PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Müllner mlýn 0.1km
Karlovy Dvory 1.2km
Žlábek 1.5km
Rybářské Domky 1.7km
Jenišov 2.1km
Jelm 2.2km
Jestřábí 2.3km
Lužní závod 2.3km
Fledl 2.5km
Černá v Pošumaví 3.0km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Zdeněk Pechar 11.3.2007] 
Hůrka  (Stuben)

Kategorie: Obec   
Okres: Český Krumlov
Důvod zániku: Vodní nádrž Lipno -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  48.74944 14.07417 Předpokládaný střed obce podle 2.vojenského mapování s porovnáním s leteckou mapou. Vlastimil Hromada 25.6.2008  

 Historie a jiné články
Historie  [Zdeněk Pechar 11.3.2007]
V obci stará Hůrka (Hůrky), pod nynější silnicí směrem k řece, byla část zbourána. Později zde bylo postaveno několik novějších domů. Část obce mezi původním nádražím čd a ostrovem zvaným "Tajvan", zmizelo také pod vodou jezera. Zde se jednalo se spíše o roztroušené domy než o souvislou zástavbu. Nedaleko nádraží byli grafitové doly založené kolem roku 1811 a závod na zpracování tuhy, ve kterém ještě v roce 1901 pracovalo asi 600 zaměstnanců. Tento závod stál v zátoce zvané "malé lipno". Byla zde i úzkokolejná dráha mezi stanicemi Černá - Hůrka a Horní Borková. Původní vlakové nádraží úzkokolejné dráhy Černá - Hůrka zmizelo pod vodou a to vč... [více]

Obec Hůrka (Stuben)  [Jiří Novotný 11.11.2007]
Vesnice Hůrka patří ke stejnojmenné obci a je střediskem této obce. Leží v kopcovité krajině na jižním úpatí Koňského a Kravího vrchu. Terén je rovinatý a kopcovitý. Hůrka leží 740 metrů nad mořem a je vzdálená od města Krumlova 24.7 km. Obcí protéká jižním směrem do Vltavy Jelmský potok, okolo něhož jsou samé louky, které jsou bažinaté a stejně tak kolem Olšovského potoka, protékajícího na východní hranici obce. V okolí potoků a také směrem k Vltavě je bažinatá a rašelinitá půda. Jsou zde také velká těžená rašeliniště, dnes ale se těží rašelina na rozsáhlé ploše a ve velkém množství na pravém břehu Vltavy v Dolní Borkové (Mayerbach).
K ... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


hurka [peko 12.3.2007 16:40] | Reagovat
tak to jste zřejmě na omylu s tím ye hurka stavala tam kde je tajvan. ten kamenný most je stale videt pod silnicí když hurkou projížíte po pravé strané když jedete na cernou v pošumaví. a ten dům co je na pohlednici vpravo tak to je dnes pension u nešlehů. domy byli zbořeny kvuli výstavbě silnice a kaplicka znicena spolu s vesnicí.ten kopec je směrem na sever. tak dopadla hurka a ne jak vy popisujete.
Re: hurka [Zdeněk Pechar 12.3.2007 20:14] | Reagovat
Zřemě jsem se špatně vyjádřil. Část obce pod silnicí směrem k dnešnímu jezeru byla zbourána opravdu kvůli přeložce silnice. Ale to vše bylo vyvoláno stavbou přehrady a jejího ochraného pásma, proto jsem uvedl jako důvod zániku "Lipno". Na složené pohlednici na snímku vlevo nahoře měl být Tajvan. Byl jsem také na pochybách ale podle pamětníku a jejich publikací to prý tak je. Ani opětovnou prohlídkou místa nemám úplnou jistotu. Pokud byste věděl o nějakém žijícím pamětníku, bylo by to skvělé. protože ani kroniky nejsou vždy přesné.
ves Hůrka [peko 3.9.2007 09:25] | Reagovat
o nějakém pamětníkovi nic nevím a paní špilínková je již po smrti a me je 22.severní řada domů stála tam kde dnes vede silnice,východní řada tam je to zarostle křovisky, jižní řada tam vede zase železnice a zapadní řada je zarostlá smrkovým lesem. jediné domy co zůstaly je pension U Nešlehů, U Lípy,42,20 a 2 domy ve vršku.více vám nic nepovím ale dnes jsou to 3 Hůrky-Nová Hůrka, Hůrka na šumavě a černá Hůrka.
stuben [peko 29.11.2007 08:55] | Reagovat
dnes je možne vidět v KIC v Horní Plané fotografie Stare Hůrky Jelmu a jiných osad v okolí jak vypadaly dnes a nyní. a Hůrka stala tam jak jsem říkal psal.
Nešlehů [Jiří Novotný 19.2.2008 23:57] | Reagovat
Dům u Nešlehů má čp.25 a dříve to býval "Obecní dům"
stara hurka [DAna Makovcova-Ederová 9.7.2009 15:44] | Reagovat
v roce 1945jsemzačala žít v Hurce zila jsem s rodiči v domě čislo 19 čast tohoto staveni stoji po 50 letech tam zase jezdim je tam postaven pension EDER penzion u LIPy je za nami nam v letech poslednich čp.změnili na 20 dík za str.fota tak to pamatuji
malé doplnění k obrázku Hůrka-náves s kapličkou [Josef Eder 9.7.2009 17:47] | Reagovat
Po roce 1945 žil až do svého zatčení STB v roce 1954
můj tchán František Makovec jako soukromý zemědělec.Na pohlednici je vidět,jak správně uvedl pan J.Novotný č.p.19(nyní 20)ovšem není to penzion U lípy,ale penzion EDER.Zůstala však ze statku zachována pouze obytná část vlevo,součást hospodářských objektů byla odbourána za hospodaření státních statků.Zbývající objekt byl vrácen po letech rodině bývalého "mukla" a jeho vnuk zde vybudoval restauraci a penzion.Naproti němu je nyní penzion "U Nešlehů",z budovy Obecního úřadu,kde bydlel od roku 1947 dědeček pozdějšího premiéra České vlády pana Špidly,volyňský Čech.Také díky němu byl "vyhazov"rodiny pana Makovce ze statku méně drastický než měl být...Ale to je již jiná kapitola i když je spjatá s domem č.p.20,dříve 19.
Hůrka-Stuben [Josef Eder 9.7.2009 17:51] | Reagovat
Autor snímku České školy v Hůrce je pan Mayer,bývalý fotograf z Horní Plané
Tajvan [Vlastimil Hromada 1.6.2012 17:25] | Reagovat
Myslím,že Tajvan,dnes ostrov,býval kopec nedaleko Vltavy,jihozápadně od Hůrky směrem na Valtrov.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 73 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist