EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ČeskyČesky
› Bild hinzufügen
› Artikel hinzufügen
› Verweis hinzufügen
GPS hinzufügen
[Petr Bauer 25.4.2006] 
Nový Dvůr

Kategorie: Hrad, zámek, tvrz   
Bezirk: Pilsen-Nord
Die Ursache des Untergangs: Nicht spezifizieren -
Untergangsepoche: 1945-1950
Aktuelle Stand: Zničena zcela - Zbyly zříceniny klasicistního loveckého zámečku.

 WGS-84 Koordinate (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°BeschreibungEingegeben 
  50.05126 13.32786 odvozeno z mapy Petr Bauer 25.4.2006  

 Ortsgeschichte und Andere Artikel
Stručná historie osady Nový Dvůr  [Pavel Frýda 11.6.2007]
Dříve ves, dnes samota s rozlehlým hospodářským dvorem, lesovnou a zříceninami zámečku Nový Dvůr připadla v r.1638 s celým rabštejnským panstvím hraběti z Meggau na Žlebech. Před polovinou 18.století koupil toto panství i s Novým Dvorem Maxmilián Václav Lažanský na Manětíně. Právě Lažanští si zde nechali postavit lovecký zámeček, jednalo se o podélnou přízemní stavbu ve střední části patrovou, provedena byla v klasicistním stylu. Zámeček byl zničen požárem na konci II.světové války. Přes silnici na Žihli je náletovou vegetací zarostlý bývalý krajinářský park.
Zdroj: Bukačová-Fák-Foud, Severní Plzeňsko I.
Doplnění  [Zdeněk Pechar 12.12.2009]
Ke konci 19. století byl zámek přestavěn v pseudorenesančním slohu. Na počátku 20. století zde byl založen park. Zámeček sloužil jako letní lovecké sídlo Lažanských, (z nedaleké Chyše). Pobýval zde i spisovatel Karel Čapek, v době kdy byl vychovatelem syna Lažanských. Za 2.světové války zde byl umístěn pracovní tábor polských zajatců. Ke konci války zámek vyhořel. Část parku byla později, někdy kolem roku 1958, přeměněna na arboretum. V současné době ze zámku zůstalo jen obvodové zdivo.

 Zeitbilder und Ansichtskarten

 Gegenwärtige Bilder

 Andere
Kein Datensatz

 Links
Nový Dvůr na stránkách Hrady.cz

Kommentar und weitere Informationen zu dem Ort


Komentář k místu [ing. Jiří Motejzík 18.5.2010 16:08] | Reagieren
Čerpám z vyprávění pamětníků a z mé zkušenosti. Bydlel jsem zde od roku 1963 do 1976. V zámečku byli skutečně polští zajatci a stavěli kasárna. Zbytky rozestavěného objektu jsou směrem na Žihli, u sochy sv. Peregrina je odbočka vlevo na Sklárnu a zde vpravo je smrkový laťák a v něm zbytky základů. Říkalo se, že v základech skončili i někteří zajatci. Proč zámeček shořel? Zajatci nesměli vycházet ven, proto vynášeli popel na půdu a stalo se, že nebyl vychladlý a začalo hořet. Je zajímavé, že všechny krby byly zazděné, ale plné popele. Dále byl u zámku vodojem, ale je otázkou jak fungoval, protože zde byl problém s vodou a jediný zdroj by přicházel v úvahu v lese u Sklárny a podle propočtů to výškově moc nevycházelo. Dále v zámečku byla kanalizace a ta navazovala patrně na trativod, přepadová jímka je pod zámkem přes silnici. Původní silnice vedla o něco níže, je to patrno z terénu a katastrální mapy.
Dále k arboretu, není to žádná sbírka živých dřevin, jen parková úprava části lesa, vyskytují se zde běžné dřeviny duby, lípy, buk lesní, habr, z keřů hodně šeříky, tavolník, tavola, možná kalina. Staří je dle porostních map tak 150 let a rozloha odhadem 2-3ha.
Pamětníci, kteří pracovali u mého otce v lese, vypravovali, že se tam v meziválečném období pořádali hudební a taneční akce, samozřejmě neděle byla den volna. V centru parku je lípa, okolo byl parket a tam to probíhalo, ještě to lze najít.
Pamětníky byli pan Šiml - lesník u Lažanského, pan Mlatečka a paní Mouřencová, všichni ze Žihle a samozřejmě zde již nejsou.
Nový Dvůr - klášter [Karel procházka 26.8.2010 12:36] | Reagieren
Před několika lety byl zámeček opraven řádem trapistů: http://www.novydvur.cz/
Re: Nový Dvůr - klášter [zdenka 30.8.2010 09:10] | Reagieren
Klášter Nový Dvůr, - bývalý barokní statek, sídlo trapistů se nachází na jiném místě, u Toužimi.
lovecký zámeček Neuhof [Berenika Zemanová 22.2.2019 07:55] | Reagieren
Děkuji za odkaz na knihu Bukačová-Fák-Foud, Severní Plzeňsko I., i za zajímavý komentář pana Motejzíka.
Na jinou fotografii zámečku Nový Dvůr jsem zatím nenarazila: ve fondu Velkostatek Chyše (SOA Plzeň) je dochován pouze nákres fasády zámku z 2. pol. 19. stol. V tom samém fondu jsou dochovány také knihy dispozic, které se vážou k loveckému zámečku a místnímu revíru. V RA Lažanských zase dopisy od lesmistra z přelomu 70. a 80. let 19. stol.
(zpracovávám totiž monografii Leopolda II. Lažanského, držitele panství mezi lety 1870 (1875) - 1891, který si momochodem zvolil za svůj herecký pseudonym právě jméno Neuhof).
 Informationen zu dem Ort eingeben oder verveinern
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 66 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist