PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[1 2.11.2007] 
Místek-Czajánkova kasárna   také: Czajánkova továrna, Čajánkova kasárna

Kategorie: Jiný   (správní obec: Frýdek-Místek)
Okres: Frýdek-Místek
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1980-1990
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.67778 18.34444 z mapy Seznam.cz 1 2.11.2007  

 Historie a jiné články
Boj o Czajánkova kasárna 14.3.1939  [Pavel Frýda 2.11.2007]
Objekty bývalé Czajánkovy továrny byly postaveny v 19.století jako textilní závod, v blíže neurčené době byly budovy převzaty erárem a užívány jako kasárna, v 80.letech minulého století musely ustoupit nové výstavbě a byly zbořeny. Továrna a pozdější kasárna stávala v Místku na rohu dnešní Hlavní třídy a ulice 8.pěšího pluku. Jednalo by se celkem o prozaickou historii, neboť takových objektů bylo po celé republice desítky, možná stovky. Avšak Czajánkova kasárna se slavně zapsala do historie osudově tragických dnů března 1939, neboť právě zde se odehrál jediný branný odpor československé armády proti německé okupaci.
Dne 14.3.1939 v 17.30 hod... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice
 Osobnosti
 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
 Mapy
 Odkazy
Vlastenecký klub Kunčice

Komentáře a upřesňující informace k místu


Frýdek a Místek budou srůstat [ab 24.12.2008 12:14] | Reagovat
Rozvoj lokality Na Poříčí, která je jakýmsi spojovacím prvkem mezi Frýdkem a Místkem, bude dále pokračovat, městské části Frýdku-Místku tak budou stále více srůstat. frýdecko-místeckým zastupitelům to potvrdila architektka Helena Salvetová z Urbanistického střediska Ostrava, které je nositelem koncepce a projektantem nového územního plánu Frýdku-Místku.
Dokument schválili zastupitelé na posledním letošním zasedání. „Spojování Frýdku a Místku rozvíjením lokality Na Poříčí začalo už dříve a nový územní plán i v tomto směru kontinuálně navazuje na tendence dosavadního plánu,“ odpověděla Salvetová na dotaz zastupitele Miroslava Přádky (KDU-ČSL), jakým způsobem nový územní plán podporuje splývání Frýdku a Místku.
„Rovnocenným způsobem jsou pro obě části města navrženy plochy pro novou výstavbu,“ doplnila.
Nový územní plán byl podle náměstka primátorky Miroslava Dokoupila (KSČM) pořízen v souvislosti s novým stavebním zákonem a také kvůli poměrně velkému množství žádostí o změnu dosavadního územního plánu na konkrétních pozemcích. Návrh nového dokumentu se soustředil především na nalezení nových ploch pro obytnou výstavbu, rozvoj výroby a občanského vybavení, ploch pro rozvoj sportovních a tělovýchovných zařízení, ale také na odstranění dopravních závad na komunikační síti.
Pro nový územní plán FrýdkuMístku hlasovalo 33 ze 37 zastupitelů přítomných na zasedání. Účinnosti nabude 1. ledna 2009.

(16. XII. 2008 - Právo - Anna Bortlíčková - Severní Morava a Slezsko - str. 12)
nevím, nevím [1 9.10.2010 21:35] | Reagovat
ale velmi silne pochybuji, že na třetí fotografii jsou kasárna o kterých se zde píše. v Místku byla ještě jedna kasárna a vzhled budov na fotgrafii jim odpovídá
Re: nevím, nevím [1 12.10.2010 18:54] | Reagovat
Netvrdím, že záběr má být z Czajánkových kasáren, je to jen film, že.... Znáte filmaře, pro záběry použijí i jiné lokality. Film sám má společného se skutečnými událostmi jen to, že se vše odehrálo v Místku, jinak je to vše vymyšlené pro potřeby tehdejší propagandy. Umístěním fota jsem právě chtěl vyzvat místní, aby se vyjádřili, já to mám k vám přeci jen daleko. Snad se do Frýdku-Místku někdy dostanu a omrknu ty objekty a památník. Díky za komentář.
kasárna [rosťa stržínek 3.9.2014 08:34] | Reagovat
tak ju, ta fotografie je odsud 49°39'51.94"S 18°20'11.40"V jsou to jiná bývalá kasárna ve stejném městě. posílám pozdrav
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka: