PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Michal Fáber 30.12.2007] 
Karvinná - nádraží  (St. Karwin - Bahnhof)

Kategorie: Nádraží   (správní obec: Karvinná-původní město,dnes Ka-Doly)
Okres: Karviná
Důvod zániku: Nespecifikováno - Těžba černého uhlí - poddolování
Období zániku: 1960-1970
Současný stav: Zničena zcela - Trať z důvodu poddolování přeložena, nádraží znovu vystavěno v nové Karviné

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.84147 18.50583 Původní místo hlavní železniční budovy Michal Fáber 30.12.2007  
  49.84336 18.54447 Stanice Darkov-Lázně místní dráhy Petrovice/Karvinná. Dnes rodinný dům. Petr Bindač 5.2.2009  

 Historie a jiné články
Místní dráha Petrovice u Bohumína - Karvinná místní nádraží  [Petr Bindač 30.1.2009]
Významnou roli na "karvinsku" sehrála místní dráha SDCF Petrovice u Bohumína (dnes Petrovice u Karviné) - Karvinná místní nádraží. Proto si zaslouží,byť moc nepatří do blogu o zaniklých obcích,jistě alespoň malé připomenutí.
Rakouský autor této dráhy uvádí u tohoto projektu jako důvod její výstavby odtížení hlavní trati Vídeň – Bohumín – Krakov. Spádové poměry a zaústění dráhy ve stanici Karvinná místní nádraží (dnes seřaďovací nádraží OKD doprava),však nesvědčí tomu,že by měla sloužit odklonu zátěže přepravované po hlavní trati SDCF (Severní Dráha Císaře Ferdinanda) nebo KBD (Košicko Bohumínská Dráha). Pravděpodobnějším účelem bylo propoj... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice
 Jízdní doklady
 Novodobé obrázky
 Místní dráha Petrovice - Karvinná
 Ostatní
 Nové nádraží
 Odkazy
Poddolované obce východní části OKR

Komentáře a upřesňující informace k místu


Místní dráha v Karviné - Darkově [Jan Polakovič 7.2.2009 12:29] | Reagovat
Prošel jsem si skoro celou trasu železniční tratě v Darkově od nemocnice až po Lipiny. V darkovkém parku jsou v místech trati zachovalé kilometrovníky u plotů domů na Lázeňské ulici. U bývalé zastávky u lázní je dobře patrný násep, jsou dochované (nejspíš dva) kilometrovníky (viz. fotky). Na břehu Olše v místech železničního mostu je betonový podstavec. Nejsem si jist, jestli je to vážně původní podpěra mostu. Kolem ulice U Olše jsem žádné pozůstatky trati nenalezl. V Lipinách je to s hledání pozůstatků horší. Je zde těžko přístupná houština, ale také je zde patrný násep. Jediný kus kolejnice, který lze nalézt je na ulici Lipiny, kde trať křižovala tuto ulici.
Re: Místní dráha v Karviné - Darkově [Petr Bindač 8.2.2009 11:54] | Reagovat
Dívá se že jsme se zřejmě asi minuli při pořizování fotek ohledně místní dráhy.
Každopádně doplním že betonový skelet na břehu Olše není pozůstatek po železničním mostě,ale jakýsi dekl propustě kanálu místní říčky. V minulosti koryto řeky vypadalo poněkud jinak a z důvodu záplav byly oba břehy značně navýšeny.
Jinak se mi podařilo zdokumentovat i díky všímavosti partnerky všech? sedm hektometrovníku č. 66,72,73,77,82,86,87. Zda li je jich více netuším-dostat se k některým z nich byl z důvodu bujaré vegetace poměrně výkon. V létě by to byl ale určitě větší problém.
Re: Re: Místní dráha v Karviné - Darkově [Jan Polakovič 8.2.2009 12:11] | Reagovat
Tu fotku na břehu Olše jsem již odstranil. Také jsem přidal fotky obou podpěr žel. mostu a z ostatních míst (Darkov, Karvinná) jsem je smazal.

Jinak bych si dovolil pár upřesnění k fotkám. Na fotce "Ráj" není areál věznice, ale areál dětského domova a zvláštní školy. A pod zachovalým železničním mostem neprotéká Karvinský potok, ale Mlýnka ač některé mapy hovoří jinak :-)
Re: Re: Re: Místní dráha v Karviné - Darkově [Petr Bindač 8.2.2009 12:19] | Reagovat
Děkuji za upřesnění! Již jsem to opravil. Čerpal jsem z map a je udáno "karvinský potok",ale zřejmě je to milka.
Re: Re: Re: Re: Místní dráha v Karviné - Darkově [Jan Polakovič 8.2.2009 12:31] | Reagovat
Jinak nevíte, jestli je na této fotce http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=70462 vpravo původní "můstek" železniční tratě přes příkop?
Re: Re: Re: Re: Re: Místní dráha v Karviné - Darkově [Petr Bindač 8.2.2009 12:40] | Reagovat
Ano to je přesně on. Když se dobře podíváte na fotku je ještě patrné těleso přes cestu zalité asfaltem. Bohužel propustek už tam v dnešní době není :(
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Místní dráha v Karviné - Darkově [Jan Kucharczyk 10.2.2009 17:57] | Reagovat
Pěkně zdokumentované pozůstatky dráhy. Říkal jsem si už dříve, že by se sem fotky z bývalé tratě hodily. Před časem jsem hektometrovník č.82 taky fotil. Tehdy ležel zlomený na polovic. Kvůli fotce jsem horní část položil na spodní ... a zdá se, že zatím drží pohromadě :-)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Místní dráha v Karviné - Darkově [Petr Bindač 10.2.2009 20:26] | Reagovat
Musím se omluvit. Teď jsem si všiml že u dvou fotografií byl titulek hektometrovník č.82 a přitom na jedné byl vyobrazen č.86. Již jsem to opravil,takže ten zlomený byl asi 86. Každopádně jsem si říkal že je to velice zajímavé že je zlomený a přitom tak stojí vcelku :-)
Re: Místní dráha v Karviné - Darkově [Anna53 16.2.2011 03:19] | Reagovat
Říkavali jsme : "NA Lipinách....". Kaj miyškoš, na Lipinach? "Zdravím.
Na Lipinách [Jiřina 24.7.2013 23:42] | Reagovat
Můžete mi blíže přiblížit, kde se říkalo na Lipinách? Pocházím z Louk nad Olší Červená kolonie, do Darkova jsem chodili pěšky a taky na kole
Re: Na Lipinách [Anna53 25.7.2013 09:19] | Reagovat
Je to území mezi Olzou a Stonávkou... Pojedete z Fryštátu směrem na Ostravu, přejedete nový most na Olze, hned za ním odbočíte vlevo, a tak v úrovni ukončení plotu golfového hřiště po Vaší pravé ruce jsou - byly - Lipiny - za dnešním plotem začínal Farský les, kolem stály domečky s polnostmi a tak... až ke Stonávce. Zkuste "kontaminace.cz". Zdravím. P.s. kde jste chodila do základní školy a kdy ?
Re: Re: Na Lipinách [Jiřina 25.7.2013 16:08] | Reagovat
Já měla to štěstí, že jsme se odstěhovali v roce 1972, takže jsem nesledovala zkázu v přímém přenosu. Otec pracoval na ČSM a měl přístup k důlním mapám. Takže nás vykoupili mezi prvními. Ale zřejmě máte na mysli pokračování staré cesty od kostela směrem na Darkov, vlastně pak byla tato cesta proťata cestou na Havířov, chodili jsme na rozestavěný most, a pak na postavený, který byl nad tratí. Zřejmě s Vámi bydleli Bylokovi. Já chodila do české mateřské školky a pak do ZDŠ ke Kubálkovi a pak Lokajíčkovi. V letech 1955 - 1968 to bylo. podívám se do google snad tam najdu golfové hřiště. Myslím, že jste to byla Vy, kdo se ptal na rybníky v Loukách a vzpomínal na třešňovou alej. Strom za 15 Kč? Dala jsem Vám tam vyčerpávající odpovědi. Zkrátím byly to Laryšové rybníky "stavy". Ale klidně napište na můj znovu Vám podrobně napíšu. Můj email jirina777@googlemail.com
zastávka Raj,ortofotomapa [Jan.Grania 30.9.2010 15:14] | Reagovat
Zajimavá mapa je na www.kontaminovaná místa třeba vám to pomůže zjistit ze ta vlecka byla pomocná pro stavbu nemocnice.
Lipiny [Daniel Rojan 17.11.2011 15:03] | Reagovat
Dneska jsem byl trochu vyvětrat fenku a zajel jsem do Lipin. Nestačil jsem se divit. Výstavba golfového greenu a terénní úpravy zakryly zbytky někdejšího tělesa, včetně hektometrovníků. Kousek koleje u bývalého propustku jsem po chvilce našel, ale jinak je všechno v prachu. Fotky s hektometrovníky v Lipinách nám zůstávají jako památka na tento úsek tratě.
Darkov [Daniel Rojan 6.12.2011 18:17] | Reagovat
Bohužel, další špatná zpráva. Procházel jsem se v Darkově, ale nikde jsem nenašel hektometrovníky 72 a 73. Přitom si nemyslím, že by na někdejší násep byla navezena hlína, která by označníky zakryla. Že by byly odstraněny úmyslně?
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 67 do následujícího políčka:

   


Processing time: 442 msec.
IP address = 44.211.117.197
desktop version