PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Heřmánky 1.1km
Křenovský mlýn 1.1km
Ženský mlýn 1.1km
Malý Mlýnek 1.8km
Panský dům a jiné v Dražejově 1.9km
Doubí 2.5km
Klučenina 4.0km
Nový Dvůr 4.3km
Lešnice 5.3km
Skalní sušárny 5.4km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[1 17.12.2016] 
Rozprechtice statek  (Rosspresse)

Kategorie: Dvůr   
Okres: Česká Lípa
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Po 2000
Současný stav: Ohrožená

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.52676 14.54951 rozpadající se statek nad Rozprechtickým rybníkem 1 17.12.2016  

 Historie a jiné články
Rozprechtice  [Vladimír Kraus 10.1.2017]
Rozprechtice byly dříve součástí dnes zaniklé osady Švihov, která je v Chytilově místopise označena již jen jako Galgenmuhle (Šibeniční mlýn-asi 300 m od statku směr Dubá).
Velký statek nad Rozprechtickým rybníkem byl postaven ve druhé polovině 19. století.
Dnes je v soukromém držení a rychle chátrá (propadlé krovy atd.)

 Dobové obrázky/pohlednice
 Míšeň
 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Rozprechtice statek [zdenka 17.2.2017 13:30] | Reagovat
článek z Dubáčku 4/2012, autorka Markéta Myšková:

OHROŽENÁ KRÁSA
Jednou z nejstarších osad na Dubsku jsou Rozprechtice. Uvádí je již výčet majetku, který šlechtici Albrecht a Jan v roce 1253 přenechali řádu Křížovníků s červenou hvězdou. Dubou s vesnicemi, mezi nimiž byly i Rozprechtice, získal pak po roce 1257 Jindřich (Hynek) z rodu Ronovců.

Vesnice Rozprechtice byla pravděpodobně zdevastována v průběhu husitských válek, tak jako mnoho jiných lokalit. Později je zmiňována samota či statek Rozprechtice, sousedící se vsí Švihov, ke které patřil i nedaleký mlýn. Švihov ovšem náležel k panství Houska, kdežto Rozprechtice spolu s Dubou byly součástí panství Novoberštejnského. Amatérský historik Petr Randus dohledal zmínku o Jiříku z Rozprechtic z roku 1408. U profesora J. V. Šimáka v Knize o Housce je uveden Jakub Liška z Rosprasy, který roku 1630 neúspěšně žádá připojení Rozprechtic k panství houseckému. Na Müllerově mapě Čech z roku 1720 jsou Rozprechtice zakresleny jako ves, ale posléze se jméno vztahuje ke statku. Dnes jsou Rozprechtice vedeny jen jako ulice města Dubá.

V mapě Stabilního katastru z let 1826-1843 je zákres rozprechtického dvorce přibližně ve stejném rozsahu jako dnes. V roce 1877 byla u Rozprechtic nalezena nádoba s brakteáty – což jsou jednostranné mince,ražené z velmi tenkého většinou stříbrného plechu. Zavedl je Přemysl Otakar I. v letech 1226–1228. V roce 1878 byla původní obytná část dvorce čp. 163 přestavěna na nynější vznosný novorománský dům.

Po druhé světové válce se vyvlastněného areálu chopilo zemědělské družstvo a posléze Státní statek Dubá. Po roce 1989 byl statek vrácen v restituci a restituentka jej prodala v roce 1994 firmě První dubská investiční s.r.o. z Nedvězí. Sídlo v tomto statku však měly dnes již zrušené firmy Dubská energetická společnost s.r.o. a Dubská Truhlářská s.r.o.. Posléze úvěry zatížený dům koupila běloruská společnost GALS spol. s r. o. Ta provedla v areálu některé stavební úpravy, jako je stavba odpadové jímky a základové desky pro dostavbu chybějící přední části areálu, kde by, dle plánů společnosti GALS, měl být vybudován dům pro správce. Mezitím se ovšem zhroutil zadní objekt, který v 90. letech dostavěla Dubská Truhlářská. I hlavní budova má rozsáhle poškozenou střechu a jediným stavebním zásahem v poslední době na ní bylo zazdění oken.

Výzdoba fasády domu je velmi působivou ukázkou štukatérského umění. Tvarově pak odpovídá novorománskému slohu, který spolu s dalšími neo slohy byl součástí historismu, prosazujícímu se v architektuře v polovině 19. století. Podobnou úpravu fasády jako dům čp. 163 v Rozprechticích mívala i tak zvaná Malá škola v Dubé, ale její původní vzhled se dochoval jen na starých fotografiích.

–myš–
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 22 do následujícího políčka: