Nový DvůrKategorie: Hrad, zámek, tvrz   Okres: Plzeň-severDůvod zániku: Nespecifikováno - Období zániku: 1945-1950Současný stav: Zničena zcela - Zbyly zříceniny klasicistního loveckého zámečku. WGS-84 souřadnice (GPS) | Šířka N(Y)° | Délka E(X)° | Popis | Vloženo | | | 50.05126 | 13.32786 | odvozeno z mapy | Petr Bauer 25.4.2006 | | Historie a jiné článkyStručná historie osady Nový Dvůr [Pavel Frýda 11.6.2007] Dříve ves, dnes samota s rozlehlým hospodářským dvorem, lesovnou a zříceninami zámečku Nový Dvůr připadla v r.1638 s celým rabštejnským panstvím hraběti z Meggau na Žlebech. Před polovinou 18.století koupil toto panství i s Novým Dvorem Maxmilián Václav Lažanský na Manětíně. Právě Lažanští si zde nechali postavit lovecký zámeček, jednalo se o podélnou přízemní stavbu ve střední části patrovou, provedena byla v klasicistním stylu. Zámeček byl zničen požárem na konci II.světové války. Přes silnici na Žihli je náletovou vegetací zarostlý bývalý krajinářský park. Zdroj: Bukačová-Fák-Foud, Severní Plzeňsko I. Doplnění [Zdeněk Pechar 12.12.2009] Ke konci 19. století byl zámek přestavěn v pseudorenesančním slohu. Na počátku 20. století zde byl založen park. Zámeček sloužil jako letní lovecké sídlo Lažanských, (z nedaleké Chyše). Pobýval zde i spisovatel Karel Čapek, v době kdy byl vychovatelem syna Lažanských. Za 2.světové války zde byl umístěn pracovní tábor polských zajatců. Ke konci války zámek vyhořel. Část parku byla později, někdy kolem roku 1958, přeměněna na arboretum. V současné době ze zámku zůstalo jen obvodové zdivo. Dobové obrázky/pohlednice
|
Novodobé obrázky
|
Ostatní Žádný záznam
|
Komentáře a upřesňující informace k místu Komentář k místu [ing. Jiří Motejzík 18.5.2010 16:08] | ReagovatČerpám z vyprávění pamětníků a z mé zkušenosti. Bydlel jsem zde od roku 1963 do 1976. V zámečku byli skutečně polští zajatci a stavěli kasárna. Zbytky rozestavěného objektu jsou směrem na Žihli, u sochy sv. Peregrina je odbočka vlevo na Sklárnu a zde vpravo je smrkový laťák a v něm zbytky základů. Říkalo se, že v základech skončili i někteří zajatci. Proč zámeček shořel? Zajatci nesměli vycházet ven, proto vynášeli popel na půdu a stalo se, že nebyl vychladlý a začalo hořet. Je zajímavé, že všechny krby byly zazděné, ale plné popele. Dále byl u zámku vodojem, ale je otázkou jak fungoval, protože zde byl problém s vodou a jediný zdroj by přicházel v úvahu v lese u Sklárny a podle propočtů to výškově moc nevycházelo. Dále v zámečku byla kanalizace a ta navazovala patrně na trativod, přepadová jímka je pod zámkem přes silnici. Původní silnice vedla o něco níže, je to patrno z terénu a katastrální mapy.
Dále k arboretu, není to žádná sbírka živých dřevin, jen parková úprava části lesa, vyskytují se zde běžné dřeviny duby, lípy, buk lesní, habr, z keřů hodně šeříky, tavolník, tavola, možná kalina. Staří je dle porostních map tak 150 let a rozloha odhadem 2-3ha.
Pamětníci, kteří pracovali u mého otce v lese, vypravovali, že se tam v meziválečném období pořádali hudební a taneční akce, samozřejmě neděle byla den volna. V centru parku je lípa, okolo byl parket a tam to probíhalo, ještě to lze najít.
Pamětníky byli pan Šiml - lesník u Lažanského, pan Mlatečka a paní Mouřencová, všichni ze Žihle a samozřejmě zde již nejsou. Nový Dvůr - klášter [Karel procházka 26.8.2010 12:36] | ReagovatPřed několika lety byl zámeček opraven řádem trapistů: http://www.novydvur.cz/ Re: Nový Dvůr - klášter [zdenka 30.8.2010 09:10] | ReagovatKlášter Nový Dvůr, - bývalý barokní statek, sídlo trapistů se nachází na jiném místě, u Toužimi. lovecký zámeček Neuhof [Berenika Zemanová 22.2.2019 07:55] | ReagovatDěkuji za odkaz na knihu Bukačová-Fák-Foud, Severní Plzeňsko I., i za zajímavý komentář pana Motejzíka.
Na jinou fotografii zámečku Nový Dvůr jsem zatím nenarazila: ve fondu Velkostatek Chyše (SOA Plzeň) je dochován pouze nákres fasády zámku z 2. pol. 19. stol. V tom samém fondu jsou dochovány také knihy dispozic, které se vážou k loveckému zámečku a místnímu revíru. V RA Lažanských zase dopisy od lesmistra z přelomu 70. a 80. let 19. stol.
(zpracovávám totiž monografii Leopolda II. Lažanského, držitele panství mezi lety 1870 (1875) - 1891, který si momochodem zvolil za svůj herecký pseudonym právě jméno Neuhof). Re: lovecký zámeček Neuhof [Ing. Jiří Motejzík 28.8.2020 16:47] | ReagovatKdyž Lažanský znovu otvíral zámek v Chyších, tak tam byla expozice věnována pobytu Karla Čapku, dělal zde asi půl roku vychovatele mladému Pokopovi Lažanskému. Zde byla také fotografie s nápisem Zámek Nový Dvůr. Při pohledu na ní se mi to nezdálo, spíše to vypadalo jako Nový Dvůr 2, bývalé polesí, nyní penzion. Já si ale pamatuji, že to polesí mělo původně ve štítě letopočet 1777,po opravě už tam není. Na té fotce také nebyl. Je možné že ten zámek původně vypadal trochu jinak, na císařských otiscích z roku cca 1850 je půdorys také jiný něž současný. Jinak o pobytu Karla Čapka u Lažanských je kniha od Marie Šulcové Kruh mého času, je tam i něco o Novém Dvoře a vcelku to není moc idealizované. Re: Re: lovecký zámeček Neuhof [Berenika Zemanová 31.8.2020 21:21] | ReagovatMoc děkuji, i za sdílení fotografie. Knihu paní Šulcové znám, je skvělá, a atmosféru na Neuhoffu (a Chyši) koncem první světové války evokuje věrně. I když paní Šulcová vycházela z archivních pramenů a vzpomínek pamětníků nelze bohužel knihu Kruh mého času použít jako zdroj, chybí citace atd.
Pokud byste byl ochoten se podělit o své vzpomínky, napište mi prosím na berenika.zemanova@idu.cz
Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
|