PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
[Fanda Podzimek 27.8.2013] 
Přádelna - Bruntál   také: W. F. Olbrich, mechanická přádelna lnu a konopí

Kategorie: Továrna   (správní obec: Bruntál)
Okres: Bruntál
Důvod zániku: Nespecifikováno - Demolice
Období zániku: Po 2000  (rok: 2005)
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.98186 17.46303 Z www.Mapy.cz. Vchod do Kauflandu. Miloslav Horník 21.2.2015  

 Historie a jiné články
Z historie města: Úplný konec úspěšné bruntálské firmy na zpracování lnu  [Miloslav Horník 22.2.2015]
Přádelna Moravolen měla světový věhlas
V dubnu 2004 byla definitivně ukončena výroba v někdejším národním podniku Moravolen Bruntál. Dnes, ve druhé polovině roku 2006 zde již nestojí ani někdejší továrna, která musela ustoupit nové výstavbě supermarketu.
Připomeňme si několika slovy a fakty historii tohoto průmyslového podniku a jejich prostřednictvím i textilní tradici, která tímto aktem definitivně v Bruntále skončila.
Název průmyslové město - získal Bruntál počátkem 19. století, kdy zdejší domácí zpracovatelé lnu, kteří se zde objevují počátkem 16. století, počali nabízet svoje výrobky na trzích v Brně. Tam zboží tehdy donášeli na zádec... [více]

Rok 2005: Bourání Moravolenu  [Miloslav Horník 22.2.2015]
Bruntálský deník 17. 8. 2014:
Definitivně se uzavřela historie textilního průmyslu v Bruntále. Textilnímu průmyslu se ve městě dařilo od poloviny devatenáctého století, ale současná konkurence levného asijského textilu udělala tečku za dlouhou tradicí.
Výroba v podniku Moravolen skončila 28. února, podnik propustil zaměstnance, akcionáři se rozhodli podnik zavřít a areál prodat. Továrna, která dávala charakteristický ráz své čtvrti města, šla k zemi. Nepomohly protesty místních aktivistů a návrhy na vyhlášení továrny za technickou památku. Na jejím místě vzniklo velké parkoviště a obchodní dům.
Zdroj: http://bruntalsky.denik.cz/zpravy_... [více]

Obchodní centrum v Bruntále   [Miloslav Horník 22.2.2015]
Na pozemku bývalého podniku Moravolen v Bruntále vyrůstá v režii firmy FASTAV DEVELOPMENT-AOC, s.r.o., obchodní centrum o zastavěné ploše 4.200 m2 a prodejní ploše 3.100 m2 včetně koncesí, jehož provozovatelem bude společnost Kaufland ČR v.o.s.
Součástí obchodního centra bude 214 nových parkovacích míst, komunikace k parkovišti a zásobování, světelná křižovatka na silnici Dr. Beneše, přípojky inženýrských sítí a sadové úpravy.
V lednu tohoto roku byly dokončeny demolice, které prováděla jako generální dodavatel stavební společnost Stavoremont, a.s., Krnov. Čistá stavební suť z demolic byla recyklována a uložena do násypů. Ostatní nepoužitel... [více]

Seznam výrobků a služeb MORAVOLEN BRUNTÁL a.s.  [Miloslav Horník 22.2.2015]
Ve výpisu při podání přihlášky ochranné známky MORAVOLEN BRUNTÁL a.s. majitel Moravolen Bruntál a.s. se v základních údajích ochranné známky uvádí i seznam výrobků a služeb:
nitě a příze hedvábné, jutové, lněné, vlněné a bavlněné, elastické nitě a příze na textilní použití, nitě a příze látací, na šití, na vyšívání, příze kaučuková pro textilní účely, příze tkalcovská, příze tkalcovská bavlněná, příze česaná vlněná, předená vlna, hedvábí předené, hedvábí umělé, skleněná vlákna na textilní účely, umělohmotná vlákna na využití v textilním průmyslu; lnářské a bavlnářské tkaniny a úplety, tkaniny na odívání, na ručníky, na ubrusy, na stolní p... [více]

Moravolen Šumperk jde do likvidace (z tisku 13. 1. 1999)  [Miloslav Horník 1.4.2020]
Společnost Moravolen Šumperk vstoupila 11. ledna letošního roku do likvidace. Rozhodli o tom na mimořádné valné hromadě akcionáři. Základním důvodem pro toto rozhodnutí byla neúspěšná jednání s největšími věřiteli, kterými jsou především komerční banky, o restrukturalizaci existujících úvěrů. Podle informací z valné hromady byla společnost rovněž neúměrně zatěžována sankcemi zdravotních pojišťoven, správou sociálního zabezpečení a finančních úřadů, jež nebyla schopna progresívně splácet.
Tyto sankce byly spojeny s neuhrazenými závazky společnosti, které ale v rozhodující většině vznikly před vstupem současného majoritního akcionáře (HYBLER T... [více]

Několik zajímavých dat z historie města Bruntálu (zde inf. týkající se přímo firmy Moravolen)  [Miloslav Horník 1.4.2020]
Z rubriky www MÚ Bruntál – „Několik zajímavých dat z historie města Bruntál“
Pro přistěhovavší se řecké emigranty do Bruntálu v roce 1947 a zaměstnané většinou v n. p. Moravolen, bylo postaveno několik domků pod Uhlířským vrchem. V roce 1952 se hledal název „pro nové sídliště“ n. p. Moravolen. Byly navrženy názvy Pod lesem – Pod Uhlířským vrchem – U sopky – který byl přijat.
Ke dni 18. června 1970 žilo v Bruntále ještě 80 občanů řecké národnosti. Tito občané odcházeli zpět do Řecka po uvolnění politické situace v 70. letech 20. století.
Josef Cepek
16. 8. 2013
Zdroj: https://www.mubruntal.cz/nekolik-zajimavych-dat-z-historie-mesta-bruntalu/d-946866

 Dobové obrázky/pohlednice
 Wenzel Franz Olbrich – zakladatel firmy s názvem ,,Bruntálská přádelna lnu W. F. Olbrich" se sídlem v Bruntále
 Novodobé obrázky
 Moravolen (z průběhu výstavby Kauflandu)
 Moravolen z průběhu asanace dne 15. 11. 2005 - zaznamenaná panem Petrem Paloušem
 Ostatní

 Odkazy
https://www.mubruntal.cz - Hrobka Olbrichovy rodiny je opravena a zpět na svém místě (8. 9. 2020)
https://www.idnes.cz - Vzácnou hrobku starosty dostal Bruntál od jeho potomků. Teď ji opraví
https://www.turistika.cz - Bruntál - hrobka starosty W. F. Olbricha
https://www.youtube.com/ - Oprava hrobky bruntálského starosty (zdroj: ČT1: Události v regionech (Ostrava) - Premiéra: 21. 1. 2020)

Komentáře a upřesňující informace k místu


Akcie [Jiří Jaroš 25.3.2020 11:35] | Reagovat
Dobrý den,

v odkazu posílám sken zakladatelské akcie Mechanické přádelny lnu a konopí v Bruntále.
http://www.securityprinting.org/akcie/obory/300/13000_015-mechanische-flachsgarnspinnerei-in-freudenthal.htm

V případě, že budete potřebovat kvalitnější sken, není problém dodat.

S pozdravem
Jiří Jaroš

tel.: 604 166 410
email: cp604166410@gmail.com
Re: Akcie [Miloslav Horník 26.3.2020 08:56] | Reagovat
Děkuji, reagoval jsem dnes e-mailem.
mh.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 71 do následujícího políčka: