PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
U Řežábka 0.4km
Zelená 0.5km
Dolní Lipovsko 0.7km
Rejsíkov 2.1km
Břehy 2.1km
Kotánek 2.4km
U Staňků, 2.4km
Slavík 2.7km
Nový mlýn 2.9km
Boudy 3.1km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 17.11.2005] 
Horní Lipovsko  (Ober Lipov)

Kategorie: Samota   (správní obec: Dražíč)
Okres: České Budějovice
Důvod zániku: Vodní nádrž Orlík -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.29914 14.32933 Podle mapy.cz - mlýn Horní Lipovsko Michal Kurz 25.12.2007  

 Historie a jiné články
Lannův kříž na Horním Lipovsku.  [Jan Machač 12.3.2006]
Dne 2. července 1824 se za zvýšeného vodního stavu k Hornímu Lipovsku blížila loď, plující z Českých Budějovic do Prahy s nákladem různého kupeckého zboží, pod vedením vrátného Jana Vodrážky z Hladné. Na její palubě cestoval také tehdy 19-ti letý Vojtěch Lanna, syn českobudějovického lodního stavitele Tadeáše Lanny a budoucí významný podnikatel, stojící za založením kladenských dolů a železáren, stavbou Buštěhradské dráhy, splavňováním českých řek a mimo jiné budoucí stavitel původního Podolského mostu.

Při proplouvání zdejší špatně založenou propustí však loď najela na levý ledolam a rozlomila se vedví. Její posádka se začala topit a ... [více]

Historie  [Jiří Brožek 25.3.2020]
Horní Lipovsko (na mapách též U Papírny, Na Lipovským, Lipovský mlýn) získalo jméno po Adamu Lipovském z Lipovic. Ten po konfiskaci dražíčského panství Janu Svatkovskému z Dobrohoště za účast v povstání zabavené statky roku 1623 za 5220 kop koupil a na jejich hranicích u Vltavy založil osadu.
Horní Lipovsko patřilo v roce 1843 v rámci alodiálního panského velkostatku Dražíč (Dražice) do majetku Karla knížete z Parru. Zde je uváděno jako část vesnice Vranov. V této době osadu tvořily čtyři konskripční čísla s mlýnem, pilou, papírnou a přívozem, ve kterých bydlelo osm obyvatel.
Mlýn s pilou (dříve čp. 12, později čp. 13) prodal roku 1783 ... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam

 Odkazy
Vojta Pavelčík - Vltava - Internetová galerie současných a zejména historických fotografií z povltaví se zvláštním zřetelem na povltaví střední

Komentáře a upřesňující informace k místu


Re: U Korandru [Jari J Nydr 8.12.2009 21:04] | Reagovat
Ja jsem, vyrostl na tomto nadhernem miste, stravili jsme s rodici kazde leto mezi 1952 - 1960 Na Lipovsku.Majitel, Pan Korandra nam pronajimal pres reku bily dum, hospodarstvi bylo zanedbano Panem Zvonickem a jeho rodinou.Ja momentalne ziji v Kanade, ale stale spominam na letni dobu u Vltavy. Byl jsem se v roce 2008 podivat jak to na Lipovsku vypada, rozpoznal jsem jen tu skalu pres reku nad byvalou "slajsnou". Udajne pani Usata, byvala prevoznice stale v lete prevazi lidi pres prehladu na ceste do Jehnedna.

Diky, za vzpominky


Jari J Nydr
Horní Lipovsko [Jan Machač 19.10.2015 02:33] | Reagovat
Dobrá den. Omlouvám se, skoro před 10 lety jste reaoval na článek o Horním lipovsku, chci se zeptat, jste stále na tomto e-mailu? Letos je Orlík upuštěný a zřejmě se objevily základy domu co jste si pronajímal. Mám nějaké fotky a rád bych Vám je poslal a případně se o Horním Lipovsku něco zozvěděl. Pokud budete chtít, napište mi prosím. můj mail je jenda.machac@seznam.cz
Moc děkuji.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist