PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Pavel Beran 1.4.2005] 
Břešťany  (Preschen)   také: Přeštany

Kategorie: Osada   (správní obec: Břežánky)
Okres: Teplice
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.56794 13.73694 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Zdeněk Pechar 9.1.2008]
Břešťany (Preschen) - (též Přeštany), ležela mezi obcemi Břežánky a Jenišův Újezd. První písemná zmínka pochází z r. 1208. V r. 1921 tu v 66 domech žilo 562 obyvatel. Úředně obec zanikla v r. 1949, kdy byla sloučena s Břežánkami pod společným názvem Břežánky.
Ottova encyklopedie z 1. 1. 1908: Břešťany (něm. Preschen), ves v Čechách, býv. panství Osek, hejtm. Teplice, okres a pošta Bílina, fara Jenišův Újezd, 37 d., 199 obyv. něm. (1880).
V okolí Břežánek, Břešťan a Jenišova Újezdu se nacházela ložiska cihlářské hlíny a tvárných jílů, využívaných k výrobě cihel a hliněných výrobků. V Břešťanech vznikla továrna na hliněné předměty a umělý ... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok1921[zdroje údajů]
Počet obyvatel562
Počet domů66

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Kde jsou vsichni? [Kurt Plattig 17.3.2009 03:58] | Reagovat
Pane Boze! Kde jste vsichni z Preschnu? To jste se vsichni zmizeli z povrchu zemskeho ci se z Vas vsech stali "brezansky'?Brestany jsou Brestany a ne nejaky Brezanky! "MY" meli kino,fabriku,postu,nadrazi,dul-skoly jsme nepotrebovali,na to jsme meli Lankovice! Ozvete se nekdo!Velmi to potesi! Muzete psat cesky,nemecky anebo anglicky. Tak zatim a "Glueck Auf". Kurt.
Re: Kde jsou vsichni? [Karel Plattig 27.3.2009 17:41] | Reagovat
Ahoj Kurte, jak se Ti daří? Prosím Tě pošli mi nějaké fotky na m.cichy@seznam.cz. Bohužel jsem ztratil Tvůj mail. Měj se dobře Karel
Re: Kde jsou vsichni? [Roman Soukup 13.4.2009 13:32] | Reagovat
co Vam rika jmeno Bohumil Chotous???
Kde jste vsichni? [Kurt. 17.3.2009 04:02] | Reagovat
To "se" v "kde jste-se- vsichni" tam nepatri. Kurt.
Kde jsou vsichni? [Kurt Plattig 18.4.2009 11:01] | Reagovat
Pane Soukupe.Neptejte se mne co mi rika jmeno "Mira Chotouz".Do dneska jsem nezapomnel jak jsme jednou "valcily" a ja hodil kus omitky velkou jako dlan pres zed a Chotouzak to dostal presne na nos.To bylo pres tu zed od toho statku co byl vedle " Poddelavky ", ta zed z te strany od potoka.Kolikrat si rikam co tak asi delaji kluci Vosahlu atd.,atd..Jak jste spriznen s Mirou? Moc ho pozdravujte a ozvete se.Moc mne to potesi.Kurt.
Kde jsou vsichni? [Kurt Plattig 18.4.2009 18:37] | Reagovat
Pane Soukupe. Behem usinani vcera v noci mi doslo ze se mne ptate na "Bohouse Chotouzu" a ne na Miru.Samozrejme pamatuji take Bohouse ale on byl o radu let starsi-Mira byl ci je o rok starsi nez-li ja a Bohous byl ci je asi 5 r. starsi nez Mira. Pokud si pamatuji- a nerad se pletu ale 60 r. je 60r. - tak kluci meli jeste sestru Kvetu anebo Veru? [ Zd. Moltasu sestra byla Kveta, Karla Suchomelu byla Vera-to vim na beton]. Netrpelive cekam na odpoved a popripade napiste tel.cislo anebo mailovou addresu! Kurt.
Re: Kde jsou vsichni? [Jaroslav Tyrbach 18.8.2012 14:26] | Reagovat
Jsem synBozeny Tyrbachove,roz. Chotousove. Mila a Bohous jsou mymi stryci. Deda Tyrbach delal na Stalingradu elektrkare, ale tam zahynul po zasahu el. proudem. Mila delal elektrikare a Bohous zamecnika na Stalingradu, pozdeji Miru az do zruseni sachty. Jezdil jsem tam na prazdniny. Dedovi F. Chotousovi jsem chodil do "Podelavky" do dzbanu, nebo pro neho, aby sel na jidlo aja dostal "mlinovku" nebo neco "na zub". Rad vzpominam na vecery u kaplicky s mistnimy kluky. Jmena si uz nepamatuji. Byla to hezka leta. Skoda tak hezke vesnice. Zdravi Jaroslav Tyrbach
Re: Re: Kde jsou vsichni? [kurtp01@telus.net 22.8.2012 15:46] | Reagovat
Pane Tyrbach! Vas prispevek prisel na muj mai a ja Vam odpovedel ale zjistil jsem ze ma odpoved nejde primo na Vas nybrz na spravce teto webside. Tudiz piste mi na mail <plattig@seznam.cz> anebo volejte pokud mate instalovany Skype na < kurt.plattig > a nezapomente ze jsem 9. hod. za vami za predpokladu ze jste v CR. To znamena ze vecer v 9. hod. v CR je umne teprve 12.hod. v poledne. Prosim ozvete se na mail ci na Skype. Jsem hodne zvedavy co Mila a Bohous. Kurt.
Re: Re: Kde jsou vsichni? [Roman Soukup 6.1.2019 17:18] | Reagovat
Dobrý den pane Tyrbach,jestli jste ještě na příjmu,byl bych rád aby jste se mi ozval prosím. Kontakt na mně 734428698
Kde jsou vsichni? [Kurt 20.4.2009 11:44] | Reagovat
Pane Soukupe! "Mea culpa,mea maxima culpa". Jeden uz je stary a blbne. Toho koho Vy i ja myslime je " MILA " Chotous, ne "MIRA"!!! Nevim jak se mi ten "Mira" dostal na mysl!!! Milu jsem prakticky videl naposledy nekdy 50-51! Odpovezte. Kurt.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 18 do následujícího políčka: