PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Praha-památník tanku č.23 (Prag - Denkmal des Panzers Nr. 23) - Historie památníku na náměstí Sovětských tankistů

Přispěl: Pavel Frýda

Uvedený památník byl vystavěn před nynějším Justičním palácem, na dnešním náměstí Kinských na Smíchově, kamenný podstavec stavěli němečtí zajatci. Byl slavnostně odhalen již 29.7.1945 za přítomnosti maršála Koněva a po roce 1948 byl dokonce prohlášen národní kulturní památkou. Místo umístění bylo přejmenováno na náměstí Sovětských tankistů. Myšlenka postavit důstojný památník statečným sovětským tankistům byla jistě chvályhodná a správná, kdyby ovšem neproběhla v typicky komunistické falzifikaci dějin. Celá léta byly k památníku voděny školní výpravy a dětem bylo vštěpováno, že tento tank č.23 dorazil do Prahy jako první. Na tomto výkladu nebylo slovo pravdy. Na svých mýtech a lžích si ostatně komunisté stojí zarputile dodnes (stačí otevřít webové stránky KSČM). Kdyby tehdejší představitelé moci umístili na vhodné místo rozstřílený tank typu T-34/85 s číslem I-24 por.Gončarenka na Klárově, kde skutečně došlo k jeho poslednímu boji, je autor tohoto příspěvku přesvědčen, že tam stojí dodnes, o tomto řešení se také tehdy uvažovalo, ale gen.Leljušenko (velitel 4.tankové armády) se měl vyjádřit, že "Čechům nebudovou dávat šrot..." Typ těžkého tanku IS-2, který byl umístěn na Smíchově, byl však zcela nový stroj, věnovaný na rozkaz samotného Stalina, který si údajně přál mít v Praze větší a modernější tank. Tyto stroje do průběhu osvobození Prahy vůbec nezasáhly. Z neznámého důvodu byl tank označen číslem 23* a navíc ozdoben rudou hvězdou, což odporovalo standardům markingu sovětských obrněných vozidel z konce války. Otázkou je proč byl pro památník zvolen zrovna Smíchov. Stalo se tak s největší pravděpodobností proto, aby byla potlačena vzpomínka Pražanů na pomoc ruských vojáků z tzv.armády gen.Vlasova ROA (Ruské osvobozenecké armády). Útvary 1. divize ROA gen.Buňačenka (měla ve stavu 22 tisíc mužů, tedy síla, která mohla v Praze zcela zvrátit poměr sil) se v prostoru Smíchova rozvinovaly k boji a ruští důstojníci jednali s povstaleckým velením o koordinaci akcí právě v dnešním Justičním paláci (objekt byl tehdy zván Smíchovská (Štefánikova) kasárna a sídlil zde pražský 1.prapor vládního vojska). Je ironií dějin, že první tank T-34, který se v Praze objevil, dorazil skutečně ke Štefánikovým kasárnům, ale již 6.5.1945 a byl řízen vojáky ROA (pocházel z německé kořisti)!
V noci 27.4.1991 byl tento památník poprvé natřen jakýmsi frajírkem narůžovo. Byl sice nakrátko uveden do původního stavu, pak ale vystřídala tohoto vandala sprejerové generace dne 16.5.1991 skupina poslanců (M.Malý, S.Devátý) ohánějících se svojí imunitou a tank narůžovo natřeli znovu. Podle mínění autora příspěvku se jednalo o nechutné vandalství. Opakovaně znehodnocený památník byl poté odstraněn, zmizel i kamenný pylon a místo bylo parkově upraveno, v r.2002 zde vznikla fontána. Tank dnes stojí ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech, z neznámých a nesmyslných důvodů stále v růžovém provedení.
Autor příspěvku si neopustí opět připomenout dějinný paradox s číslem tanku. Neznámý bolševický falzifikátor byl vlastně prorokem, vždyť číslo 23 se stalo v této souvislosti více než symbolické. Za dalších 23 let po instalaci památníku jsme se dočkali opětovného příjezdu sovětských tanků a za dalších 23 let byl památník nejen odstraněn, ale tento rok byl koncem komunizmu i v Rusku.....

*23-jedna z teorií říká, že tank s věžovým číslem 23 měl 9.5.1945 první přijet na Staroměstské náměstí.


Vloženo: 12.4.2007



Komentáře a upřesňující informace


Dokonce se říká... [figura 4.3.2009 20:24] | Reagovat
...že tank byl pojízdný a později z obavy před možným použitím opozicí při demonstracích mu byl vyndán motor.
Re: Dokonce se říká... [Pavel Frýda 6.3.2009 12:00] | Reagovat
V době instalace na památník byl tank v pojízdném stavu, viděl jsem dokument z filmového týdeníku té doby, na podstavec tank najížděl po dřevěné rampě vlastní silou, instalace byla prováděna sovětským vojenským personálem. Jestli byl později nějak zneschopněn jsem se nikde nedočetl, ale je to pravděpodobné.
Příklad zmocnění se tanku demonstranty je znám z Maďarska v r.2006. V Budapešti probíhaly oslavy 50. výročí protikomunistického povstání a jak je v Maďarsku běžné, současně probíhaly i protivládní nepokoje. Demonstranti ukořistili z výstavy techniky použité v povstání tank T-34 a rozjeli se s ním proti kordonu policejních těžkooděnců, ti se samozřejmě rozprchli. Tank řídil starší člověk, asi 60letý, bývalý tankista základní služby. Naštěstí v nádržích vozidla bylo tak málo paliva, že s ním ujel asi jen 200 metrů....
Tank č. 23 [Vladimír 26.4.2009 18:43] | Reagovat
Fotografii tanku č. 23 na Václavském náměstí v Praze naleznete zde: http://www.vets.estranky.cz/fotoalbum/historie/praha-1945/15417
Re: Tank č. 23 [Pavel Frýda 26.4.2009 20:12] | Reagovat
Díky za upozornění, je to zajímavé.
Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Burle Václav 11.9.2009 00:15] | Reagovat
Ano tank je uložen ve vojenském muzeu v Lešanech na nádvoří. Slouží zejména dětem jako prolézačka Je to jediný stroj, který tam rezne, rezne a rezne. Naopak fašistické stroje, tanky, transportéry, kanóny atd. jsou uloženy pod střechou, promazány a možná, že by ihned mohly hrát v některém válečném filmu. Takto si paní Parkánová váží bojových tradic vojáků z období II. světové války. Je to ostuda!!!
Re: Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Václav Humpl 12.1.2010 09:43] | Reagovat
Jen upřesním: Růžový tank IS-2 ze Smíchova neslouží dětem jako prolézačka, tou je tuším německý Hackl (s tím si nejsem jist - uvítám připomínky) o cca 100 m dále.
Re: Re: Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Václav Humpl 12.1.2010 10:33] | Reagovat
Doplním sám sebe: Prolézačkou je tank OT-62, v halách jsem viděl ještě asi dva v různým provedení. Takže bych pí. exministryni nic nezazlíval. Navíc toto muzeum je ukázkou vojenské techniky, nerozlišoval bych, co patřilo fašistům, co rudé armádě.
Re: Re: Re: Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Zdeněk Pechar 14.2.2010 18:08] | Reagovat
Něco nesedí, asi jste se upsal. OT neni tank ale obrněný transportér.
Re: Re: Re: Re: Takto si Česká armáda váží bojových tradic [Václav Humpl 30.11.2010 09:32] | Reagovat
Ano, děkuji za připomenutí. OT = skutečně obrněný transportér. Ale dítě v muzeu samozřejmě označí slovem tank i německý "Kettenrad", což byla ta známá pásová motorka. A to se právě stalo ...
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk [kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk 14.2.2010 16:34] | Reagovat
zuzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Ano, byl v Praze první [Václav Kašpar 14.4.2015 13:20] | Reagovat
Autor pan Frýda působí dojmem, že hledá objektivní pravdu. Nevím tedy, proč píše o typicky komunistické falzifikaci dějin. Třiadvacítka na věži tanku je opravdu doložena v centru Prahy. Film i fotografie to zachycují. Ostatně i zde je jeden portál k tomu uveden. Přijel jako první, a ne že ne.
Jestli na památníku stál jiný typ, sám pan Frýda poznamenává, že to bylo rozhodnutí sovětské vojenské správy. Za to Grebeníček fakt nemůže.
A proč by mělo být na památníku věžové číslo 24? Tento tank přece do Prahy nevjel, skončil na Klárově. Čest památce Gončarenkově!
Všechny ty "důvody", proč se s tankem později manipulovalo, až byl poslán na trestnou lavici, jsou tedy důvody zástupné. Našlo by se cokoli, našlo by se tisíc jiných příčin. Protože hlavní je nikoli číslo a místo. Hlavní je ta okolnost, že to byl tank sovětský a že až příliš dobře upomínal na to, kdo tu válku vyhrál a kdo ne.
Jakmile Sovětská armáda Československo roku 1945 opustila (se Švýcarskem jsme ve střední Evropě byli asi jediní, kde trvale nepůsobila okupační armáda některé z vítězných velmocí),
mohl si tank v duchu začít kopat hrobeček. Fyzicky ovšem až po roce 1989, kdy odvaha zlevnila a Rumlové a Černí mohli okatě vystoupit se svou dotud utajovanou nenávistí.
Je to tedy s tankem č. 23 někdy těžké, ale aspoň to není zamlžené, všechny okolnosti jsou vidět jak ve sklenici vody. Jen chtít.
Komentář k tanku č 23 [Freibauer Jan 28.2.2016 16:19] | Reagovat
Doplnění by si zasloužili i zranění tankisté,kteří se v Praze vyléčili.Jeden se jmenoval Šklovskij,druhého jméno jsem už zapomněl.Hledám je,ale marně. Z tisku se pamatuji,že slova o šrotu na vystavení měl pronést maršál Rybalko a provést změnu na vystavení nejposlednějšího modelu tanku IS( Josif Stalin ).Jinak jsem toho názoru,že činy kolem něj po roce 1989 nejsou výrazem ničeho pokrokového,jen starého bolševického hnusu.A ten nás táhne sto let ke dnu. V roce 1945 mi bylo 11 let a tak jsem pamětník,kterému se dá těžko něco "nabulíkovat"!
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 21 do následujícího políčka:

   


Processing time: 122 msec.
IP address = 3.16.207.44
desktop version