PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
[Fanda Podzimek 31.8.2013] 
Železniční areál Holešovice-Bubny

Kategorie: Jiný   (správní obec: Praha 7-Holešovice)
Okres: Praha-západ
Důvod zániku: Nespecifikováno - Lukrativní pozemky
Období zániku: Po 2000
Současný stav: Nespecifikováno - Demolice zahájena v červnu 2013

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.10396 14.43826 z mapy  26.2.2014  

 Historie a jiné články
Krátce  [Fanda Podzimek 31.8.2013]
ani ne tak nedostatek prostředků na opravy a přestavbu, jako spíš tlak peněz na uvolnění lukrativních stavebních parcel představuje aktuální nebezpečí pro průmyslové dědictví. K nejohroženějším patří bývalé průmyslové areály v Praze a ve velkých městech, například bývalá pražská nádraží. budovy a železniční zařízení společnosti státní dráhy (steG) sloužily spolu se stanicí a výtopnou buštěhradské dráhy (beb) přes 100 let jako největší pražské dvojnádraží, z něhož postupně vycházely důležité vlečky do holešovické obecní plynárny (1889), do městských jatek (1895) a zejména do překladiště v holešovickém obchodním přístavu. beb zde provozovala ko... [více]

e zpravodajství ČT  [Fanda Podzimek 31.8.2013]
Autor: Martina Adlerová
Praha - V bývalých železničních opravnách na nádraží v Praze-Bubnech se v posledních dnech dějí velké věci. Letos v dubnu se v dílnách přestalo definitivně pracovat a od června se celý areál začne rovnat se zemí. Budovy zasazené do prostředí obřího nádraží, dnes bubenských brownfields, byly kdysi památkově chráněny, léta se ovšem neopravovaly. Točily se v nich i exteriéry filmů, například Na kolejích čeká vrah a nedávný film Ve stínu. V článku je možné vidět fotky z konce května. Jedny z posledních, kde dílny ještě stojí.
Celý areál, který byl památkově chráněn, skoupila společnost Orco. Pozemky s patrovou budovou ... [více]

Střípky z Bubenského nádraží   [Jan Tomášek 6.4.2019]
Bubenské nádraží neslouží, či nesloužilo jen cestujícím ve veřejné dopravě – ale jeho provoz zaujal i nejednoho přímo nezúčastněného pozorovatele. Jedním z takových byl například spisovatel Vojtěch Steklač – mimo jiné autor proslulých Boříkových lapálií. Domovem Boříkovy party byly Právě Bubny – Holešovice a o nádraží je v Steklačových knihách nejedna zmínka. Kluci z party například aby zvítězili ve sběru vybrali v kůlně zrezivělé šrouby. Chlapci sice soutěž vyhrály – zároveň však ředitel v školním rozhlase vyhlásil zákaz vstupu na nádraží – protože prý zde došlo ke ztrátám materiálu.
Na dětství poblíž Bubenského nádraží vzpomíná i napříkl... [více]

Železniční vlečka do Holešovického přístavu  [Jan Tomášek 6.4.2019]

V Holešovicích se nacházela skutečná lahůdka pro železničního pozorovatele – totiž vlečka z Bubenského nádraží do přístavu.
Roku 1900 byla uvedena do provozu tramvajová trať z Letné, přes Bubenské nábřeží a Plynární ulicí k vozovně a Ústředním dílnám Elektrických drah v holešovické Centrále. V rámci napojování holešovického přístavu na železniční trať byla v roce 1910 uvedena do provozu železniční vlečka, která při své cestě z bubenského nádraží musela překročit Plynární a Argentinskou ulici a tedy i dvakrát vykřižovat tramvajové tratě.
Zatímco v Plynární ulici železnice překročila již dávno provozovanou tramvajovou trať, v navazující... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky
 Vlečka do přístavu
 Ostatní

 Odkazy
Proměna Holešovic - o rozhlasovém pořadu na dané téma

Komentáře a upřesňující informace k místu


K pláči [Fanda Podzimek 31.8.2013 16:27] | Reagovat
Musím říci, že nejvíc je mi trpko, když ani nevím jestli budovy ještě stojí a nebo jestli se už developeři zakousli
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka: