PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Antonín Žampach 29.3.2006] 
Wölkingstahl

Kategorie: Továrna   (správní obec: Dolní Bolíkov)
Okres: Jindřichův Hradec
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Před 1945  (rok: 1878)
Současný stav: Zničena zcela - Malé zbytky kamenných základů a strusky.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.04514 15.36247 Dle mapy.cz. Antonín Žampach 29.3.2006  

 Historie a jiné články
Trochu historie.  [Antonín Žampach 29.3.2006]
V roce 1810 založili Řehoř hrabě Razumovský, pán na Rudolci (současný Český Rudolec) s Vincencem Zessnerem ze Spitzenberku na Bolíkovském potoku nad obcí Bolíkov (dnes Dolní Bolíkov) železné hutě. V roce 1819 zde bylo vyrobeno 5.466 centů železa. Pozdější majitelkou byla Marie Stall-Rieseová rozená svobodná paní Hochbergová. Bylo zde šest pecí a pracovalo tady okolo 30 lidí. Železná ruda se dolovala na těchto nalezištích: Jakubov na Jemnicku, Předín a Petrovice u Brtnice a na panství Geras v Rakousku. Na hřbitově v blízkém Cizkrajově stojí litinový kříž vyrobený v těchto železárnách.

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


aktuální informace [zombux 2.9.2007 19:23] | Reagovat
v posledních cca dvou letech se lokalita dost změnila, jednak došlo k odlesnění v důsledku větrné kalamity, jednak shodou nešťastných náhod při spalování zbytků kalamity oheň prohořel horní vrstvou zeminy (de facto zhroucených zbytků staveb) a dostal se k zásobám dřevěného uhlí, které následně několik dní hořely.
jak ukazují fotografie na tomto webu, padající stromy zdemolovaly část hamru (dříve tam bylo okno nebo snad dveře), zůstaly jen zdi které nemohly nikam spadnout, napůl zasypaný náhon, a v okolí několik sklepů. severně za cestou vedoucí dál podél potoka jsem si všiml i hrázek po zdech, kdysi nejspíš obydlí dělníků
na přání mohu lokalitu znovu nafotit, bydlím nedaleko. pokud někdo objeví jakékoli podklady týkající se bývalých železáren (nejlépe staré plány), budu za ně rád, toto místo vždy bylo tak trochu tajuplné, jako dětem nám říkali že zde stával klášter :)
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 41 do následujícího políčka:

   


Processing time: 94 msec.
IP address = 44.200.140.218
desktop version