PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Zdeněk Pechar 6.4.2015] 
U Studánky  (Börnelhaus)   také: Börnlhaus,

Kategorie: Hájovna   (správní obec: Bílý Potok)
Okres: Liberec
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.83474 15.27753 GPS - st.308/čp.228 Zdeněk Pechar 6.4.2015  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


historie [pe.tr 12.5.2016 19:02] | Reagovat
Die Einschicht „Börnlhaus" (950 m), bestehend aus dem „alten und neuen Börnlhaus", befindet sich am Fuße des Siechhübeis. Das zum Revier Weißbach gehörende alte Börnlhaus war ursprünglich Waldarbeiterwohnung und im Jahre 1830 mit einer Grenzwache belegt. Aus dem einsamen Baudenhäuschen stammte der spätere Holzhändler und Gastwirt im Wittighaus, Bartel Anton, genannt „Börnl-Anton", der sich ob seiner Lauterkeit und seines goldigen Humors bei den Gästen großer Beliebtheit erfreute. Das neue Börnlhaus, das zum Revier Iser gehörte und mit einem Heger besetzt war, wurde erst 1912 erbaut.
historie 2 [pe.tr 12.5.2016 19:03] | Reagovat
Samota " Börnlhaus " ( 950 m ) se skládá ze "starého a nového Börnlhaus " nachází se na úpatí Siechhübeis (Sichhübel - Jizera) . Revírně patří k Weissbach (Bílý potok) , starý Börnlhaus byl původně příbytkem lesních dělníků a v roce 1830 obsazen pohraniční (finanční) stráží . Z osamělé chalupy pocházel pozdější obchodníka se dřevem a hostinský z Wittighaus (chaty Smědava) Bartel Anton názývaný " Börnl - Anton " (studánkový Anton beo Anton od Studánky), který u hostů požíval velké popularity, pro svou bezúhonnost a jeho "zlatý" humor.
Nový Börnlhaus , který patřil k revíru Iser (Jizera ?? v místě je střet katastrů Hejnice, Bílý Potok, Polubný) a byl obydlen jedním hajným a byl postavena v roce 1912.
Z textu vyplývá, že historicky existoval starý a nový Börnlhaus.
Není patrné zda se jedná o dvě stavby, spíše se jedná o starý a nový ve smyslu vyhořelé chalupy a nové vystavěné na původním místě v roce 1912 pro lesnické účely - hájovna.
Z přezdívky Antona Bartela (česky bychom říkali Antonína Parmy) lze usuzovat, že v daném místě se nacházela studánka, a protože samota stála na historické poutní cestě (Tanvald - Polubný - Smědava - Henice). Studánka byla zřejmě oblíbeným místem zastávky v blízkosti nejvyššího místa hřebene , kdy se cesta již začala svažovat na stranu do Bílého Potoka a obráceně při zpáteční cestě do Polubného.
Pokud bychom chtěli název překládat z původního jména Börnlhaus pak by se jméno samoty mohlo jmenovat
U Antonínovy Studánky nebo jen zkráceně U studánky či U Antonína.
historie ze stránek "Bíláče" [pe.tr 12.5.2016 19:03] | Reagovat
.... Z historie Bílého potoka (zdroj : internetové stránky)
Díky budování silnic a železnice se obec Bílý Potok stala střediskem turistického ruchu. Některé domy se tak proměnily v hostince a ubytovny. Například osamělá horská chata na Smědavě – Wittighaus – je vzpomínána již roku 1814. Když spadla stářím, postavili roku 1841 novou boudu.
V katastrální mapě z roku 1843 je patrný rozsah staveb v daném místě. Těžko říci zda geodeti zakreslili stav před požárem nebo až později. Patrná je část zděná a dřevěná hospodářská (stodola).
( Byla v ní strážnice financů, tak jako v blízké lesní chatě U studánky – německy Börnlhaus. )
V katastrální mapě z roku 1843 je patrný půdorys stavby č. 6 na pozemku č. 338 a je zajímavé, že objekt je vyznačen červenou plochou, která v historických katastrálních mapách obvykle náleží smíšenému (nespalnému) zdivu, nemuselo se tedy překvapivě jednat o typickou dřevěnou roubenou stavbu. Pro srovnání objekt naproti přes cestu č.12, stavební parcela 337 je žlutý - dřevěné konstrukce, a další dům č. 36 je zděný. Pokud legenda neodpovídá zvyklostem barveného značení, lze se přiklonit k vysvětlení, že červenou barvou jsou v této mapě označovány obytné stavby a žlutou barvou hospodářské (dřevěné stodoly).
Ještě v roce 1869 navštěvovali lidé Smědavu hlavně o Mariánských svátcích, když tudy procházela procesí z Tanvaldska do Hejnic. Po vybudování nových spojení byla právě Smědava hojně navštěvována turisty a stala se vyhledávaným cílem. Stále přistavovaná chata však v roce 1932 shořela a dnešní chata stojí od roku 1935.
mapa 1843 [pe.tr 12.5.2016 19:11] | Reagovat
http://archivnimapy.cuzk.cz/skici/skici/BOL/BOL528018430/BOL528018430_index.html

Smědava
http://archivnimapy.cuzk.cz/coc/0237-1/0237-1-011_index.html

Bornlhaus
http://archivnimapy.cuzk.cz/skici/skici/BOL/BOL528018430/BOL528018430_index.html
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 72 do následujícího políčka:

   


Processing time: 44 msec.
IP address = 34.239.176.54
desktop version