PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bouda na Ještědském hřebeni (Jeschenkammbaude) - Šenku u Horského ševce

Přispěl: Milan Gruber Bouška

V dobách, kdy se v Reichenbergu (dnešním Liberci) Čechům nežilo dvakrát volně a museli se se svým jazykem češtinou skrývat před německou většinou, scházeli se místní Češi mimo jiné i v hospodě U Šámalů. Jen kousek pod ní končila pomyslná jazyková hranice, kde se lámala tvrdá horská němčina s květnatou češtinou.

Zde stála téměř 80 let i hospoda U horského ševce (Bergshuster gasthaus). Od roku 1866 ji zde provozoval Franz Moeller, původním povoláním švec. Hostinec, stojící na rozlehlé louce, nabízel krásný výhled na Liberec a Jizerské hory. Vedla tu odbočka do Liberce z nejdelší turistické cesty u nás z Modré hřebenovky (Blauer Kammweg). Kammweg vedla za největší slávy od durynského Blankensteinu nad Sálou (Saale) přes celé Krušné hory (Erzgebirge), Českosaské Švýcarsko (Sächsisch-Böhmischen Schweiz), Lužické (Zittauer [Lausitzer] Gebirge), Ještědské (Jeschkengebirge) a Jizerské hory (Isergebirge), Krkonoše (Riesengebirge), Broumovsko (Falkengebirge, Braunauer Wände, Sterngebirge), Orlické hory (Adlergebirge) a Králický Sněžník (Glatzer [Grulicher, Spieglitzer] Schneeberg, Śnieżnik Kłodzki) až na Praděd (Altvater, Pradziad, Pradźod).
V roce 1930 jej nový majitel W. Siebeneicher přeměnil na Jeschenkammbaude (Bouda na Ještědském hřebeni) a hostinec dále navštěvovalo převážně německy mluvící obyvatelstvo Liberce, které jsem zajíždělo i svými auty. S hostinským Josefem Kotkem z hospody U Šámalů vycházeli kupodivu velmi dobře. Dokonce ani tajné porážky vepřů za 2. světové války se nikdo nezmínil, byť se o nich vědělo. V zimě 1940 hostinec Bergshuster z části shořel při sušení lnu.
Po odsunu německého obyvatelstva, po konci 2. světové války se již nepodařilo tento hostinec oživit, byl stržen a pozemek v padesátých letech včetně okolí zalesněn do dnešní podoby. Zmizely tak, jak překrásné výhledy na Jizerky a Krkonoše.
zdroj: http://www.kammweg.cz/, http://usti.blog.cz/0912/modra-hrebenovka-blauer-kammweg , http://www.geocaching.com

Vloženo: 12.7.2014Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 20 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist