn, školák
syn Ferdinand Pospíšil, *5.5.1874 Krakovec 32, Kruhovský mlýn, školák
dcera Marie Pospíšilová, *8.9.1876 Krakovec 32, Kruhovský mlýn, předškolačka
František Lachovský, *1.4.1961 Litovel 69, čekatel učitelství, Krakovec 32, syn Anežky
Aloisia Lachovská, *3.11.1864 Lutotín 9 na mlýně, pomocnice v domácnosti, Krakovec 32, dcera Anežky Pospíšilové, zasvobodna Lachovské
Marianna Snášelová, *1863 v Březsku, svobodná pomocnice na hospodářství
František Pospíšil, *1830 v Pěnčíně, svobodný služebný na hospodářství při mlýně

Od roku 1857 až do roku 1921, kdy vlastnil mlýn ještě Antonín Hoffmann, lze v každém tom uvedeném roce, kdy probíhalo sčítání obyvatel na Moravě dohledat, kdo tam z Hoffmannových a později Pospíšilových žil a pracoval. Vzhledem k tomu, že matriky narozených a zemřelých z Laškova a Krakovce jsou stále živé a jsou k dispozici jen v Laškově na úřadě, velmi mi pomohly tyto operáty dohledat další osoby pro tvorbu rodokmenu Pospíšilů a další historii tohoto našeho rodinného mlýna. Bohužel stále nejsou k dispozici v Moravském zemském archívu Brno digitalizované gruntovní knihy obce, ze kterých bych vyčetla další podrobnosti ze smluv při předávání, či kupu mlýna od let 1857 - 1921.
Tolik k možnosti dohledání dalších majitelů mlýna a osob tam s nimi žijících a na mlýně pracujících.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 28 do následujícího políčka:

   


Processing time: 281 msec.
IP address = 3.145.33.219
desktop version