PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Radim Hettner 20.11.2008] 
Továrna ESKA   (ES-KA Fabrik)

Kategorie: Továrna   (správní obec: Cheb)
Okres: Cheb
Důvod zániku: Nespecifikováno - manažerská neschopnost
Období zániku: 1990-2000  (rok: 1998)
Současný stav: Zničena částečně - na 90%

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.08125 12.37919 ze serveru mapy.cz , bývalá lisovna Radim Hettner 20.11.2008  

 Historie a jiné články
ESKA v kostce  [Radim Hettner 20.11.2008]
Kdo z luštitelů křížovek by neznal podnik v Chebu na čtyři, pod kterým se skrývá značka někdejšího významného tuzemského výrobce bicyklů. K průkopníkům tovární výroby jízdních kol v českých zemích bezesporu patřila továrna Premier v Chebu. Nejstarším typem kol, jejichž zahájení provozu zde lze předpokládat, představovala pravděpodobně vysoká jízdní kola, tzv. kostitřasy. Jméno si ale firma vybudovala v 80. letech 19. století výrobou nízkých kol, tzv. bezpečníků. V letech 1899-1900 jich chebská továrna vyrobila 2532 kusů. Stále stoupající poptávka po jízdních kolech vedla v roce 1911 k založení další továrny na jejich výrobu v Chebu. Zakladate... [více]

Dodatečné informace nejen pro Jarku  [Radim Hettner 9.4.2009]
Zakladateli firmy Es-Ka byli pánové Heinrich Kastrup (1860-1929) spolu s Ambrožem Swetlikem (1871-1932). První jmenovaný byl říšský Němec a druhý jmenovaný se narodil v Bílovci u Nového Jičína. Prvotní zkušenosti získali u firmy Premier coby vedoucí zaměstnanci. V roce 1911 společně založili firmu Triumph, kterou však záhy přejmenovali na Elite. V roce 1921 opět firma změnila svůj název na Eska v.o.s. a o dva roky později vznikla na dlouhou dobu společnost Es-Ka.
V roce 1911 firma započala se stavbou továrny v pravé části Pražské ulice a jednalo se v té době o největší objekty v regionu. Dvoupatrová budova byla dokončena v roce 1912. Konce... [více]

z trochu jiného (motorového) úhlu pohledu  [Radim Hettner 3.6.2009]
Eska byla pravděpodobně nejznámějším výrobcem kol v Čechách, už také proto, že název přetrval více režimů a víc než tři čtvrtě století. Jeho zakladatelé, opavský Slezan Ambros Swetlik a Němec Heinrich Kastrup, byli zaměstnáni v chebském Premieru a v roce 1911 se rozhodli osamostatnit.
Do nového závodu, který nejprve nazvali ELITE, přetáhli několik zaměstnanců od Premiera a začali s výrobou jízdních kol. Už v roce 1914 jich stačili vyrobit 21 000 a v témže roce také několik kol s pomocným motorkem. Zhruba v té době firmu přejmenovali na ES-KA, podle foneticky vyslovených počátečních písmen svých jmen: Es – Swetlik, Ká – Kastrup.
Asi od... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
 cyklistická technika

Komentáře a upřesňující informace k místu


Historická pravda o postupném zničení podniku. [S.Leinweber 21.10.2019 10:12] | Reagovat
Bohužel je pravda o zániku mnoha československých strojírenských podniciků ne zcela objektivně hodnocena a pro další generace je tak historie často nevědomě,nebo účelově zkreslována.V případě Esky Cheb jde o klasický příklad bagatelizace poměrů v podniku vzhledem k době před rokem 1989.Rok 1989 otevřel následně možnost několika možností,jak podnik Eska Cheb,včetně provozu Favoritu Rokycany udržet na trhu.V roce 1990 jsem se snažil o první krok pro změnu myšlení.Z vnitropodnikového konkurzu na ředitele se mi podařilo udělat díky zaměstnancům,kteří se připojili k mojí myšlence,konkurz celorepublikový.Naděje,že podnik povede nový člověk,fandící kolařině,cyklistice a realitě v podtextu evropského obchodního prostředí.Politická zvůle a intriky vedení podniku v době rozhodné pro další existenci továrny dopředu zničili možnost pozitivního vývoje v dalších letech.Nehledě na technický,ekonomický a morální stav podniku,měla Eska Cheb předpoklad pro reorganizaci výroby.Po roce 1945 podnik vstal z mrtvého velotrhu zdárněji.Informace o konci podniku Eska Cheb kopírují mnozí,v neznalosti pravdy o reálném ničení značky Eska,které se ekonomicky projevovalo již od druhé poloviny 80.let.Přisuzováným ůvodem krachu podniku ,není totiž bezprostředně změna systému po roce 1990.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 46 do následujícího políčka: