PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Volary - pomník padlých 0.8km
V Luhu 1.6km
Petráškův mlýn 1.9km
Častoboř 2.0km
Oboz 2.3km
Smilovice 2.6km
Trenčín 2.8km
Bukevnice 2.9km
Sejce 2.9km
Vymyšlenka 3.0km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Miloš Hlávka 12.8.2006] 
Mokrsko

Kategorie: Osada   (správní obec: Prostřední Lhota)
Okres: Příbram
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Ohrožená

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.74481 14.33717 Střed obce - dle mapy.cz Antonín Žampach 14.8.2006  

 Historie a jiné články
Mokrsko  [Miloš Hlávka 12.8.2006]
Osada (patřící původně pod sousední Prostřední Lhotu, po slučování obcí za reálného socialismu osada obce Chotilsko) leží na úbočí Veselého vrchu (488,9 m), při silnici z Prostřední Lhoty do Čeliny (a dále na Cholín a do Sedlčan). V útrobách Veselého vrchu se nachází ložisko zlata, jedno z největších (ne-li vůbec největší známé) ve Střední Evropě, odhady hovoří až o 120 tunách. Zásadním problémem je to, že kov je v hornině poměrně rovnoměrně rozptýlen, což by znamenalo jednak povrchovou těžbu, a tudíž likvidaci vsi a postižení okolí, jednak použití kyanidového loužení – a tedy hrozbu zamoření životního prostředí.
O těžbě se vážně uvažovalo... [více]

Trochu historie.  [Antonín Žampach 14.8.2006]
V okolí Veselého kopce a Ostrého vrchu, které se vypínají nad Mokrskem se nachází několik starých rýžovišť, pod vrchem Čihadlo se u Čelinského potoku nacházejí v lokolitě Psí hory dvě zazděné štoly, halda vytěžené hlušiny a rozpadající se budova bývalých dolů - vlevo od silnice do Smilovic.
Mokrsko - Čelina  [Bohumil Toms 15.11.2006]
Zazděné štoly - upřesnění : zazděno ústí štoly Josef, touto štolou bylo zpřístupněno ložisko Čelina, ze štoly vyražena chodba / překop/ na ložisko Mokrsko. Druhé ústí co je zazděné vedle štoly Josef je bývalá kompresorová stanice. Na odvale je možno při troše štěstí nalézt drobné zlatinky - není to pouze hlušina - za minulého režimu byla zárověň při průzkumu ložiska prováděna tzv. těžba na skládku. Poloprovozní zkoušky s úpravou vytěžené rubaniny byly prováděny na úpravně v Příbrami. Při průzkumu v 2. pol. 80.let 20. st. "naražena" středověká šachta / mám dojem někdy z 13. - 15. st./- byly zachráněny historické hornické nářadí, žebříky apod. ... [více]

Štola Josef  [Bohumil Toms 6.12.2007]
Firma Metrostav za přispění grantu zpřístupnila štolu Josef a upravila prostranství před štolou za účelem výuky studentů stavebních směrů. S rozpadající se bývalou správní budovou je počítáno pro výstavbu ubytování pro studenty.
Mokrsko - petice  [Miloš Hlávka 28.11.2013]
Vzhledem tomu, že někteří ministři vlády z let 2010-2013 (zejména ministr Martin Kuba) se pokusili znovu otevřít otázku surovinové politiky státu, a to ve prospěch těžařů, rozhodla se firma Astur Bohemia s.r.o. požádat o průzkum ložiska. Pochopitelně s vyhlídkou následné těžby (nebo aspoň prodeje takto získaného know-how). Další firmy požádaly o povolení průzkumu u Kašperských Hor, Hvožďan a jinde.
Tyto záměry se setkaly s - mírně řečeno - nechutí obyvatel okolí, byla zformulována petice, kterou během prvních cca 14 dnů podepsalo kolem 3000 lidí, zčásti místních obyvatel, většinou však rekreantů (celé Chotilsko má kolem 500 obyvatel, přes... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Rok1921[zdroje údajů]
Počet obyvatel84
Počet domů21

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Žádný záznam

 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 77 do následujícího políčka:

   


Processing time: 115 msec.
IP address = 34.236.191.0
desktop version