PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Ondřej Dedek 16.5.2007] 
Křížová  (Kreuzberg)   také: Kružberk

Kategorie: Obec   
Okres: Bruntál
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena částečně - dle údajů pana Suka v zde žije v současnosti 24 obyvatel

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.13425 17.53333  Ondřej Dedek 16.5.2007  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok19212012[zdroje údajů]
Počet obyvatel23624
Počet domů65 

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Chybný německý název [Eduard Steun 29.11.2009 23:12] | Reagovat
Křížová se v žádném případě nemohla německy jmenovat Kreuzberk,ale vždy a jedině KREUZBERG.S písmenem K na konci by šlo o pravopisnou chybu.
Kružberk [Ivan Audy 21.12.2010 00:01] | Reagovat
se v roce 1932 opravdu německy jmenoval Kreuzberg a patřil k městu Vítkovu.
Křížová nezanikla [Evžen Suk 22.2.2012 22:30] | Reagovat
Křížová, okres Bruntál, katastrální území Křížová ve Slezsku stále existuje. Lze ji najít lehce na mapy.cz nebo Googleearth a pod. Nemá sice statut obce. spadá pod spádovou obec Hošťálkovy, ale má již 24 stálých občanů. Jmenovala se v průběhu věku různě, Kreutzberg, Kružberk, Greutzberg a pod, lze dohledat v historických mapách. V minulosti měla podstatně více obyvatel i budov, na fotomapě z roku 1955 lze ověřit. Obec se datuje někdy od 14 století, avšak pravděpodobně byla založena již dříve ve století 13. nebo dříve a byla vypálena Tatary jako okolní obce.
Zaniklá obec Kotel [Evžen Suk 22.2.2012 22:57] | Reagovat
Na dohled z Křížové zhruba v těžišti trojúheníka tvořeného obcemi Staré Purkartice, Vraclávek a Krasov existovala obec Kotel nebo též Krasovský Kotel s počtem budov okolo 10 -15. Zanikla po 2. sv. válce po vysídlení Německých obyvatel jako obec a poslední budovy( ovčín a stodola) byly zbořeny před rokem 1980 . Na staré fotomapě serveru www.Kontaminace.cenia.cz lze najít zřetelné budovy. Obec pravděpodobně vznikala ve stejné době jako ostatní obce v okolí přesídlením německého obyvatelstva za vlády Přemyslovců. Byla to zemědělská osada na rozdíl od osad okolo řeky Opavy, které byly převážně hornické, neboť se zde po věky dobývalo zlato. Pod osadu, dříve obec Křížová spadala i místní část Hutě, která čítala několik hospodářských usedlostí a poměrně rozsáhlé polnosti. Zanikla také po odsunu Němců a nyní je zde pouze nejasný zbytek stavení a bývalý rybník. V místě, jak se traduje, bývala sklářská hu%t, nebo´t se zde nachází poměrně čistý křemen ve významnějším množství.
Re: Zaniklá obec Kotel [Ondřej Dedek 23.2.2012 12:19] | Reagovat
Dobrý den, obojí jsem sem na základě vašich údajů vložil.
Křížová ve Slezku doplnění [Evžen Suk 12.4.2012 00:08] | Reagovat
Podle dostupných pramenů je první písemný záznam v archivu země Moravskoslezké o obci Křížová z roku 1592. Toto datum se považuje za datum založení obce, neboť zatím nebyla nalezena listina, dokládající dřívější založení. Avšak je velmi pravděpodobné,že obec vznikla dříve a byla vypálena při průchodu tatarských vojsk pod vedením Čingischánova vnuka Batůa okolo roku 1241 po bitvě u Legnice, kde 9.5.1241 byla na hlavu poražena spojená vojska křesťanských knížat Mongoly. Mongolské hordy tehdy protáhly Slezskem a Moravou zpět na Krym a po cestě vypalovaly obce a vraždily obyvatele. Je doloženo vypálení blízké zlatokopecké osady Gesenke, dnešní Vrbno pod Pradědem a mnoha dalších osad.
k Hutím [Jiří Vaňáček 15.11.2014 16:59] | Reagovat
Evžen Suk uvádí nepřesný údaj o statusu Hutí. Hutě nikdy nebyly pouhou místní částí. Měly status osady. Osada byla až do 60. let totéž, co od té doby představuje termín "část obce". Termín "místní část" v současnosti není zákonem definován, ale původně to byla část zástavby bez vlastní řady čísel popisných, ale se samostatným místopisným pojmenováním. A ony Hutě měly vlastní řadu čísel popisných, jelikož jsou v prvorepublikových Statistických lexikonech obcí uváděny nikoliv jako místní část, ale jako osada. V současnosti se bohužel termín "místní část" používá zcela chybně.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 52 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist