PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Nový Les  (Neuwald)

Kategorie: Osada   (správní obec: Velké Březno )
Okres: Ústí nad Labem
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1945-1950  (rok: 1950)
Současný stav: Nespecifikováno

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.67056 14.12972 Z mapy na www.mapy.cz Jan Novák 12.2.2008  

 Historie a jiné články
lexikon  [Milan Gruber Bouška 8.2.2008]
V r. 1869-1910 pod názvem Neuwald osada obce Velké Březno v okr. Ústí nad Labem, v r. 1921-1930 osada obce Velké Březno v okr. Ústí nad Labem, v r. 1950 osada obce Valtířov v okr. Ústí nad Labem-okolí, v dalších letech jako osada zanikla (součást obce Velké Březno v okr. Ústí nad Labem)
Citace ze slovníku:
"Osada Neuwald (neu = nový, Wald = les, 1787 Neuwald) byla pojmenována podle nového, mladého lesa (vysázen asi 30 let před jejím vznikem), u kterého byla založena. České jméno NOVÝ LES je překlad z němčiny."
Zdroj : základní škola Velké Březno.

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


K mapě [Milan Gruber Bouška 8.2.2008 22:59] | Reagovat
Na mapě je uvedená Neuwald - N.Ves pravděpodobně chyba. Nevím. Proto jsem si netroufl odečíst souřadnice z mapy.
Upřesnění [Škola Velké Březno 11.2.2008 16:36] | Reagovat
Podle pamětníků z padesátých let minulého století se jednalo o součást Valtířova a pamětníci osadu lokalizují do oblasti dnešní cyklostesky a též mezi cyklostesku a železnici. Osada možná zanikla jako správní celek, ale fakticky rostla, až se propojila s Valtířovem. Podobně to bylo například s Vítovem, kde zanikl obecní úřad, ale obec se dále stavebně rozvíjela až splynula s Velkým Březnem a dnes se jedná pouze o místní část Velkého Března.
V příloze je fotografie Valtířova (okolo roku 1900). Je tam vidět jak Valtířov tvořilo jenom pár domů a osada Nový les by mělo být těch několik matných domů uprostřed zalesněného prostoru vpravo.
Souřadnice [Jan Novák 12.2.2008 08:03] | Reagovat
Přidal jsem ještě jedno umístění, ty původní souřadnice odkazují někam SZ od Děčína do Německa.
Re: Souřadnice [Milan Gruber Bouška 12.2.2008 08:10] | Reagovat
asi jsem se ve své horlivosti spletl - omluva a náprava.
pro Pekkyho [dominik kawan 20.2.2008 17:04] | Reagovat
náves byla za vrátnicí do loděnic teď tam jsou houpačky pro děti
Re: pro Pekkyho [Milan Gruber Bouška 20.2.2008 22:21] | Reagovat
Jak se ses to dozvěděl nebo jsi to vyčetl ze starého pohledu ?
n.les [dominik kawan 20.2.2008 22:38] | Reagovat
tak se na to pořádně podívej
Kde je Nová Ves [Jan Zubáč 4.4.2019 17:43] | Reagovat
Nová Ves byla zřejmě mezi hlavní silnicí na V. Březno a dnes souběžnou ul. Pod lesem, podívejte se na staré ortomapy. Nová Ves nezanikla, ale nejspíš byla stavebně spojena s Valtířovem. Další osamocené uskupení domů je nad Valtířovským hřištěm (to je na té staré pohlednici).
Nový Les součást Valtířova [Vladimír Buldra 10.4.2020 18:07] | Reagovat
Moje babička s dědou přišli do Valtířova mezi prvními kdo osídlil po 2.sv.valce pohraničí... Dle jejich vyprávění říkali, že Valtířov měl 3 části, centrální část Valtířov, dnes to tvoří objekty kolem kostela, Hospůdky na Kopečku, kolem policejní stanice (dříve MŠ) a kolem kdysi národního výboru (v 2. patře knihovna), tak to pamatuji ještě i já, druhou částí byl Nový Les to byla všechna stavení ve spodní části dnešního Valtířova, ano především kolem dětského hřiště. Poslední třetí část tvořila Kolonie, dnešní hantýrkou Valtířov Kolonka, je tak označen i v jízdním řádu ČSAD, a byla to všechna tehdejší stavení v těchto místech...

Moje rodina po nastěhování objevila na půdě jejich stavení tehdejší kroniku Valtířova, neboť byla však psaná švabachem požádali tehdy místního starousedlíka, který nebyl odsunut o překlad. Něco jim sice přeložil, třeba důvod vzniku obce Valtířov a výstavbu kostela, ale většina zůstala nepřeložena. Kroniku si ponechal půjčenou pro další překlad, ale pak se kronika ztratila a už se jí nikdy nepodařilo vypátrat.
Doplnění informací mého synovce Vladimíra Buldry [Dagmar Špeciánová 7.6.2020 17:02] | Reagovat
Pamatuji, že Nový Les byly domy až od spodního parčíku podle tehdy nezpevněné cesty od loděnice k Velkému Březnu. Vše spadalo pod Valtířov. S tou kronikou jsi měl Vláďo pravdu. Byl zde jak říkal otec nakreslen náš dům, který byl podle kroniky nejstarší a měl tehdy patro dřevěné a podle té kroniky zde měli být mniši a vařili zde víno. Také zde měla být podzemní chodba nevím jestli s kostelem, nebo s farou, která byla naproti a byla druhý nejstarší dům zde také podzemní chodba byla částečně průchodná do kostela do konce 50.let min. stol. Sama jsem sní jako dítě s klukama lezla dostali jsme se až pod dnešní silnici ke hřbitovu. Pak už tam byly velké kameny a dál jsme se báli, teda hlavně já, tak jsme lezli pozpátku zpátky. V té době tento dům sloužil míst. JZD jako prasečák Pak byl zbourán a na jeho místě je nyní horní park
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 13 do následujícího políčka: