PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Jaroslav Holas 15.6.2009] 
Rennerova bouda  (Rennerbaude)

Kategorie: Hotel, hostinec, chata   (správní obec: Špindlerův mlýn)
Okres: Trutnov
Důvod zániku: Zničeno nacistickým Německem - Henleinovci
Období zániku: Před 1945  (rok: 1938)
Současný stav: Zničena zcela - Zůstaly základy zdí

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.73376 15.67517 GPS - původní katastr Zdeněk Pechar 15.6.2009  

 Historie a jiné články
Historie  [Jaroslav Holas 15.6.2009]
Rennerova bouda byla založena bratry Ignácem a Augustem Rennerem v r. 1797, v době velkého rozmachu budního hospodářství po zrušení nevolnictví. Chovalo se tu až 40 kusů dobytka. Stoupající zájem o pobyty v horách vedl v r. 1880 k přestavbě objektu a k jeho zařízení pro celoroční ubytování hostů. Při incidentu čs. vojska s henlajnovci v r. 1938 Rennerovka vyhořela. Němci obvinili z požáru vojáky a čs. vláda vláda musela zaplatit tehdejším majitelům Bönischům mnohamilionové odškodné. K plánované výstavbě nové boudy už nedošlo.

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Obrázek č.4 "Výhled na Kozí hřbety" [Jiřik 23.9.2009 11:36] | Reagovat
Jenom bych chtěl upřesnit, o čem jsem před lety četl v časopise Krkonoše a možná též ve Veselém Výletě: ten barevný snímek č.4 je originální předválečnou fotomontáží - tehdejší majitel si to tak objednal a fotograf ochotně přestříhal a přezvětšoval realitu tak, aby bouda vypadala větší.
Re: Obrázek č.4 "Výhled na Kozí hřbety" [Vladimír Kraus 3.10.2017 14:01] | Reagovat
Řekl bych, že majitel si také boudu nechal umístit až na hřeben hor, asi aby byla na atraktivnějším místě.
Rennerovy boudy [Marešová Danuše 15.5.2010 21:21] | Reagovat
dobrý den,
nevíte prosím něco o bývalých majitelích Bonschových? Jejich křestní jména? Nebo cokoliv o nich. Na toto jméno jsem narazila v rodokmenu a pocházíme z Velké Úpy. děkuji
Re: Rennerovy boudy [Günter Fiedler 16.5.2010 17:02] | Reagovat
Informace najdete v časopise Riesengebirgsheimat, který vychází od konce 40tých let minulého století v Německu a který je téměř kompletně k dispozici ve Státním okresním archivu v Trutnově. Bohužel obec v současné době nemá v Německu patrona obce.
Rennerova bouda [PTC 16.6.2021 22:31] | Reagovat
Rennerova bouda byla po požáru postavena znovu - stavba nedokončena (majitelé odsunuti) a rozestavěná bouda bouda rozebrána v roce 1945.

Ad snímek číslo 4. bouda nevypadá větší, ale v porovnání s terénem by měla na výšku jen cca 2 metry (viz kleč vlevo od cesty, stojící člověk by mohl koukat do oken v patře). Účelem fotomontáže je přesun boudy několik stovek metrů až do sedla nad Kozími hřbety. Existuje jich více, nškde je bouda otočena o 180 stupňů (prosklenou verandou do svahu).

Na snímku číslo 7 je úplně jiná bouda, koho to napadlo sem vložit ?
Rennerova bouda [PTC 16.6.2021 22:38] | Reagovat
Podle svědectví vypálili Rennerovu i Luční boudu jako pomstu opilí českoslovenští vojáci když opouštěli pohraničí. Němečtí majitelé pozorovali požár z německé strany hranice kam uprchli při mobilizaci.

Po té co po záboru Sudet němečtí majitelé prohledali spáleniště Luční boudy, zjistili že zásoby alkoholu zmizely a byly vypáčeny trezory.

Jeden z důvodů odsunu německých majitelů byla i série pohlednic vypálených bud s hanlivými slogany na adresu čechoslováků.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist