PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Wies 0.1km
Myslivna - Svatý Kříž 1.2km
Gregorův Dvůr 1.5km
Šlingova Mýť 1.7km
Krásná Lípa 1.8km
Schönlinder Mühle 2.2km
Wildenhof 2.2km
Hechtova Myť 2.3km
Slapany 2.6km
Boden 2.8km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Pavel Beran 26.12.2006] 
Sv.Kříž-Wies - kostel Bičování Krista  (Heiligkreuz (Wies) - Kirche der Auspeitschung Chri)

Kategorie: Církevní stavba   
Okres: Cheb
Důvod zániku: Hraniční pásmo -
Období zániku: 1950-1960  (rok: 1958)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.03981 12.33928 GPS Michal Kurz 8.2.2008  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Info [Pavel Beran 26.12.2006 21:22] | Reagovat
Nejstarší zmínka: 1750
Hlavní sloh: baroko
Vikariát: Cheb
(L. Krčmář, Z. Procházka, J. Soukup: Zničené kostely - průvodce historií Západních Čech č. 14)
Re: Info [Jan Kruliš, Praha 27.12.2006 15:46] | Reagovat
Z. Wirth uvádí ve Sv. Kříži (býv. okr. Mariánské Lázně) kostel Povýšení sv. Kříže, pozdně barokní z konce 18. stol., jednolodní, obdélníkový s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží na východní straně. Zařízení z konce 18. stol. a pseudorenesanční.
Je správné patrocinium nebo se měnilo?
Re: Info [Michal Valenčík 29.12.2006 22:09] | Reagovat
Zde jde o Svatý Kříž jihozápadně od Chebu, kde stál v osadě Wies skutečně hrázděný kostel Bičování Krista. Zbořen byl 1958.
Z.Wirth píše o jiné obci Svatý Kříž západně od Plané na Tachovsku, která byla v 50. letech z ideologických důvodů přejmenována na Chodský Újezd. Bolševický název si kupodivu zachovala dodnes a kostel Povýšení sv. Kříže v ní také stojí dodnes.
Re: Re: Info [Jan Kruliš, Praha 30.12.2006 00:06] | Reagovat
Děkuji za vysvětlení.
http://www.topratingsnorthfaceoutlet.net [north face outlet locations 12.10.2012 08:41] | Reagovat
This waterproof <a href="http://www.topratingsnorthfaceoutlet.net">cheap north face</a> can provide your kids maximum comfort and warm in cold weather. Your child will love it! Update new winter coats for your kids and prepare for the upcoming cold-weather season at this moment. Buy the <a href="http://www.topratingsnorthfaceoutlet.net">north face clearance</a> in our site. We provide you discounted price, 100% authentic quality, no sale tax, good packing, and fast delivery to your door.
Re: http://www.topratingsnorthfaceoutlet.net [Ing. Pavel Matas 12.4.2014 00:54] | Reagovat
To fakt nejde tahle kravina už rok a půl smazat? Myslím, že tu je nějaký administrátor, tak by se měl postarat o likvidaci toho co sem nepatří a pochopitelně i s mojí reakcí!
vzpomínky na Wies [Klimeš 24.2.2018 16:27] | Reagovat
První z nich pochází od P. Svatopluka Schutznera, který po válce jako mladý působil v Chebu a dnes žije ve Washingtonu:

„My jsme tomu svéráznému spolubratru říkali ‚dědeček z Wiesu‘. Jednou jsme ho s Macháčem (páter Jan Machač, dnes žijící v Praze-Dejvicích, pozn. red.) a snad s P. Duchkem (co byl v Horních Lomanech a měl auto) jeli navštívit. Nejen on, taky ta jeho ‚expositura‘ (snad něco jako mezi farností a filiálkou) byla velmi barvitá uvnitř. Zdobena velmi starodávnými zobrazeními, myslím, zázraků. Měla nablízku, myslím, ještě blíž k hranici než to jeho bydliště, zázračnou studánku. Jak sám ‚dědeček‘ vyprávěl, přišel ho jednoho dne navštívit nějaký, tuším, františkán a šel se pomodlit ke studánce a zmizel. Pohraničníci se potom rozhodli exposituru zbourat, lidi na té úrovni neměli smyslu pro památky. A ‚dědeček‘ naložil žebřiňáček a odebral se, patrně s hospodyní, k jejím příbuzným, nepamatuju se kam, řka: „Mit Wagerle nach Schwagerle," za což ho Macháč napomenul, že to tak nesmí říkat."

Sestra Františka Klimeše, dnes žijící v Torontu, na „dědečka z Wiesu" vzpomíná zas takto:

„Nějak si nepřesně vzpomínám, že za hlavním oltářem byl zbytek stromu, na kterém byla soška bičovaného Krista. Měla pověst, že je zázračná. Bylo mi 13 - 14 let a hrála jsem tam na varhany, staré, dřevěná táhla. Někdy začala hrát nějaká píšťala, která neměla, a pan farář přerušil mši a řekl: ‚Maruško, tam to táhlo musíš zastrčit‘ - nebo něco podobného. Taky jsem mu ministrovala u oltáře (v tmavě červených nedělních sametových šatech a s velkou červenou mašlí ve vlasech). Neměl žádný problém s tím, že jsem holka a jsem v ‚kněžišti‘ za mřížkou. A ten páter měl na faře na půdě šikmé dveře ve střeše a lehátko a říkal, že když svítí sluníčko, tak otevře ty dveře a nahý se tam opaluje. Taky měl v jednom pokoji na faře spoustu všelijakých hodin, mnoho jich hlasitě tikalo."
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 21 do následujícího políčka:

   


Processing time: 198 msec.
IP address = 3.236.116.27
desktop version