PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Naší 1.0km
Brančíky 1.0km
Račice 2.2km
Libouš 2.4km
Krbice 2.7km
Tušimice 2.7km
Důl Rafael 3.1km
Lužice 3.2km
Přezetice 3.8km
Čachovice 3.9km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 1.4.2005] 
Brany  (Prahn)   také: Brány

Kategorie: Osada   (správní obec: Březno)
Okres: Chomutov
Důvod zániku: Těžba hnědého uhlí - Chomutov -
Období zániku: 1980-1990  (rok: 1981)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.41006 13.37606 dle mapy - centroid místa Pavel Beran 1.1.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Zdena Binterová 15.4.2005]
Brany ležely zhruba 6 km jižně od Chomutova, v nížinné části okresu Chomutov, v nadmořské výšce kolem 290 m. Obcí protékala říčka Hutná, v minulosti známá jako Saubach. Rozdělovala ves na severní a jižní část. Vlastní jádro vsi bylo situováno jižně od potoka, od něhož byl hrází oddělen rybník, zabírající téměř celou náves. Na východní, jižní a západní straně rybníka stály zemědělské usedlosti. V severozápadní části Bran byl bývalý panský dvůr a jižně od něj druhý rybník. Obcí procházela silnice z Kralup do Března a další spojovala Brany se Spořicemi.
Název obce byl odvozen od osobního jména Bran a znamenal ves lidí Branových.
Br... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok19211930[zdroje údajů]
Počet obyvatel468328
Počet domů63 

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Poděkování [Rauscher Frantisek 6.2.2011 11:20] | Reagovat
Dovolte,abych tímto poděkoval lidem jako jste Vy,kteří se snažíte udržet vzpomínku na naše zaniklé obce slovem i obrazem.Jsem rodák této vesnice Brany,která patřila k jedněm z nejkrásnějších.Obec měla tři rybníky a to tzv.statkový,návésní a jeden menší za návesním za křžovatkou,neboli rozbočkou směrem na Libouš,z návsi rovně,nebo směrem na Naší,z návsi do prava.Obcí protékal potok Hutná ve kterém žilo spoustu druhů ryb a v hojné míře zde byi raci,což svědčilo o velké čistotě vody.Podél potoka na obě strany,tedy západ směr Kralupy,nebo východ směr Březno rostlo velké množství žampionů a bedel.Tuto vesnici jsem miloval,a velice mne mrzí,že je tak malé množství fotografií,které zbyly po této krásné vesničce.Prosím tímto všechny kteří máte doma nějakou fotku týkající se této obce,zda by jste mi ji mohli poskytnout na moji mailovou adresu.Všem předem děkuji.Obec Brany je má velká srdeční záležitost,citově závislá a vázána,ale s pochopením nutnosti zániku,potřebě pro nás všechny,stát,tedy lidi kteří se bez toho zkrátka neobejdem a toto je faktem.děkuji všem za pochopení a snahu.V roce 2009,se ve Spořicích uskutečnilo setkání zaniklých obcí,Brančíky,Brany,Naší,Krbice,Račice,na kterém můj otec velký harmonikář,se svým bratrem trumpetistou a kapelou zahráli a pobavili tak lidi kteří se zde sešli.Velké dík patří především DNT sd.as,sponzorům a obecnímu úřadu Spořice,především starostovi p.Ješetickému,rovněž z Bran.
Poděkování [Hana Šofrová 2.11.2011 17:02] | Reagovat
Dobrý den, ráda bych Vám poskytla fotografii či pohlednici této vesničky, ale bohužel nic takového nemám.Asi Vám bude divné, proč tedy píši.Chtěla jsem poděkovat, že jsem se alespon virtuálně mohla vrátit do dětství a znovu si prohlédnout, kam jsem se svou maminkou a bratrem jezdila.My s bratrem jsme byli ještě malí, ani do školy jsme nechodili a maminka nás sebou brala na brigádu do Bran a do Libouše.Jen si vzpomínám, že se mi tam moc líbilo .Tak ještě jednou moc děkuji, mějte se hezky, s pozdravem Šofrová
Krbice,Libouš [hana šofrová 29.8.2013 11:03] | Reagovat
Pane Františku, nejdřív se omlouvám., že tak pozdě reaguji, nějak mi nedošlo, že by někdo odpověděl na můj komentář.Ale zároven Vás poprosím, jestli se zase uskuteční nějaká oslava, dejte mi prosím vědět na můj mail.Děkuji Hana ŠOFROVÁ
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 88 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist