PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Pavel Beran 7.5.2006] 
Březenec - kostel sv. Linharta  (Pirken - Kirche St. Leonhard)

Kategorie: Církevní stavba   (správní obec: Jirkov)
Okres: Chomutov
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1980-1990  (rok: 1982)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.49472 13.41508  Pavel Beran 7.5.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Pavel Beran 7.5.2006]
Původně gotický z poloviny 14. století stával na návsi Březence, který dnes tvoří městskou část Jirkova. Kostel byl založen Janem a Hukem z Alamsdorfu, pány na nedalekém hradu Neusteinu. V letech 1749-69 prošel barokizující úpravou. Úpravami v roce 1804 získal nový krov a novou kamennou věž se zvonem. Objekt byl obdélného půdorysu s pravoúhlým presbytářem, napojeným na hlavní jednolodní prostor bez triumfálního oblouku.
V šedesátých letech byla gotická platika Madony z Březence pocházející z období kolem roku 1340 převezena na farní úřad do Bučovic na Moravě. V sedmdesátých letech byl kostel značně zchátralý a jeho mobiliář zdevastovaný. ... [více]

Doplněk k historii  [Jan Kruliš, Praha 24.1.2007]
Kostel sv. Linharta byl původně gotický z 2. poloviny 14. století, zbarokizován byl v letech 1749-69, v roce 1802 došlo k rekonstrukci včetně zvýšení věže, opravován byl v letech 1833, 1869 a 1894. Kostel byl jednolodní obdélný s pravoúhlým presbytářem spojeným bez triumfálního oblouku s obdélnou lodí, hranolová věž byla vtažena do lodi. V ose presbytáře stála čtvercová sakristie sklenutá českou plackou. Fasády bývaly členěny lizénovými rámy. Kruchta stávala na dvou pilířích a třech polokruhových arkádách.
Zařízení kostela bylo velmi hodnotné. Hlavní oltář byl dvoudílný z 2, poloviny 18. století s tumbovitou menzou, svatostánkem a anděly, v ... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Žádný záznam

 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 44 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist