PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[1 22.7.2008] 
Domy Tellerovy  (Tellerhäuser)   také: Oldřichov u Nejdku (zastávka ČD), Tellerovy domky

Kategorie: Samota   (správní obec: Nejdek)
Okres: Karlovy Vary
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Nespecifikováno - Zbyl jeden dům (na fotkách zcela vpravo)

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.34956 12.76967 Souřadnice z mapy 1 22.7.2008  

 Historie a jiné články
"Železnicí Porolavím a přes Krušné hory"  [Jaroslav Štorkán, Hroznětín 25.7.2008]
Zastávka Oldřichov u Nejdku (km 33,1) má romantickou polohu v místech, kde se les na několik set metrů rozestoupil. Původně nesla název Tellerovy Domy dle osady nacházející se v její bezprostřední blízkosti. Po poválečném zániku osady, ze které zbyl dodnes jediný dům, byla zastávka přejmenována dle vsi vzdálené
2 kilometry.
Zastávku v nadmořské výšce 875 m zřídily ČSD ve 30. letech v souvislosti s motorizací osobní dopravy (vlaky vedené parními lokomotivami zde projížděly). Protože zastávka vznikla na širé trati, není zde úprava sklonu. Stoupání zde činí bezmála 30 promile, což znamená, že za špatného počasí, mlhy, námrazy či sněhu mají zd... [více]

POVĚST O VZNIKU TELLEROVÝCH DOMŮ U OLDŘICHOVA  [Miroslav Landa 27.2.2018]
V dobách, kdy štoly a rýžoviště v horách podél toku Rolavy dávaly bohaté výnosy cínu, onemocněl nejdeckému hraběti jeho nejoblíbenější kůň. K léčbě byli přizváni věhlasní lékaři ze vzdálených krajů. Jejich snahy však byly marné. Když se již zdálo, že zvířeti není pomoci, nabídl se hraběti tajuplný cizinec jménem Tellerer - prý koně jistě uzdraví. Svému slovu dostál a získal tím velkou přízeň nejdeckého pána. Čarolékař byl bohatě odměněn a mohl si na nejdeckém panství vybrat kus půdy a postavit na něm svůj dům. Tak bylo postaveno první obydlí v lesní samotě severně od Oldřichova, která po staletí a ještě pro roce 1945 nesla označení Tellerovy ... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Popis [1 22.7.2008 20:44] | Reagovat
Samota ležící ca 3km od obce Pernink u silnice Pernink - Nejdek. Místem prochází železniční trať Karlovy Vary - Johanngeorgenstadt. Zastávka Oldřichov u Nejdku je dodnes využívána houbaři a sběrači borůvek. Louky v okolí posledního domu jsou využívány jako pastviny.
Místopis [1 22.7.2008 20:46] | Reagovat
Domy Tellerovy patřili pod obec Oldřichov (Ullersloh), bývalý okres Nejdek.
Re: Místopis [1 22.7.2008 21:44] | Reagovat
Čerpal jsem z Chytilova místopisu ČSR, kde je uveden Nejdek. O historii místa jsem nikde moc nenašel, pokud o něčem víte, dejte prosím vědět, díky, JK
Re: Re: Místopis [1 22.7.2008 22:17] | Reagovat
Text z Chytila: DOMY TELLEROVY (Tellerhäuser), Sk. ch., Ob Ullersroh, Čtst Nové Hamry, N Sejfy, F. P. Tf 4,4, Os Nejdek - Č. ( Ob= obec, Os= soudní okres). Zřejmě jste to přehlédl, i to se stane. Jinak informací opravdu moc není.
Přejmenování stanice [1 29.12.2008 13:38] | Reagovat
Na základě dlouhodobého požadavku vedení města Nejdek, iniciovaného sdružením JoN, došlo v letošním roce k přejmenování zastávky Oldřichov u Nejdku na Nejdek - Oldřichov. Více v článku v rubrice "Ostatní".
Zaniklá samota Chaloupky [Tomáš Plíšek 1.11.2022 23:27] | Reagovat
Domy Tellerovy, pozdější název samoty Chaloupky, jsou přiblíženy v knize s názvem Chaloupky od Štěpána Javůrka. Kniha vyšla v roce 2021.
Zmiňuje zde život v Chaloupkách, velmi vypovídající román ve vzniklých Sudetech.
Re: Zaniklá samota Chaloupky [Jiří Krůdl 2.11.2022 05:35] | Reagovat
Dobrý den, knihu jsem sice ještě nečetl, ale myslím, že pojednává o Chaloupkách (Neuhaus) u Přebuze. Ne o těch v Tellerhäuser.
Zaniklá samota Chaoupky [Tomáš Plíšek 2.11.2022 13:03] | Reagovat
Dobrý den, máte pravdu, ujasnil jsem si jejich polohu. Knihu doporučuji.
Zdravím
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 53 do následujícího políčka: