PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Komentář/Upřesnění: Rudkov (Erzberg)

Komentář/Upřesnění:
Re: Historie Rudkova
[vloženo: Zdeněk Pechar 25.9.2008 21:38]

Osada Rudkov byla založena poblíž místa kde se dolovala železná ruda. Soudí se že vznikla v 16. století, písemně je v archivech doložena r. 1581. V té době vznikla i osada Plaveč ( Pleče ) na jejíchž pozemcích se v té době důl na železnou rudu nacházel. Ruda se zde s přestávkami těžila ještě v 19. století. O téměř 100 let později, r. 1677 bylo evidováno v osadě jen 8 tzv.zahradníků ( dnes bychom řekli chalupníků). Většinou se uvádí rovnice, 7-8 zahradníků = 1 osedlý. Přičemž osedlý neboli sedlák, hospodařil na půdě mezi 17-20 hektary. Počet domů v osadě se pohyboval vždy kolem deseti. Například v polovině 19. století zde bylo 10 domů s 45 obyvateli.
Myslím si že by Vám vyšli vstříc na okresním archivu v Šumperku, kde by jste se mohl podívat do farních kronik či urbáře. http://www.archives.cz/zao/sumperk/home/index.html

 Vaše reakce
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 83 do následujícího políčka:

   

Processing time: 4 msec.
IP address = 44.221.66.130
desktop version