PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[1 25.2.2007] 
Jáchymov - Eliáš  (St.Joachimsthal - Elias)

Kategorie: Osada   (správní obec: Jáchymov)
Okres: Karlovy Vary
Důvod zániku: Těžba uranu -
Období zániku: 1950-1960
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.37306 12.88506 souřadnice odpovídají poloze bývalé kompresorovny na Eliáši 1 3.3.2007  

 Historie a jiné články
Eliáš  [Marek Dibelka, Merklín 26.2.2007]
Nebudu psát nějaký text k dolovaní uranu na jáchymovsku, protože je toho opravdu mnoho na netu např. Poválečná historie jáchymovského Uranu nebo Všeobecné dějiny dolování rudy v Jáchymově atd.
Fotografie (kopie) z 50tých let, je myslím unikát. Dovedete si představit, že si někdo stoupl k osnatému drátu a mačkal spoušť fotoaparátu?
Chtěl bych poděkovat panu Ottovi Kutwirtovi z Karlových Varů, který stravil v 50 - 60. letech nějakou dobu na Eliáši a podělil se se mnou o své příběhy, které tam prožil.
Trestanecký pracovní tábor  [Milan Gruber Bouška 7.11.2008]

Na Eliáši se nacházely dva tábory: Eliáš I. a Eliáš II.
Eliáš I. krycí označení N
Čtvrtý trestanecký pracovní tábor byl zřízen dne 29. července 1949 na dole Eliáš, kde byl dříve umístěn zajatecký tábor. Do tohoto tábora, jehož prvním velitelem byl jmenován štábní strážmistr SVS Candra, bylo přemístěno 518 vězňů.
K 20. 8. 1949 je v táboře 583 trestanců.
Na táboře Eliáš bylo ubytováno ve čtyřech dřevěných barácích 647 vězňů, z nichž 588 pracovalo v dolech. V jednom baráku byla zřízena krejčovská a obuvnická dílna, lékařská ošetřovna a oddělení pro nemocné. Chyběla sušárna.
K táboru Eliáš I. v letech 1949 - 1950 se vztahuje toto vyjádření... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice
 50. léta
 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


stanice [1 30.1.2009 23:48] | Reagovat
prosím vás kde přesně stojí ta "stanice Turbo" jak e té budově přezdívalo , mnohokrát sem na Eliáši byl ale jaksi jsem jí vždycky nějak minul
Re: stanice [Marek Dibelka 17.2.2009 23:47] | Reagovat
je to jediná budova která tam ještě stojí, když půjdete od Rovnosti dolů směrem na Eliáš,projdete dvě velké zatáčky,potom rovina asi 400m a první odbočka do leva (je to trochu zarostlé)
na mapce č.2 je to vidět,jen místo turba je tam napsáno kompresorovna
Re: Re: stanice [Martin Klíma 19.2.2009 23:46] | Reagovat
Děkuji mnohokrát za radu , už budu příště vědět . Já šel stejnou trasou akorát jsem si nevšiml odbočky . Stejně tyto lágry mě zajímají a protože mám příbuzné v Jáchymově rozhodně ještě pár snímků nafotím . Ještě bych měl otázku - pokud budete vědět ? Šachta Adam - co tam bylo v 50.letech ? V 90.letech tam pracovala moje babička na vrátnici - na Adamu se pracovalo s vlnou . Martin
Re: Re: Re: stanice [Jaroslav Štorkán 20.2.2009 07:49] | Reagovat
Na Adamu měly PČP, později Vlnap, třídírnu dutinek a opravu beden - bednárnu.
Re: Re: Re: Re: stanice [Martin Klíma 3.3.2009 23:47] | Reagovat
PČP ? co znamená tak zkratka ?
Re: Re: Re: Re: Re: stanice [Jaroslav Štorkán 4.3.2009 07:31] | Reagovat
Přádelny česaných přízí.
svědectví z druhé strany barikády [Vraník 22.7.2009 17:39] | Reagovat
"Tak jsem se ti Jiří v televizi dozvěděl, že jsem prožil uranové peklo..." těmito slovy mě přivítal děda, a pokračoval: Jsou to všechno lži! Muklové měli doktora na šachtě, mi museli do Varů, muklové bez rukavic nedělali, to jen mi, navíc dostávali zaplaceno a to královsky... Naše vězeňství bylo vzorem a příkladem - nikde se tak dobře nechovali k vězňům, jako u nás, navíc byli to všechno spravedlivě a po právu odsouzení, a politických tam byla menšina, ostatní byli vrazi a záškodníci co škodili republice a jejímu hospodářství, dneska by se řeklo teroristi... navíc i ti političtí si to vězení zasloužili, vždyť se spojovali s těmi, kdo nás chtěli vyvraždit, víš jiří, já jsem šel na uran dobrovolně, protože nám američani vyhrožovali, že nás vybombardují atomovkama, navíc Sovětský svaz těžbu uranu dobře platil. .... Děda vozil uranovou rudu ze šachty na OTK (?) a cca 500m od Adamu se mu na náledí podařilo otočit Tatru 111 na záda i s 10t rudy - škoda 400Kčs, prasklý sloupek na kabině... taky se přátelil s Bočkem, nebo jak se jmenoval ten ředitel, no, stejně by jste neuvěřili, věříte jen svobodně demokratické propagandě. Krom toho, Píka chtěl vraždit pomocí armády komunisty, chlubil se tím, jen ho jistý Broch (původem ze Žitomiru, jinak dle jazyka čech jak poleno) a nejen on slyšel, není divu, že ho po právu odsoudili, stejně jako horákovou, ta byla od třicátých let známa svými výroky na to, jak zatočit s komunisty, no nic, stejnak věřícím víru svatou nelze vyvrátit... Dneska jsou oslavováni loupežní několikanásobní vrazi jako mašínové a paumer dokonce přednáší po školách jaké že to je podřezávat svázané komunisty, to je ta svobodně demokratická morálka a etika...
Re: svědectví z druhé strany barikády [1 23.7.2009 09:30] | Reagovat
Pane Jiří,
nějak nechápu jak zrovna vy můžete psát o morálce a etice. O propagandě byste mohl, tou jste nasáklý dostatečně. A to, že se mi z vašeho příspěvku zvedá žaludek, není jen kvůli jeho obsahu. Měl byste asi vrátit školné, nebo si zopakovat základní školu, abyste se alespoň naučil česky.
Re: Re: svědectví z druhé strany barikády [1 23.7.2009 11:11] | Reagovat
Pokud tomu dobře rozumím, pan Jiří zde neventiluje svůj názor, ale seznamuje nás s poměrně zajímavou citací člověka, co to vidí jinak. Zda to sem patří je věc druhá...
Re: Re: Re: svědectví z druhé strany barikády [jukl 23.9.2010 13:44] | Reagovat
Pan Jiří tu sice uvádí zajímavou citaci člověka, který to tam prožil, ale neuvádí ani zdaleka všechno podstatné. V lágrech byli jak političtí muklové, tak kriminálnící ale také bachaří. Z pohledu bachaře to opravdu vypadalo tak, jak pan Jiří napsal. Bachař se mohl kamarádit s ředitelem lágru, na uran sahal jen v rukavicích, měl dost jídla i oblečení a podobně. O dost hůře na tom byli kriminálnící. Ti museli makat, ale režim je považoval za převychovatelné a tak jim chtěl dát příležitost aby lágr bez větší újmy přežili. Nejhůř na tom byli političtí. Ty režim považoval za nepřevychovatelné a podle toho s nimi dozorci zacházeli. Proto by se měl pan Jiří svého známého zeptat, jaké politické prověření a kolik let v členství v KSČ potřeboval k tomu, aby dostal to místo bachaře.
Druhá strana barikády [Stanislav Bechný 22.7.2009 22:13] | Reagovat
Nejsem si zcela jist, zda podobné komentáře ventilující osobní politické názory jsou určeny pro tyto stránky. Cca 80% "zaniklých obcí", vyjma těch zmizelých vlivem živelných pohrom, výstavby vodních a důlních děl, by se zde vůbec neobjevily nebýt totaklitní komunistické totalitní zvůle. Na druhou stranu je to dobře - doufám, že následující generace budou i díky těmto příspěvkům vědět čeho se vyvarovat.
Re: Druhá strana barikády [1 30.1.2010 18:32] | Reagovat
Máte pravdu, ale. Bylo to vlastně nárazníkové pásmo mezi dvěma tábory. Kapitalistickým a socialistickým blokem. To pásmo "nikoho" bylo proto tak široké, že jsme byli jako vždy aktivnější než Moskva požadovala. Takže tím "ale", myslím snahu komunistické vlády vždy se zavděčit.
Re: Re: Druhá strana barikády [Lada1 1.2.2010 15:30] | Reagovat
......a já si myslím, že ta dnešní politická garnitura není o nic lepší! Jen se jaksi změnily barvy. Tak že o co jde. Každý politický systém si tu všeobecnou historii překroutí k obrazu svému! A Češi konkrétně v tomto jsou opravdu jedničky.
souřadnice [Marin Slunečko 29.1.2010 15:38] | Reagovat
Dobrý den, jen pro upřesnění, uvedené souřadnice odpovídají budově kompresorovny ("turbo"), nikoli bývalé úpravně.
Re: souřadnice [1 30.1.2010 18:14] | Reagovat
Jasně, máte pravdu, hloupý šotek, díky za upozornění, opravil jsem to, Ípravna stála na protějším břehu.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 13 do následujícího políčka: