PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Petr Balaš 2.3.2007] 
Šternberk u Brtníků  (Sternberg bei Zeidler)

Kategorie: Hrad, zámek, tvrz   
Okres: Děčín
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1990-2000  (rok: 1995)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.93686 14.43100 Lesni samota necelé 2 km na jihozápad od obce Brtníky. Petr Balaš 2.3.2007  

 Historie a jiné články
Trocha historie  [Jan Novák 6.5.2008]
Klasicistní lovecký zámeček Šternberk nechal v lese 2 km jižně od Brtníků roku 1771-2) postavit hrabě Franz Wenzel ze Salm - Reifferscheidtu. S největší pravděpodobností byl jeho stavitelem Anton Schmiedt z Prahy. Zámek, typické barokní "rekreační" sídlo s několika apartmány, byla jednoduchá obdélná přízemní budova s mansardovou střechou o půdorysu necelých 40m x 16m. Objekt byl zakomponován do zahradnicky upraveného prostředí a ležel v průsečíků několika alejí, probíhajících lesním komplexem. Aleje, které vybíhaly od zámku ve směru hlavních a vedlejších světových stran, tvořily osu parku, který měl podobu osmicípé hvězdy.
František Václav ... [více]

dodatek k historii  [Jirka Lulek 16.3.2010]
Po smrti Františka Václava Salm-Reifferscheida v roce 1802 zdědil zámeček jeho syn Vincent.Po jeho smrti panství zdědil syn jeho bratra Franz.Hrabě nejevil o zámeček valný zájem a areál chátral.v letech 1843 a 1888 byla většina pavilonů zbourána.Po smrti Franze v roce 1887 připadly pozemky bratrovi Aloisovi.Ten brzy zemřel a panství se ujala sestra Johanna,provdaná Thun-Hohensteinová.Již tehdy bylo doporučováno zámeckou budovu demolovat.Místo oživil až v roce 1910 hrabě Thun-Hohenstein.Nechal opravit fasádu zámku a střechu.V hájovně zřídil malou restauraci,neb zde byl velký turistický ruch.
Po vzniku Československé republiky bylo panství Li... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní

 Odkazy
hemm.ic.cz - Stručná historie

Komentáře a upřesňující informace k místu


Křtící kámen [Jan Novák 29.5.2007 13:06] | Reagovat
Fotografie v sekci Novodobé obrázky neukazuje křtící kámen. Ten se ve skutečnosti nalézá ještě asi 300 m jižněji. Jeho fotografii naleznete například na http://www.brtniky.cz/cz/historie.html.
Re: Křtící kámen [Vladimír Kraus 31.5.2007 14:14] | Reagovat
V tom případě se tedy jedná o Oltářní kámen (Altarstein) . V některých mapách jsou uvedeny oba názvy, někde jeden, v každé mapě jinak.
Křtící kámen (zřejmě bývalý hraničník) je nedaleko na plošině nad Vlčím údolím.
Re: Křtící kámen [Vladimír Kraus 23.3.2009 14:46] | Reagovat
Vážený pane Nováku,
vidím že jste znalec této oblasti, mám problém onen kámen (Taufstein) na x - tý pokus najít, v okolí hledám ještě další věci, mohl by jste se mi ozvat (krausv(zavináč)upcmail.cz).
Děkuji moc
V. Kraus
Re: Křtící kámen [Vladimír Kraus 23.3.2009 14:48] | Reagovat
Vážený pane Nováku,
vidím že jste znalec této oblasti, mám problém onen kámen (Taufstein) na x - tý pokus najít, v okolí hledám ještě další věci, mohl by jste se mi ozvat (krausv(zavináč)upcmail.cz).
Děkuji moc
V. Kraus
Pohlednice Brtníků [Vladimír Kraus 5.3.2010 22:24] | Reagovat
Zajímavá je barevná pohlednice vesnice ve vskutku socialistické kvalitě. Vypadá to, že kostel sice stojí, ale už nemá střechu. Čili je z doby někdy před r. 1975.
Štenberk [Není pravda 6.3.2010 13:02] | Reagovat
Před 4.dny jsme tam procházeli se školou a Štemberk není zničen zcela!pouze částečně!

Žádám o opravU!NĚKTERÉ BUDOVY STOJÍ
ŠTERNBERK [Není pravda 6.3.2010 13:04] | Reagovat
PARDON ŠTERNBERK
re [P.B. 8.3.2010 17:15] | Reagovat
madam ujasněte si tzv. "pojmy a dojmy"
Historie [Zdeněk Pechar 8.5.2011 19:33] | Reagovat
Jak je to vlastně s tou novodobou historií? Některé prameny uvádějí že lovecký zámek vyhořel v 70. letech. Někdy počátkem 90. let byl opraven a v roce 1995 zbourán. Na to jak je to nedávná historie trochu moc nejasností.
Re: Historie [Jan Novák 9.5.2011 09:01] | Reagovat
Zdravím, o vyhoření v 70. letech nic nevím, ale o historii zámečku včetně té novodobé se můžete více dočíst například zde: http://hemm.ic.cz/sternberk.html
Historie [Petr Nesler 20.4.2012 12:21] | Reagovat
V roce 1974 jsem nastoupil do pracovního poměru do tehdy Sevečeského ředitelství spojů Ústí n.L. Tento podnik tam (na Šternberku) měl v té době pionýrský tábor. Byly tam chatky, bazén. V zámečku kuchyně a také ubytování. Objekt se průběžně opravoval, brigádnicky i firmami a koncem 80tých let začala zásadní oprava, kterou prováděla, myslím, polská firma Budimex. Tato oprava byla zcela dokončena někdy brzy po roce 1989. Řekl bych, že na pohled byla tato oprava zevnitř i zvenčí zdařilá. Např.nádherná obrovská (šindelová?-prostě dřevěná) střecha. Krásně opravená hájovna. Vnitřky,vč. kuchyně velice pěkné vybavení i interiéry pro rekreaci. Někdy v roce 1993 došlo k rozdělení spojů na poštu a telekomunikace. Šterberk připadl poště. Za pár let na to jsem slyšel, že do stavby se dala dřevomorka a že musel být zámek proto zbourán. Za příčinu se tehdy uváděla špatně provedená oprava firmou Budimex. Že prý stavba přestala dýchat. Tehdy prý nebyly žádné chemické prostředky, kterými by se houba zničila a stavba zachránila.
upřesnění pojmů a dojmů [Berrix 16.9.2014 22:07] | Reagovat
Já jsem nastoupil až v roce 1989 k Sev. řed. spojů jako údržbář budov. Téhož roku jsme v rámci prac. aktivity jsme jeli na rekr. objěkt Brtníky zkontrolovat plášť stešní krytiny, jako vyučen pokrývač jsem žasl co někteří ved. prac. dovedou. po příjezdu na mě zírala žlutá Alukrytová krytina sháky proti sněhu pod mansardou ukončená spodními Cu žlaby roz 25cm. Tuto krytinu údajně instalovali učedníci z Kr.Lípi. Vnitřek budovy byl vcelku velmi dobrý. Největší zádrhel byl u paty budovy která seděla na pískovcových kvádrech se žlabem na odtok vody které byli zanešené a vnich končily svody ze žlabů.
Tento důsledek byl vzlínání vody uvnitř přízemí. Marnost nad marnost. Někde se vyštrachaly peníze a opět někdo dostal vskutku bistrý nápad položit na střechu šindel, který pokládaly borci z JZD nekde z jižních čech, prej že to umí, nežli dodělaly zadní stranu, zpřední a z bočních stran jim šindel vyjížděl, též byli vydět řebíky. to byl teprve začátek, polská firma otevřela v prním patře podlahy a stropy vybetonovala přímo na trámy.Poslední ránu zámečku dal chytrák z vedení který rozhodl že firma navrtá pískovcové kvádry v základu budovy a vyplní je vodním sklem - Budova se sílou zdí asi 160cm se začla v základu bortit. Není nad správné lidi na správnych místech.
Jediné co dnes ještě stojí Je líkusák (obytný dům z 80 proc. z azbestu ) hajenka neskutečně zničená, budova gar. a čistirna odp. voda snad i 70-80 m studna. Neviditelná ruka trhu ukradla vše od vybavení zánečku, chatičky, elektroinsal, krytiny na hájence a vše železné.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   


Processing time: 165 msec.
IP address = 44.222.218.145
desktop version