PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Milan Gruber Bouška 21.11.2007] 
Bublava - Aschberg  (Schwaderbach - Aschberg)   také: Bublava - Kamenáč, Bublava - Tři Skalky.

Kategorie: Obec   
Okres: Sokolov
Důvod zániku: Hraniční pásmo -
Období zániku: 1970-1980  (rok: 1980)
Současný stav: Nespecifikováno

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.38306 12.50167 součadnice byly odvozeny z mapy. Milan Gruber Bouška 21.11.2007  

 Historie a jiné články
O místě :  [Milan Gruber Bouška 10.2.2008]
Největší rozvoj Bublavy nastává po roce 1843 kdy byla vystavěna silnice ze Sokolova do Kraslic. Textilní průmysl se modernizoval a ke konci minulého století se začínají objevovat nové profese, jako je Konsum "Einigkeit" (Jednota) v roce 1923 v dolní Bublavě perleťářství, výroba hraček, soustružení z kostí apod. Dalším impulsem pro rozvoj celého okolí byla stavba žel. trati z Kraslic do Sokolova a její rozšíření i na saskou stranu v roce 1886. K neustálému rozvoji obce přispělo zavedení el. proudu ze sousedního Klingenthalu. V roce 1870 bylo v Bublavě 784 domů a 4100 obyvatel. Byly zde dvě školy (dívčí a chlapecká), pošta s telefonem a telegra... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok18901910193019501991[zdroje údajů]
Počet obyvatel319439144106675260
Počet domů339496718651158

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
nadlabem usti.blog.cz
Na kole po Krušných horách a Zaniklích místech

Komentáře a upřesňující informace k místu


přišlo emailem [Milan Gruber Bouška 15.7.2008 23:57] | Reagovat
Odesílatel: egorocket@quick.cz

Vám ze serveru zanikleobce.cz poslal následující vzkaz:

Zdravím pane Bouško
chtěl bych se vyjádřit k vašemu příspěvku o bublavě.takhle jak jste to napsal to vlastně vúbec nejde!!! ten vaš příspěvek je prostě po všech stránkách chybný.i ty tři skalky .nelze jen opisovat chce to i něco vědět a alespon se přesvědčit.
S úctou místní historik
odpověd [Milan Gruber Bouška 16.7.2008 00:03] | Reagovat
Dobrá tak to uveďte na pravou víru, čerpal jsem jen z místních www stránek(zdroj jsem uvedl) a na místě jsem byl jinak by jsem na to nepřišel. V případě dosti silných argumentů článek mohu smazat.
přišlo emailem [Milan Gruber Bouška 12.9.2008 15:14] | Reagovat
Odesílatel: jaroslav zapletal@isste.cz

Vám ze serveru zanikleobce.cz poslal následující vzkaz:

