PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Adolfov 0.5km
Větrov 0.9km
Cechové domky 2.2km
Habartice 2.6km
Ždírnice 2.8km
Mohelnice 3.2km
Liboňov. 3.6km
Liboňovská hvězdárna. 3.7km
Fojtovice 4.4km
Zámek Ledebour 4.4km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Milan Gruber Bouška 26.1.2008] 
Adolfov Kaple sv. Antonína Paduánského  (Adolfsgrün Kapelle St. Antonius von Padua)

Kategorie: Církevní stavba   
Okres: Ústí nad Labem
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1960-1970  (rok: 1965)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.73806 13.90806 součadnice byly odvozeny z mapy Milan Gruber Bouška 26.1.2008  

 Historie a jiné články
Info  [Fanda Podzimek 20.8.2013]
Když byl v roce 1889 vybudován na území Větrova hřbitov, sloužící i pro vedlejší Adolfof, začala radnice uvažovat o možnosti výstavby vlastního svatostánku. Pro svůj záměr nalezla podporu jak politických tak i církevních orgánů a konečný souhlas se stavbou kaple dali obecní zastupitelé na svém zasedání 21.dubna 1901. Protože obec na takovouto velkou investici neměla dostatek peněžních prostředků, vyhlásila sbírku, která byla víc než úspěšná. Mezi největší dárce se zapsal náboženský fond, horský spolek a dokonce i císař František Josef I a to každý částkou 1000 K. Sbírka vynesla celkem 5000 korun, ke kterým obec přispěla ze svého rozpoč... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
Severní polabí

Komentáře a upřesňující informace k místu


> Odesílatel: f....ch@atlas.cz [Milan Gruber Bouška 13.10.2008 18:47] | Reagovat
> Vám ze serveru zanikleobce.cz poslal následující vzkaz:
>
> Pouze chci doplnit, že \"kostel\" ve Větrově je Vámi zmiňovaná právě kaple sv. Antonína Paduánského; fotografie u tohoto odkazu náleží k bývalému hřbitovu, resp. jeho vstupní aleji v Adolfově. Ohledně kaple ve Větrově se dočtete více v publikaci Z. Wirth: Umělecké památky Čech (cca 1959). Vaše stránky jsou velmi zajímavé a poučné, pouze ta čeština a i němčina někdy úpí... A nenechte se vytáčet některými hlupáky... Přeji mnoho zdaru a jsem s pozdravem, ak.arch. H.J. Grit
Díky [Milan Gruber Bouška 13.10.2008 18:49] | Reagovat
Vložil jsem Císařské otisky k ověření ale moc z toho nevím.
Ještě doplnění [Jan Novák 14.10.2008 19:43] | Reagovat
Vytáhl jsem ještě mapu 3. vojenského mapování, na ní je také zřetelný i hřbitov i další církevní objekt, předpokládám, že kaple.
Autorství obrázku [Souček Jiří 20.8.2013 09:52] | Reagovat
Kaple je z knihy Obrazová rukověť obcí a církevních staveb v okrese Ústí nad Labem, kterou jsem napsal a kresbami doplnil v roce 1999 a vydal ve spolupráci s vydavatelstvím Albis international a.s. Ústí nad Labem. V knize se objevuje na 156 zaniklých obcí a míst c okrese včetně církevních staveb. Připraveno je druhé doplněné vydání, ve kterém se objeví i ostatní zajímavé stavby včetně drobných sakrálních.
Re: Autorství obrázku [Martin Bureš 9.6.2018 15:55] | Reagovat
Tak tuhle knihu bych moc rád získal, ale asi z druhého vydání sešlo. Není někde k dispozici alespoň nějaká elektronická verze (klidně i vydání první)?
Zámecká kaple [Pavel Rykl 20.8.2013 13:20] | Reagovat
Poslední vložený obrázek je dosud stojící Zámecká kaple od býv. Ledebourského zámečku v Telnici.
Re: Zámecká kaple [Fanda Podzimek 20.8.2013 14:09] | Reagovat
Opraveno
Adolfovský hřbitov [Jaroslav Červík 20.4.2017 11:46] | Reagovat
… jako malý chlapec jsem si dost často hrál na Adolfovském hřbitově mezi rozpadlými hroby po první likvidaci hřbitova v padesátých letech. V té době bylo možné na hřbitově nalézt kromě náhrobních kamenů i části porcelánových fotografií. Hroby v té doby byly jasně vymezeny svým základem. V polovině sedmdesátých let došlo z úředního nařízení k poslední likvidaci hřbitova až na stávající stav. V rámci studia historie založení Adolfova jsem se v posledních letech zajímal i o hřbitov. Studoval jsem rozložení jednotlivých hrobů. I v tomto případě jak bylo zvykem u malých hřbitovů, se jednalo o liniovou „zástavbu“ bez centrálního místa uprostřed hřbitova. Vycházím tak z ohledání základů jednotlivých staveb.
Adolfov-Friedhof [Bernd Grahl 1.2.2021 22:21] | Reagovat
Ich bin im Besitz der originalen Chronik von Streckenwald (Vetrov), sie wurde 1930 von Oberlehrer Rudolf Köhler geschrieben. In der Chronik wird über den Bau der Kirche zum Hl. Antonius geschrieben, diese Beschreibung ist identisch mit der in ihrer Homepage, nur der Standort jener Kirche stimmt nicht, denn die Kirche stand in Streckenwald, gegenüber von Emil Kühnels Gasthof „Kaiserhof“.
Auf der Vetrov (Streckenwalder) Seite ist diese Kirche zum Hl. Antonius mehrmals zu sehen. Adolfsgrün (Adolvov) war bis 1945 ein Ortsteil von Streckenwald.
Das eingezeichnete Kreuz auf der „3. vojenské mapování“ („3. militärische Kartierung“) war ein großes Friedhofskreuz, das Gebäude auf dem Foto „cesta od Větrova“ (Straße von Streckenwald) ist das Beinhaus, welches auf dem Friedhof stand und seit 1930 in einem Türmchen eine Glocke barg.
Beschreibung in der Chronik von Streckenwald über den Friedhof in Adolfsgrün: Der Friedhof mit dem Beinhaus wurde 1889 von der Gemeinde Streckenwald angelegt. Die Gesamtkosten betrugen 2705 Kronen und 74 Heller (der Grundstückspreis 600 Kronen inbegriffen). 1930 wurde von der Gemeinde Streckenwald ein Türmchen mit einer Glocke auf dem Beinhaus errichtet welches auf dem Friedhof in Adolfsgrün steht. Im Friedhofe befindet sich ein größeres Friedhofskreuz.
1965 wurde der Friedhof abgetragen und eingeebnet.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka: