PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Vyšný 0.7km
Seníky 1.0km
Adam 1.2km
Hittnbaun - mlýn 1.3km
Nuskův mlýn 1.5km
Migl pila a mlýn 1.8km
Vídeň 2.0km
Nusko 2.0km
Arnoštov 2.4km
Vlčí jámy - hájovna 2.4km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Bohumil Toms 1.11.2006] 
Křišťanov  (Christianberg)

Kategorie: Obec   
Okres: Prachatice
Důvod zániku: Vojenský výcvikový prostor Boletice -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Nespecifikováno

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  48.90903 14.02030  Bohumil Toms 1.11.2006  

 Historie a jiné články
Křišťanov (Christianberg)  [Jiří Kripner 27.3.2007]
Osada založená krátce před r. 1694 na popud Jana Christiana z Eggenberga. Toho roku již měla 42 domy. V roce 1910 zde stálo 182 domů a žilo 947 obyvatel, z nichž se jen dva přihlásili k češtině. V obci stojí klasicistní kostel Jména P. Ježíše z let 1798-1799. Dvě památné lípy s obvodem přes 600 cm.
Pověst o vzniku Křišťanova:  [Cyril Polášek 2.12.2007]
"Počátek vesnice této dán od knížete Jana Kristiana z Eggenberku. Pán tento rád honíval v lesích okolních a bydlel vždy v myslivně. nyní nádherně postavené. K jeho obveselení přicházíval sem jakýsi Janek, který znamenitě napodobil kokrhání kohouta a při tom různé šprými prováděl. Za odměnu dal mu kníže tolik pozemků, ovšem lesem pokrytých, co by chtěl. Janek si jich zabral co nejvíce a časem jich větší část odprodal; tak položen základ vesnici, která v brzku vzrůstala." z knihy KRÁLOVSTVÍ ČESKÉ (Jan Elias 1906)
Doplnění  [Zdeněk Pechar 1.9.2009]
Podle záznamů českokrumlovského panství byla obec založena roku 1694 knížetem Janem Kristiánem z Eggenberku. Patřily k ní samoty Chumhäuser, Käferhäuser a Waldmühle.
Domovní jména v Křišťanově.
Albert, Altrichter, Bäcker, Bachfilip, Berger, Blosel, Böckfenzl, Bohlner, Bömhäusl, Domeil, Gallischko, Graf, Greger, Heisel, Josel, Kaspel, Korbhisel, Mathias, Melcher, Miller, Natzel, Pausch, Peter, Pettem, Rothhiesl, Rubenzer, Salzgirgel, Seigelpartel, Schigel, Schleifer, Schmidt, Schuster, Schwarzhaisl, Sparnugel, Spielmann, Stadler, Toni, Traxler, Weber, Widi.

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok1921[zdroje údajů]
Počet obyvatel1464
Počet domů241

 Dobové obrázky/pohlednice
 Lom Krankelberg
 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Současný stav [Miloš Hlávka 15.11.2006 13:52] | Reagovat
Křišťanov ležící na hranici VVP Boletice zanikl částečně - existuje zástavba kolem kostela + nějaké bytovky, prakticky zcela zmizela východní část obce, která se táhla podél silnice směrem na Ktiš, Pouze nedaleko osady Markov při odbočce na Ondřejov zůstala stát o samotě myslivna, která nyní leží (na rozdíl od zbytku zástavby) již ve VVP Boletice.
Situace kolem r. 1906 [Cyril Polášek 2.12.2007 19:08] | Reagovat
občanská vybavenost: škola, fara, pošta, telegraf, četnická stanice
počet domů: 186 - většinou ale jednot
počet obyvatel: 953
život: "Obyvatelstvo zdejší živí se kácením dříví, děláním šindele a dřevěného drátu neb lámáním granulitu a jeho spracováním ve žlaby, schody a dveřeje neb pomníky. Krásný kostel Jména Pána Ježíše byl 1799 posvěcen. Odtud a z vedlejší školy jest pěkná vyhlídka na údolí Blanice, pohraniční velikány Šumavské, jakož i na Liščí louky. Všude kolem velké husté lesy, jen málo žírných polí, vesměs to majetek vévod Č.-Krumlovských."
zdroj: KRÁLOVSTVÍ ČESKÉ (Jan Elias 1906)
Křištanov [Kamil Klusák 16.2.2009 19:34] | Reagovat
Ze vzpomínek na Křištanovský lom a okolí. V místech mezi vrchem Vysoká Mýt´a Lučním potokem u bývalé části Křištanova Kranklberg se nachází kamenolom .Počátky lomu se datujído 20 let 20 stol. a vznikl na dioritové žíle s obsahem amfibolitu,apatitu,biotitu a oligoklasů . V granulitu složení drobnozrného granátu a kyanitu .Kamene krásného po vyleštění. Majitelem lomu byl kníže Schwarzenberg a správa pro lom byla v nedalekém Psím Korytě. V lomu pracovalo 15 kameníků ,jeden Písmokameník a mistr . V dolní části lomu u potoka byla dílna na nářadí a kovárna . V lomu se vyráběla koryta,kamenky na vodu ,na zelí,náhrobní kameny ,ale i bloky k výrobě pomníků padlích a památníků.Velká část kamene byla připravována k odvozu ,až k neuvěření ,že z tohoto zapadlého koutu kámen putoval hlavně do Budějovic , ale také i do Rakouské Vídně. V památku před odsunem každý z kameníků vytesal na horní skalní stěnu jméno či iniciál. Po odsunu Křištanovský lom utichl. Až po dlouhé době se v lomu opět občas těžil kámen ,především na pomníky a umělecká díla.------ Ze vzpomínek mé babičky ,která chodívala přes kopec z Ovesné z lomu na Jelení hoře za bratrem ,písmokameníkem v křištanovském lomu ,žijícím v nedalekém Polučí - Poluschen .Na všechny Křištanovské přišel odsun ,tak i on se loučil na Chrobolském nádraží v květnu 1946. Babička zůstala v Čechách , no nedalo jí to a rozhodla se , že půjde na Polučí pro nějaké věci . Přece jenom tam zůstalo skoro vše,(Každá osoba měla ranec s 50 kilama věcí ).Vzpomínala na lom , na kovárnu plnou nářadí,na zastavené mlýnské kolo pod lomem na Lučním potoce ,. Na ten hrozný klid ,na to,že tu nikde neběhají děti po loukách ,krávy a kozy ,že se nepasou u chalup . A na ty domy ,chalupy,opuštěné a plné věcí.Všechno tam stálo a leželo jak odešli.Vzpoměla si na hromady dřevěných a proutěných výrobků ,práci přes dlouhou zimu .Vzpomínala jak nikde nikdo Až -- na nepříjemné setkání se dvěma zběhlými německými vojáky ,nervozními a samozřejmě ozbrojenými .Strach dal rychlý návrat k domovu . Za 3 roky se dostala do Polučí a dalekého okolí armáda. Postupně domy,statky, pily,mlýny a vše co zde stálo bylo vyhozeno do vzduchu. Babička už se do těchto míst nedostala,prostě nechtěla .Ještě dnes v houští kolem rozvalených stavení a ovocných sadů se povalují bedny od výbušnin.
Re: Křištanov [Zdeněk Pechar 22.1.2010 17:27] | Reagovat
Jenom dotaz. Součástí Křišťanova prý byla sklářská osada Hüttstatt. Z fotografií které jste vložil snad to byly čp. 4, 128 a 192. Někde jsem to viděl na netu, ale nemohu to najít.
Re: Re: Křištanov [Kamil Klusák 22.1.2010 18:51] | Reagovat
uvádí se v lokalitě Vyšný , už roku 1470 je zmínka od prachatického radního Jana Slovického o skelné huti "hut sklenar Misav ", také staré Rožmberské prameny kronikáře Pavla Stránského píší o skelné a zrdcadlové huti , kolem roku 1600 pod názvem Mizaurova hut ,takže je možné , že v těchto místech v oblasti povodí Puchéřského potoka hut mohla být
Nález u Polučí [Mikuláš Zvánovec 8.7.2011 23:44] | Reagovat
Co se týče onoho nálezu, který zdánlivě připomíná postel... Nevím již přesně kde, ale domnívám se, že na cestě Arnoštov-Křišťanov se nachází jedna taková ohrádka okolo krucifixu u silnice. Třeba by to mohl být její původní účel...
kristanov [stepan balaz 14.4.2012 15:27] | Reagovat
pochazim z kristanova krasna vesnice krasny kraj a muselo to bejt hezke v te dobe vsechno to tam mam prolezly od poluci az arnostovu
Re: kristanov [peko 14.4.2012 18:29] | Reagovat
souhlasim je to krasna ves s kostelem doporucuji cestu na arnostov pres vysny s vyhledem na bobik a boubim a sneznou.uvidite i kostel na sv.magdalene.dojdete li do arnostova tak si vyrazte na spalenec to je velmi pekne misto hlavne na podzim je to krasne v techto mistech stoji to za to
kristanov [stepan balaz kristanovak 16.4.2012 22:08] | Reagovat
ten lom se nachazi v pulce cesty do miletinek ale muzete jit i do koryta taky se dostanete tam je to v poluci ze zacatku lesa jsou rujny mlyna jsou tam zbytky mlynskeho kola roste tam hodne hub takze doporucuji
Nalez u Poluci - ohradka [Lenka 18.6.2017 07:42] | Reagovat
Definitivne to neni postel- tyhle kovove ohradky se stavely okolo hrobu. Ja sice nikdy v Kristanove nebyla, ale stejne ohradky jsem videla mnohokrat na starych hrbitovech zde v USA. (V Cesku moc bezne nejsou.) Vloni jsem videla i jednu rozlozenou na jednotlive dily. Je tedy mozne, ze je tam vedle tech ruin nekdo pohrbeny, ale na to by dal odpoved jedine nejaky pametnik / dobovy dokument / archeologicky pruzkum.
Dům čp. 56 [Jan Štifter 6.8.2017 23:57] | Reagovat
Nevíte, kde stával dům čp. 56? Na přelomu 18. a 19. století patřil naší rodině - příjmení HOIS. Děkuji.
Re: Dům čp. 56 [Kamil Klusák 7.8.2017 17:05] | Reagovat
Zemědělská usedlost "Sporeigl" nebo také "Sparnugel", patřící rodině Hois. Posledními obývajícími do dubna 1946 byli Hois Wenzl, manželka Marie a děti Johann, Heinrich, Marie, Josef, Ida a Emma. Usedlost odstřelena 1951. Nacházela se v části "Polutschen"- Polučí. GPS 48,904374, 14,052077
Re: Re: Dům čp. 56 [Jan Štifter 7.8.2017 19:25] | Reagovat
Paráda, moc díky!
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   


Processing time: 270 msec.
IP address = 44.201.97.0
desktop version