dobrý den pane bouško!
četl jsem kritiku na vaše 3 skalky bublava. pisatel měl asi na mysli místní pojmenování, pod kterým je aschberg znám.nikdo na bublavě neví kde 3 skalky jsou.to samé se týká olověný vrch-bleiberg a rájecké údolí-nancy jsou to umělé názvy vytvořené někde na ústředí .místní je nepoužívají amnohdy ani nevědí kde je hledat.
s pozdravem J.Zapletal
Re: přišlo emailem [Zdeněk Pechar 25.2.2009 20:54] | Reagovat
Reakce na pana Zapletala. To že místní některé názvy nepoužívají ještě neznamená že neexistují. Často si názvy upravují a zkracují. Většina názvů se mění pozvolným vývojem a je dobře že se zde uvádějí všechny varianty, to znamená i ty méně používané. Protože ta domorodá pojmenování na mapách většinou nejsou a ten kdo není místní by nikdy nic nenašel. Sám mám skušenost že na starých katastrálních mapách jsou často názvy co už místním nic neříkají ale to přeci neznamená že jsou umělé.
Re: Re: přišlo emailem [j,zapletal 26.2.2009 13:44] | Reagovat
To co uvádíte Vy pane Pechare je celkem logické neplatí to ale v případě pomístnich názvů v některých částech bývalého okresu Kraslice.Pojmenování některých lokalit po roce 1945 se poněkud nepovedl a místní lidé ho nepřijali za své.To co uvádí pan Bouška je pro místní cítěno téměř jako urážka!!Výmluvy na IS obce neobstojí ,protože je vesměs dělali IT chlapci ,kteří tak leda ovládají IT.S histori obce si ale evidentně neví rady, no a když se k tomu přidá nezájem obce pak se na netu objeví takové nesmysly. Místní názvy na Kraslicku byly až do roku 1945 jen německé ,neobjevuje se zde žádný český /slovanský/ název snad s výjimkou Svatavy,proto také mnoho toho německého přešlo do místního pojmenování a při běžném styku se používají .To celé je ale na delší debatu tady se o tom nemohu sáhodlouze rozepisovat.Na závěr bych chtěl zdůraznit ,že Aschberg,Bleiberg,Glasberg ,Hausberg nebo Nancy mají i svůj komerční rozměr a to pivo a lyžování si dáte určitě na Bleiberku a ubytujete se určitě na Aschberku a ne u Třech skalek atd. S pozdravem J.Zapletal
Re: Re: Re: přišlo emailem [Milan Gruber Bouška 26.2.2009 16:23] | Reagovat
Urážet jsem neměl v úmyslu přepsal jsem název pojmenování, je to již v pořádku ?
Re: Re: Re: Re: přišlo emailem [jaroslav zapletal 27.2.2009 09:49] | Reagovat
Tleskám pane Bouško.Až jednou budete zase procházet naším krajem, tak jsem Vám k dispozici.
Zdraví J.Zapletal
Re: Re: Re: přišlo emailem [Zdeněk Pechar 26.2.2009 17:40] | Reagovat
Průšvih je v tom že některé názvy jsou na nových mapách i v turistických průvodcích. Zmiňujete zde Nancy. Nancy byla původně jen malá osada která byla tam co se dnes říká " Na konci světa" ( stávala tam hospoda), všechno ostatní byl Silberbach (Stříbrná). Píšete že termín Rájecké údolí se nepoužívá, jenže i místní myslivecké sdružení se jmenuje "Rájecké údolí". On je to vlastně termín pro celé údolí okolo potoku který má tento "nový" název (Rájecký potok). Ono taky původní německé pojmenování potoku "Bruchhammel" později "Buchhammel" je taková složenina že snad ani starousedlíci by nedokázali vysvětlit co to znamená. Jinak uznávám že máte v hodně věcech pravdu. S pozdravem Pechar
Re: Re: Re: Re: přišlo emailem [jaroslav zapletal 27.2.2009 16:59] | Reagovat
Vážený pane Pechare-sleduji s jakým zájmem zásobujete tyto stránky.Většina nových míst i z informacemi pocházejí z Vaší "dílny".Očividně se historii bavíte...Jen více takových lidí jako Vy...Jsem rodák ze Stříbrné ,aproto jsem se rozhodl ,že" pustím" také moje "know-how".Nancy-v úzkém dlouhém a zařízlém údolí se skládalo z těchto částí :Hannsenhaeuser,Grund,Glasshuette a Nancy.Nancy- původně hájovna hraběnky Nosticové- byla vždy integrální součást obce,občas ve statistikách se objevilo Nancy jako osada/jen domy v okolí hájovny!/Lidé z této části se vždy separovali a slavili i svoje posvícení.Tíhli spíše k Bublavě než blížšímu Silberbachu.Hostinec "Am Ende der Welt "stál v části Glashuette/dnes je tam umístěn i informační kámen/
Buchamel též Buchámi/ v nářečí/je potok ,údolí a hlavně cesta spojující Stříbrnou s Rolavou/Sauersack/Tento potok se spojuje na konci údolí/ v Nancy/ s Cínovým potokem a pak nesou vámi udávaný název.Dříve též Beiter Bach nebo také Silberbach.Původ jména je docela prozaický-z Pochhammer/stoupa -drtírna rudy/Buchhammer-Buchami.Osídleno bylo údolí v 15 a16.století s pozvojem těžby rud v místech zvaných Taubenseifenbach a SchwengelPozději zde vznikly 3pily,škola atd.Stříbrná byla největší obcí celých západních Čech s 4410/1910/ a 4112/1930 /obyvateli z 99,5% něm. národnosti.Délka 4Km!Rarita-jediná mosazárna v Čechách/1678-1793/Obec byla větší než mnohá městečka v okolí.Zvu Vás je toho ještě mnoho o čem by se dalo povídat.Zdraví J.Zapletal
Re: Re: Re: Re: Re: přišlo emailem [Zdeněk Pechar 27.2.2009 17:20] | Reagovat
Díky za příspěvek, jestli Vás mohu požádat o přendání k Nancy. Mě spíš zaujalo ten tvar Bruch-hammel a pozdější Buch-hammel. Ten první tvar když to přeženu je potok co teče z močálu kde se utopil beran. A to druhý už radši nekomentuji. Přitom protéká místem "na tokaništi" a " msta/odplata". Volně přeloženo. Zřejmě postupem času úpravy v místním podání. Nebo také lajdácká práce při tvorbě map, těchto chyb je všude dost a dalším opisování se jen hromadí.Zdravím Pechar.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: přišlo emailem [jaroslav zapletal 27.2.2009 18:31] | Reagovat
základ je hammer ne hammel-uvedte něm.ekvivalenty k vašim překladům.Jinak buchaml co vím teče z Diebswinkelu což znamená hluboký kout ne zlodějský jak by se přeložilo!
zdraví j.zapletal
??????? [R. Danko 25.2.2009 16:36] | Reagovat
Dobrý den pane Bouško,
v prvé řadě nechápu pojmenování Tři Skalky. Taková část obce nikdy neexistovala. Mám dosti materiálů z historie Bublavy, ale toto určitě ne. Především se Vás však chci zeptat, kde jste vzal ty historické fotografie. Minimálně jedna fotografie (originál) je mým majetkem a nevzpomínám si, že jsem Vám ji kdy poskytoval. Navíc si na ni dáte logo. Nejde mi o tu skutečnost, ale o princip.
S pozdravem R. Danko
Re: ??????? [Milan Gruber Bouška 25.2.2009 17:50] | Reagovat
Jak jsem psal v odpovědi ze dne 16.7.2008 jestli víte více napište toto jsou "otevřené stránky" (platí i logu) a já to tak i "doplňuji", fotgrafii i když nevím o jakou se jedná jsem určitě nevyhrabal z vašeho šuplíku ale našel sem jí někde na webu o kterém si myslím že když už to tu jednou je, že je to tu "provšechny". Název sem si taky nevycucal s prstu ale našel na místních stránkách. Děkuji a přeji popřípadě uspěšnou spolupráci.
V úctě M.Bouška
Re: Re: ??????? [R. Danko 26.2.2009 23:48] | Reagovat
Dobrý den, k názvu Tři Skalky chci uvést, že se jedná o malý útvar nedaleko vrchu Aschberg (česky nepovedeně Kamenáč). Na IS obce Bublava se tento název neobjevuje, protože autorem textu jsem byl kdysi já a vím co jsem tam psal. Část Bublavy, která byla zbourána se jmenovala Aschberg (dokonce zde byly 3 části - vorderer, mittlerer a hinterer). Z druhé strany Aschbergu pak byl Herrn (vordere a hintere) a část zvaná Weißenhäuser. Nikdy však ne Tři Skalky (Drei Felsens) či podobně. O historii Bublavy toho vím celkem dost, takže vím o čem hovořím.
S úctou R. Danko
nice [jcarry 13.6.2011 06:46] | Reagovat
sadasda<a href="http://www.mytest-king.org/CCIP-notes.html">testking ccip</a> |
<a href="http://www.mytest-king.org/642-813-guide.html">testking 642-813</a> |
<a href="http://www.mytest-king.org/350-001-guide.html">testking 350-001</a> |
<a href="http://www.mytest-king.org/642-902-guide.html">testking 642-902</a> |
<a href="http://www.mytest-king.org/640-822-guide.html">testking 640-822</a> |
<a href="http://www.mytest-king.org/646-205-guide.html">testking 646-205</a> |
<a href="http://www.mytest-king.org/640-816-guide.html">testking 640-816</a> |
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 85 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist