PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Ondřej Dedek 16.5.2007] 
Nový Les  (Neuwald)

Kategorie: Obec   
Okres: Bruntál
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela - na mapě vidím pět střech, pravděpodobně chalupy

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.20111 17.64025 mapy.cz Ondřej Dedek 17.5.2007  

 Historie a jiné články
Nový Les kaple  [Ondřej Dedek 5.2.2008]
Dle informací z netu ( http://www.kostely.tnet.cz), byla velká kaple s věžičkou zbořena na konci 90. let 20. stol., ještě v roce 1997 stálo obvodové zdivo.

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok1921[zdroje údajů]
Počet obyvatel195
Počet domů52

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Situace před lety [David Z. 22.6.2009 00:33] | Reagovat
Před několika lety jsem jezdil na chalupu do vedlejší Bučávky. Několikrát jsem byl i v Novém Lese.
Tehdejší situace: Poslední chalupa (počítáno podle oficiálního příjezdu od Sl. Rudoltic) je obydlená starousedlíky. Ostatní, které zbyly, jsou používány jako rekreační chalupy. V obci je i bývalá kaplička, která ale byla, pokud si vzpomínám, ve stavu ruiny.
Jako důvod zániku bych tipoval poválečný odsun německého obyvatelstva, které sice byla snaha nahradit novým českým, šlo ale z větší části o tzv. zlatokopy (alespoň jsem slyšel toto pojmenování). Laicky řečeno z toho, co jsem pochopil, když mi to v dětství bylo vysvětleno: Byli to lidé, kteří byli zlákáni majetkem buď zadarmo (v rámci snahy státu o znovudosídlení pohraničí) nebo za směšný peníz a ti se sem nastěhovali. Všeho bylo dost, takže až se jim podařilo vybydlet jeden objekt, tak šli do vedlejšího. A po čase třeba šli do jiné obce.
Jenom někteří se zde uchytili. Situace je podobná (i když ne tak drastická) ve vedlejší Bučávce, která je přece jen větší. I zde jsou většinou rekr. chalupy. (Popř. i rekreační novostavby - jak klasické stavby, tak i chaty.)
Re: Situace před lety Bučávka [Anna(35 let) 24.10.2009 21:54] | Reagovat
Bydlím celý svůj život na Bučávce, jsem tu doma a mám to tady ráda- bydlím ve starém sudetském domě - statku . Okolí Nový Les, Víno, Slezské Rudoltice dobře znám.Moji prarodiče sem přišli těsně před odsunem Němců- dokonce žili s nimi pod jednou střechou na jejich německém statku. Vycházeli spolu dobře - pár měsíců a poté museli Němci odejít. Moji prarodiče byli ze Slovenska , kde jim němečtí vojáci vypálili chalupu ( bylo po válce a pod jednou střechou se sešli sedláci - které válka postihla vzala jim domov - oběma stranám)
Moji prarodiče nebyli zlatokopy - v Bučávce na novém domě poctivě pracovali a hospodařili na polích - těsně po válce to byla velmi těžká doba a myslím, že jako vždy a v každém pohraničí o to těžší a složitější.
Sešli se tu lidé z různých koutů - neměli společného nic - jen to že byli tady - možná tu byli i takoví , kteří nechtěli nic jiného jen všeho využít a vybydlet .
Rozhodla jsem se se svou rodinnou , zde zůstat - není to jednoduché jezdíme do práce 50 km, děti musí dojíždět a všude daleko - ale je to kraj romantický , zapomenutý a možná ještě neobjevený. Osoblažsko.
Re: Re: Situace před lety Bučávka [Eduard Steun 29.11.2009 23:58] | Reagovat
Jistěže nebyli všichni zlatokopové,ale těch co jimi nebyli,bylo sakra málo.A proto je potřeba si takových lidí jako je vaše rodina vážit.Ale kdo si takových,kteří s dobrým úmyslem zůstali váží?Pracovní příležitosti se jim vzdalují,ruší se vlakové a autobusové spoje,zanikají obchody,hostince,ruší se pošty,neopravují se cesty atd.atd.To je vděk za dobrý úmysl a slušnost po našem.
Re: Situace před lety [Eduard Steun 29.11.2009 23:50] | Reagovat
Vážený pane,bylo vám to v dětství vysvětleno velice dobře a velice dobře jste to pochopil.Je jenom veliká škoda,že to nebylo vysvětleno každému.Tohle se dělo v celém pohraničí.Šumava,Český les,Blanský les,Novohradské hory a část jižní Moravy nebyly v Sudetech a dělo se tam totéž.Nejhorší snad na celé věci je to,že v těchto územích nebylo (až na pár vyjímek) válkou nic zničeno a vše,tak říkajíc,padlo novým osadníkům do rukou,jen v tom pokračovat.Dokonce i pole byla připravená na sklizeň.Po dvou letech už začala likvidace samot,obcí i měst,která nám nezničil žádný nepřítel,ale dělali to naši lidé.Nevím tedy,jaký přínos to pro tuto zemi byl. A v tomto trendu se vesele pokračuje dál i dvacet let po další změně režimu.Kdo nevěří,přijeďte do šluknovského výběžku a já vás provedu od obce k obci (i tam kde se nevyskytuje romská komunita).
V Novém Lese nastálo, ale stále jako na dovolené. [Veronika 19.11.2012 21:09] | Reagovat
Nový Les je mi už sedmým rokem domovem. Jsme mladá rodinka, která se snaží chovat na této krásné samotě mezi koukami a lesy, ovečky, králíky, slepice, krůty a dalších 6 druhů domácích mazlíčků a havěti. Bohužel za prací dojíždíme do Krnova a Bruntálu, ale mým snem je založit si farmičku.
Jinak je tu ještě jedna paní, která zde bydlí na stálo (druhá chalupa od Bučávky - jediná na pravo), my jsme jediná chalupa do eL (asi uprostřed). Ostatní obyvatelé jsou buď jen letní sousedi a nebo lufťáci.
Mám tu založenou i kešku, pro případné sběratele, ale zatím není registrovaná, protože se tu stráci signál a nevím souřadnice.
Ke stavu Nového Lesa [Jiří Vaňáček 5.12.2014 23:04] | Reagovat
Projel jsem si tuto dědinu v moravském Osoblažsku ve streetview a rozhodně bych neuváděl, že je zničená zcela. Zůstalo zde zachováno 6 domů, což je mnohem lepší stav než v případě Pelhřímov, ze ktercýh zůstaly pouze dva domy a chátrající ruiny kostela.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka: