PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Schönlinder Mühle 0.9km
Krásná Lípa 1.0km
Wildenhof 1.1km
Dorfmühle 1.4km
Gregorův Dvůr 1.6km
Hechtova Myť 1.8km
Sandner 2.0km
Schwarzenwolf 2.0km
Brusírna 2.1km
U Hory - hostinec 2.1km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Vladimír Minařík 11.4.2006] 
Slapany  (Schloppenhof)

Kategorie: Obec   
Okres: Cheb
Důvod zániku: Hraniční pásmo -
Období zániku: Postupně po 1945
Současný stav: Zničena částečně - zbylo několik domů

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.02911 12.37281 odvozeno z mapy Petr Bauer 17.11.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Vladimír Minařík 11.4.2006]
Vesnice se nachází asi 8 km již. od Chebu na levém břehu Odravy poblíž německé hranice. Vesnice vznikla asi ve 14. století. Zůstala poměrně malou vsí ve které ve 30. letech žilo asi 250 německých obyvatel. Význam vsi poněkud vzrostl po vybudování železniční trati Cheb-Waldsassen, kdy ve Slapanech vzniklo nádraží a celnice.
Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo odsunuto a provoz na žel. trati zastaven. V 50. letech se ves ocitla v těsné blízkosti hraničního pásma a zůstala takto izolována až do konce socialismu, několik domů se však zachovalo (také dvě novější bytovky).
Západní část vsi se nazývala Krásná Lípa, tudy vedly za socialismu ... [více]

Výslech uprchlíka v roce 1955  [Alexej Kokorev, Cheb 19.4.2007]
Jan M., Slovák narozený v roce 1910, naposledy bydlištěm v Chebu, uprchl do bavorského okresu Tirschenreuth v roce 1955. Bavorská pohraniční policie ho vyslýchala 16. června ve Waldsassenu. O důvodech, které vedly k jeho útěku, uvedl Jan M. toto:
"Zásadně odmítám současný režim v ČSR. Proto jsem se také až do dnešního dne bránil tomu, abych byl v nějaké politické organizaci. Hlavně v poslední době jsem kvůli tomu měl v podniku potíže, stále jsem byl vyzýván k tomu, abych se nechal organizovat. Situace byla taková, že bych buď ztratil svoje zaměstnání u státní dráhy nebo byl zatčen."
"Do Bavorska jsem chtěl utéct už v roce 1948. Myslel jsem ... [více]

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Schlopenhof Vigogne-Spinnerei Emil Schmidt & Co. [Peter Fritsch 5.1.2009 18:49] | Reagovat
Zdravim, nic nectu o teto pradelne !!! mam krasny barevny pohled z r.1907 prosly se znamkou, pokud mate zaem poslu scan.
Petr Fritsch
Re: Schlopenhof Vigogne-Spinnerei Emil Schmidt & Co. [Miroslav Landa 7.11.2009 05:28] | Reagovat
Prosim o zaslani scanu pohlednice pradelny, vystavim ji na webu. Zdravi Landa info@mlkurzy.cz
Dominanta obce.Přádelna bavlny. [S.Leinweber 17.11.2009 20:57] | Reagovat
Možnost obživy obyvatel celého údolí Odravy poskytovala také přádelna bavlny.Patřila také bratrovi majitelů Zámku Podhrad.Ves Slapany byla zcela nezávislá hospodářsky.V románu,který mám rozepsaný je i o tomto stavení velký popis.Mohu zaslat scan barevného obrázku přádelny.Je situovaný od jihu.Člověk,který si pamatuje zarostlé nevzhledné území má radost nad tím,že se z pustin vynořil náhon.Zajímavá by byla i fotografie mostu u Slapanského lomu.Napište,na jakou mail adresu foto přádelny poslat.I po odsunu Němců totiž vyráběla.Děkuji.
Re: Dominanta obce.Přádelna bavlny. [Miroslav Landa 12.2.2010 15:25] | Reagovat
Prosím o zaslání obrázků ze Slapan na adresu Děkuji, Miroslav Landa
Re: Re: Dominanta obce.Přádelna bavlny. [Jaroslav Kejř 11.8.2011 22:11] | Reagovat
Hezký den. Jako sběratel starých pohlednic starého okresu Cheb, mám i dvě staré pohlednice Slapan. Jednu klasickou přádelnu a druhou 4.obrázkovou, kterou jsem v loňském roce získal na aukci. Mám to velmi zle nascenované, ale bude-li zájem, kontaktujte mne a já bych se pokusil od příštího dne nějak lépe zareagovat. Sám hledám nejen staré pohlednice obcí na Chebsku - zejména Wildsteina okolí Altkinsberg a okolí a zaniklé obce, ale i případné scany starých obrázků. S pozdravem Jaroslav Kejř
Re: Re: Re: Dominanta obce.Přádelna bavlny. [Miroslav Landa 12.8.2011 13:37] | Reagovat
Děkuji pane Kejř. Pokud by to šlo, prosím o zaslání nějakých obrázků k uveřejnění zde na Zaniklých obcích. Díky info@mlkurzy.cz
Pohled na přádelnu od západu. [S.Leinweber 13.2.2010 20:30] | Reagovat
Černobílý obrázek přádelny obci Slapany vydali rodáci odsunutí do Německa.Na obrázku je patrné,že budova byla využita i v podkroví pro účel ubytování a sklad materiálu.Na mapě není celá budova hlavní jako jeden celek.Vznikla ze dvou budov,které byli spojeny stavební úpravou.Na obrázku za přádelnou jsou dnes nestojící domy obytné a na horizontu je cesta,vedoucí směrem do Starého Hroznatova.V dáli je pak poutní místo nad Hroznatovem,Loreta.Dnes zdánlivě tiché území Slapan bylo dříve rušným místem dík lomům a přádelně.Hlavní cesta vedla právě na St,Hroznatov.Dnešní silnice podél obce pod železnicí byla spojnice mezi novým lomem a železnicí.
Železnice ve Slapanech. [S.Leinweber 9.8.2011 18:04] | Reagovat
Železniční stanice Slapany měla nádražní budovu.Dnes stojí pouze domek závorčího.V místě silničního přejezdu byly dvě koleje.Jedna na jižní straně byla kolejí hlavní,průběžnou a na sever,ke svahu byla kolej,která vedla do areálu bývalého lomu Slapany.Závory byli klasické,dřevěné.Kolej se směrem do lomu dále rozdvojovala a vedla k rampě na severní části skládky lomu a rovně na jižní stranu.Posun vagonů ze skládky v lomu zajištovala parní lokomotiva a dieselový lokotraktor ještě v rocě 1975.Vlečka byla provozována z důvodu překládky kamene z automobilů svážejících kámen z nového lomu na vykládku do vagonů na nákladové rampě.Jižní kolej sloužila k nakládce kamene z hromad tříděného kamene bagrem v areálu skládky.Vozy se pak posunem spojovali a lokomotiva s nimi vyjížděla směrem ke státní hranici.Výhybka tratě do lomového překladiště byla v prostoru těsně za bývalou drážní hlavní budovou.Zátaras ukončení slepé koleje byl před mostem,dál jen brána signální stěny.Po ukončení využití dráhy pro dopravu kamene z lomu byly odstraněny i závory.Kolej ze Slapan na Cheb byl průjezdná do 80.let,kdy před Slapany bylo ponecháno několik naložených vagonů s kamenem,jako zátaras proti projetí do SRN.Počátkem 80.let pak vozy byly vytaženy do Chebu a koleje až ke strážnímu domku silnice Háje-Podhrad odstraněny.Postupně se v oblasti Slapan po r.1991 opuštěním PS útvarů prostoru rozkradly železné svršky železnice,včetně mostní konstrukce mezi Slapany a Krásnou Lípou.Obec Krásná Lípa byla srovnána se zemí a plánovitě byly stavební materiály,krovy a pod.právě po Slapanské dráze odvezeny na Slovensko.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 13 do následujícího políčka:

   


Processing time: 119 msec.
IP address = 44.200.140.218
desktop version