PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Wick - Mühle 0.6km
zámek Lomnička 0.7km
Kohlmühle 0.9km
Eberhof 1.1km
Mukova Chalupa 1.3km
Smrčina 1.5km
Untere Mühle 1.6km
Vackov 1.8km
Obere Mühle 2.0km
Liščí Vrch 2.1km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Radim Hettner 27.5.2008] 
Židovský hřbitov u Lomničky  (Judenfriedhof bei Steingrub)

Kategorie: Jiný   (správní obec: Lomnička (Steingrub))
Okres: Cheb
Důvod zániku: Nespecifikováno - plánovaná povrchová těžba kaolinu
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Ohrožená - schován v lese, relativně v dobré kondici. Zítra vše může být jinak díky kaolinové společnosti, která zde na tomto místě hodlá vyhloubit povrchový lom.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.21953 12.37397 souřadnice odvozeny ze serveru mapy.cz Radim Hettner 27.5.2008  

 Historie a jiné články
Židovské osídlení v Lomničce  [Pavel Frýda 27.5.2008]
Židovské obyvatelstvo se v Lomničce usazovalo od poloviny 18.století, na jeho konci v místě žilo 12 rodin, v polovině 19.století minimálně 9 rodin, v r.1880 zde byli úředně zaevidováni 4 Židé a poslední 2 obyvatele židovského vyznání zde tehdejší statistiky uvádějí v r.1900. V r.1819 se zde narodil zakladatel amerického reformního judaizmu rabín Isaak Mayer Weis-Wise, část dětství však prožil v Drmoulu (viz Drmoul-synagoga) a před odchodem do USA působil jako domácí učitel v Lučině (viz Lučina-Grafenried, dnes zaniklá obec na okr.Domažlice), od r.1843 byl rabínem v Radnicích, oddával bez ohledu na tehdejší familantský zákon a z Rakouska prakt... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice
 Osobnosti
 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Barbarství !! [Pavel Frýda 30.5.2008 14:47] | Reagovat
Likvidace tohoto hřbitova by nebyla nic jiného něž holým barbarstvím. Dnes by se asi náhrobky přímo nezničily, zřejmě by byly instalovány na jiném místě, nicméně židovská tradice však věří, že ve chvíli příchodu Mesiáše se každý zmrtvýchvstalý postaví ke svému eben zichron (hebr. dosl.kámen vzpomínek tj.náhrobek, stéla, maceva) tváří k Mesiáši, ve chvíli kdy kámen není, nebo je jinde, nastává věroučný problém...nemluvě již o posvátnosti místa bejt olam (dosl.dům věčnosti tj.hřbitova) a tradici nenarušitelnosti hrobů. Přemisťování, či dokonce zničení ostatků, je hrubým porušením zásad a urážkou judaizmu.
Tyto záležitosti však těžařské firmy, jejichž jedinou modlou je jen rychlý zisk, určitě nezastaví.....
Na snímcích jsem zaregistroval náhrobky s nápisy pouze v němčině. Náhrobky poemancipační doby mají sice nápisy většinově německé (popř.i české), zpravidla však bývá připojena závěrečná pohřební folmule, zkratka pěti hebrejských znaků tzv.tanceva. Nápis jen německý je poměrně nezvyklý a vzácný.
Re: Barbarství !! [Lukáš Smola 1.9.2008 07:11] | Reagovat
Náhrobky jsou v hebrejštině, popř. dvojjazyčné - na jedné straně v hebrejštině a na druhé základní údaje o zemřelém (někdy pouze jméno) v němčině.
Re: Re: Barbarství !! [Pavel Frýda 1.9.2008 21:48] | Reagovat
Lokalitu jsem s kolegou Hettnerem navštívil na počátku června t.r. a Vámi popisované užití hebrejštiny a němčiny jsem viděl. V každém případě se jedná o místní zvláštnost na starších náhrobcích málo vídanou. Stejné užití je obou jazyků je možné vidět v Plzni na novém židovském hřbitově, náhrobky jsou však až z 20.století. Unikátní je trojazyčný text hebrejsko-německo-český (viz Horažďovice-synagoga)
Re: Re: Barbarství !! [Jlo 22.4.2009 13:23] | Reagovat
A umite Hebrejsky? Musim rict ze je to fascinujici jazyk. Naucila jsem se ho tady http://www.hebrejstina.unas.cz a pak jsem mohla precist nahrobne kameny pribuznych
Re: Re: Re: Barbarství !! [Radim Hettner 22.4.2009 16:26] | Reagovat
Dobrý den,

hebrejsky jsem se učil cca před 15 roky jako samouk, kdy jsem také louskal a překládal nápisy z někdy dost poškozených stél židovských hřbitovů v západních Čechách. Pak jsem se oženil a byl jsem nucen mít jiné zákmy :-).

Hebrejština mne však fascinuje stále.

Shalom, Hajom erev
Re: Re: Re: Barbarství !! [Jlo 25.11.2009 14:38] | Reagovat
mam dojem ze je to presmerovany sem:
http://www.hebrejstinasoukrome.cz/
odkaz na stránky Lomničky, moc pěkné [Radim Hettner 24.9.2008 08:30] | Reagovat
http://www.lomnicka.unas.cz/
Židovský hřbitov u Lomničky [Petr Křepelka 15.1.2011 20:50] | Reagovat
V blízké Plesné žiji 41 let ,zpracoval jsem dipl.práci na téma "Geologické exkurze do okolí Chebu".O problematice těžby si dovolím tvrdit,že něco vím.Nevím o žádných těžebních aktivitách např.LB Minerals,které by ohrožovaly židovský hřbitov.Místo je na samém okraji chebské pánve se starotřetihorními výchozy zpevněných sedimentů,které tvoří dno pánve a z ochranných důvodů se nesmí těžit.Nic na tom nemění těžba v blízkém lomu "Vackov" cca 2km vzdáleném!Pane Frýdo,prosím sdělte ,jak jste došel k Vašemu názoru.
S Přátelským pozdravem,Mgr.Petr Křepelka
Re: Židovský hřbitov u Lomničky [Pavel Frýda 16.1.2011 11:16] | Reagovat
Dobrý den pane Křepelko,
důvodem k mému znepokojenému komentáři byl poznatek kolegy Radima Hettnera, který zařadil hřbitov mezi objekty Ohrožené s komentářem "Zítra vše může být jinak díky kaolinové společnosti, která zde na tomto místě hodlá vyhloubit povrchový lom." Pan kolega Hettner v regionu také žije, tudíž jsem měl za to, že má nějaké informace o plánované těžbě v místě a zmíněná památka je ohrožená. Zřejmě se tam nějaký geologický průzkum dělal apod. Místo jsem s kolegou Hettnerem navštívil v r.2008.
Jestliže z Vašeho odborného stanoviska vyplývá, že se v místě těžit nebude a ani nesmí, tak jsem jen rád.
Díky, dobrých zpráv je celkem málo....
Pavel Frýda
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist