PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Nová Ves 1.6km
Stahlmühle 1.6km
Nová Ves - kostel Sv. Linharta 1.7km
Bodenmühle 1.7km
Wiessmühle 2.1km
Sägemühle 2.1km
Krommelmühle 2.1km
Růženín 2.4km
Domkamühle 2.4km
Rájov 2.6km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Petr Bauer 1.4.2006] 
Svatá Apolena

Kategorie: Osada   
Okres: Tachov
Důvod zániku: Postupně vysídleno po 1945 -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela - Výrazné zříceniny kostela a kaple nad zaniklým pramenem.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.63908 12.66258  Petr Bauer 1.4.2006  

 Historie a jiné články
Historie  [Petr Bauer 25.4.2006]
Kaple sv. Apoleny byla postavena nad léčivým pramenem. V 17. stol. byla nahrazena kostelem kolem kterého byla postupně postavena malá osada, dnes zaniklá.
Stručně  [Zdeněk Pechar 12.3.2009]
První zmínka o kapli sv. Apoleny je z r. 1580. Později když k prameni, který měl několika lidem vrátit zrak, začali mířit další nemocní, nechal tehdejší majitel panství, hrabě Georg Maximilian Lindelo, upravit pramen a postavit kostel. Ten byl vysvěcen v r. 1670. Počátkem 20. století začal kostel postupně chátrat. Velké mše, které zde bývaly o svatodušních svátcích, se musely od r. 1938 sloužit venku, protože hrozilo nebezpečí zřícení kostela. Vnitřní zařízení kostela bylo přemístěno do kostelů v okolí.
( www.primda.cz)

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Kostel sv.Apoleny byl zříceninou už před r.1945 [Pavel Frýda 11.11.2006 21:36] | Reagovat
Kostel sv.Apoleny je jeden z mnoha zničených objektů na okr.Tachov, který ale nemá na svědomí odsun německého obyvatelstva a následné socialistické hospodaření. Objekt hrozil zřícením už v r. 1938 (viz Z.Procházka: Český les č.2, str.64). Občas se mi stává, že potkávám bývalé německé obyvatele, vyjadřují smutek a zhrození co všechno bylo v jejich staré vlasti zničeno. Odpovídám jim, že mají pravdu, např. v Tachově pod náměstím stála hezká synagoga, která byla v listopadu 1938 vypálena. Tehdy to začalo....Ještě dotaz na pana Pavla Procházku, Zdeněk Procházka autor historicko-turistických průvodců Český les je Váš příbuzný? Jestli ano, tak moc pozdravů a díky! Jeho práce byly pro mě velkou inspirací a pomocí.
Re: Kostel sv.Apoleny byl zříceninou už před r.1945 [Pavel Procházka, Dlouhý Újezd 16.11.2006 10:13] | Reagovat
Neblahý osud kostela Sv.Apoleny skutečně nemají přímo na svědomí odsuny ani socialističí hospodáři. Stejně jako u mnoha jiných obcí, osad a především staveb v pohraničí byly důvody zániku různé nejenom ty zmíněné. Za zánik mnohem větších vesnic mohly např. velké požáry na konci války nebo v násl. letech. Tento ničivý živel měl podstatný vliv na zánik obcí jako byla Bohuslav, Pořejov nebo částečně i Nová Ves. Dalším důvodem bylo často i utlumování sklářské nebo hutní výroby již v předválečných letech a s tím spojené vylidňování.
Co se týká konkrétně kostela Sv.Apoleny byl jeho stav havarijní již dlouho před odsunem nebo nástupem socialismu. Jak dokládá zmínka v publikaci “Čím ožívá krajina“, jenž je věnovaná osudům 129 kostelům na Domažlicku a Tachovsku, Zdeňka Vyšohlída a Zdeňka Procházky : …již v předválečném období byl kostel ve velice špatném stavu a mše se proto musely konat před svatyní…

Zajímavým architektonickým prvkem kostela Sv.Apoleny byla čtyři šneková schodiště ve všech čtyřech nárožích vedoucích na kruchtu. Pozůstatky těchto schodišť jsou dodnes velice dobře partrné viz fotografie “šneková schodiště“ .
Ještě bych doplnil, že léčivý pramen, u kterého byla vybudována původní kaple, měl údajně schopnost uzdravovat oční nemoci.
Co se týká počtu obyvatel a domů, je ve Sv.Apoleně k r. 1930 uváděno 36 usedlíků a 4 domy. K r. 1938 5 usedlíků a 4 domy včetně hájovny a hospody.

Historik, badatel a velký znalec nejen našeho regionu Zdeněk Procházka není můj příbuzný, jde pouze o shodu jmen. Bohužel jsem se s ním nikdy ani osobně nesetkal. Mezi nadšenci zabývajícími se místopisem a historií Tachovska jsou jeho práce velice uznávaným a vyhledávaným materiálem.
Stav k 9. 11. 2008 - opravné práce [Pavel Slezák 16.11.2008 00:38] | Reagovat
Na vstupu do zříceniny byly znát záchranné práce na klenbě nad vstupem, z okolních cihel byl vysyán přístupový násep. Přesto je interiér stále nebezpečný.
kus rodinné historie [dahlia 9.6.2009 23:38] | Reagovat
Tady se v roce 1913 narodila moje prababička - v č.p.3
Re: kus rodinné historie [Martin Kolovský 26.2.2015 18:11] | Reagovat
Dobrý den,
neměl(a) byste nějaké dobové zobrazení ať už kostela či osady. Popřípadě nějaké vzpomínky. Jak vypadal dům č.p. 3 (hostinec)?
Jsem ze skupiny, která kostel opravuje a sháníme co nejvíce informací a podkladů. Pokud byste nám něco poskytla, byla by to velká pomoc.
S pozdravem Martin Kolovský (m.kolovsky@gmail.com, 608 949 651)
Stav k 28.6.2010 [Ing.Pavel Sobol 29.6.2010 07:09] | Reagovat
Jako stavař kvituji s povděkem, že se na této zajímavé stavbě již staticky podchycují aspoň ty rohové sekce. Chtělo by to nějakou dotaci a v blízkém okolí stavby vykácet náletové dřeviny. Jen tak dál
Stav k 23.3.2012 [Lukáš Racocha 24.3.2012 15:50] | Reagovat
Kostel jsem navštívil 25.6.2011 a opět 23.3.2012 a tak mohu porovnávat a z lítostí oznámit že během zimy došlo k destrukci klenby v přízemí věže a částečné destrukci jednoho z nárožních zbytků zdiva kaple za kostelem, přesto však věřím že kostel už bude zachráněn neboť je na něm opravdu vidět slušný kus práce. Držím palce všem kdo se na rekonstrukci podílí.
Zdeněk Procházka......????? [Míša Nováková 24.4.2012 23:30] | Reagovat
I já se připojuji k držitelum palcu a pěstí,at Apolence přeje osud dobré lidi a stestí.Apolene neschazí Genius Loci,je kouzelná v každé roční době.A k panu Zdenku Procházkovi:já jej znám osobně,k mé veliké radosti a pocte.Věřte,že jak velký svým umem,tak velký svým člověčenstvím je.Velice nenápadný a skromný člověk,dobrý interpret svého poznání,prostě,poklad našeho kraje doslova a do písmene.Poznat jej osobně mužete na společné tematické vycházce,kterou pořádá Správa Chko Český les i letos,pro podrobnější info jděte na stránky po internetu,anebo já to sem brzy napíši,kde,kdy,v kolik.Věřte,bývá to pěkný,ojedinělý,přitom docela prostý zážitek.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 32 do následujícího políčka:

   


Processing time: 137 msec.
IP address = 44.221.66.130
desktop version