PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
Huti 2.0km
Huťkula 2.2km
Řečica 4.2km
Šance 4.3km
Muroňka 6.2km
Lhotská Louka 6.5km
Pustevny Libušín 12.5km
Morávka 13.7km
Slavíč 14.2km
[Jaroslav Holas 24.2.2006] 
Staré Hamry  (Alt - Hammer)

Kategorie: Obec   
Okres: Frýdek-Místek
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: 1960-1970
Současný stav: Zničena částečně - Je na břehu nádrže Šance jako rekreační obec a východiště turistických cest do Beskyd. Am Ufer der Talsperre befindet sich noch ein Erholungsort, Ausgangpunkt für Wanderungen in Beskiden.

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.47306 18.44222 Prostranství u kostela, konkrétně poloha tzv. tíhové bodu "jihovýchodně od rohu kostela proti západnímu rohu domu čp.156 (bývalá škola). Poloha převzata ze stránek http://nivelace.cuzk.cz David Z. 23.11.2006  

 Historie a jiné články
Kurzbeschreibung von David Z.  [Dieter Pohl 5.4.2007]
Durch den Bau des Wasserreservoirs Šance, das Ostrau mit Trinkwasser versorgt, ging ein Teil von Ostrawitz unter. Übrig geblieben sind nur Häuser, die sich über der Wasseroberfläche der Talsperre befanden. Gleichzeitig verschwunden ist auch die Bahnstation, die durch die Stilllegung der Eisenbahnverbindung ihre Funktion verlor. Zu Zeiten von Niedrigwasser kommen immer wieder Hausfundamente zum Vorschein. Weiterhin Überreste der Straßenbrücke und eine kleinere Brücke über einen linskufrigen Zufluss sowie Fundamente der Bahnschienen. Zu sehen sind dann auch Fundamente der Bahnstation, des Lagers und einer Beladungsrampe.

 Vývoj počtu obyvatel a domů
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní
Žádný záznam

 Odkazy
Tsunami vtrhlo do Beskyd

Komentáře a upřesňující informace k místu


Důvod zániku [David Z. 8.6.2006 14:23] | Reagovat
Přehradní nádrž Šance – zásobárna pitné vody pro Ostravu.
Zanikla tak část u Ostravice. Zůstaly pouze domy v úrovni nad hladinou přehrady. Zároveň zanikla železniční stanice a nějaké ty zastávky a původní trať Frýdlant nad Ostravicí–Bílá přišla o úsek nad stanicí Ostravice. (Pod přehradou se ještě nacházela jedna zastávka, která byla sice nebyla zatopená, ale ztratila dopravní význam. Před likvidací byla ještě částečně využívána pro dopravu materiálu.)
V době nižší hladiny vody v nádrži vystouply základy jakéhosi dvora u Ostravice, Větší silniční most přes Ostravici a menší přes jakýsi náhon a dále cesta podél trati k nádražím s dvojicí mostů přes levobřežní přítok (silnični a železniční). Samozřejmě pak těleso železnice. Dále základy staniční budovy, 2 rampy podél nákladních kolejí včetně základů jakéhosi skladiště na jedné z ramp. V bahně byla nalezena jedna výkolejka a jeden telegrafní sloup.
Re: Důvod zániku [Pavla Zemaníková 21.7.2006 09:18] | Reagovat
Netušila jsem, že existují tyto stránky, až dnes jsem je objevila. Zajímá mě konkrétně obec Staré Hamry, bydlím totiž v obci Ostravice, která se nalézá přímo pod přehradou Šance, která zatopila údolí Starých Hamer. Hlavně ve Frýdlantě žije mnoho těch, kteří byli ze zátopového pásma vystěhováni a určitě by stálo za to, aby se jejich svědectví objevilo právě zde. Nikde jsem zde nenalezla zmínku o videokazetě, která byla vydáno před několika lety a zachycuje život "před přehradou". Materiál byl zpracován podle filmu pana hoteliéra Dužího. Jinak musím za závěr podotknout, že chtě nechtě se lidé s přehradou sžili a na Hamrech je stále krásně, existuje tu okolo 50 větších či menších osad, i když většina chalup slouží k rekreaci. Obecní úřad už třetím rokem ve svém zpravodaji vydává historii těchto osad. Vše je dotaženo do současnosti, je to zkrátka poutavé počtení.

Ich hatte keine Ahnung von der Existenz dieser Seiten, die ich heute entdeckte. Mich würde insbesondere das Schicksal von Alt-Hammer interessieren. Ich wohne in Ostrawitz, das sich direkt über der Talsperre Šance befindet, die Alt-Hammer überschwemmte. Vor allem in Friedland leben viele, die aus dem Überschwemmungsgebiet ausgesiedelt wurden. Und ich denke, dass es wichtig ist, dass sich ihre Zeugnisse und Berichte gerade hier wiederfinden. Ich fand nirgends einen Hinweis darauf, dass eine Videokassette existiert, die das Leben vor dem Bau der Talsperre zeigt. Das Material soll nach Filmen des Hoteliers DuŽí bearbeitet worden sein. Zum Schluss möchte ich betonen, dass sich die Menschen an das Leben mit der Talsperre gewöhnt haben und dass es hier immer noch schön ist. In der Umgebung existieren etwa 50 Siedlungen und zahlreiche Wochenendhäuser. Das Gemeindeamt veröffentlicht bereits das dritte Jahr Schriften über die Historie einiger der Dörfer und Siedlungen. Die Geschichte reicht bis in die Gegenwart und ist eine spannende Lektüre.

stare hamry [jiri 28.10.2007 17:07] | Reagovat
Dobrý den.Na sedmém snímku nejsou St.hamry ale Hamrovice. Asi od roku 1953 část obce Ostravice.Přehradou nezatopená.
K obci [Jiří Vaňáček 23.8.2015 10:58] | Reagovat
V lese nedaleko kostela (severozápadně od něho) se nachází ruiny sklepních částí několika domů, které sice nebyly zatopené, ale byly přesto zahrnuty do ochranného pásma přehrady. Stojí zato se jít na ně podívat. Bohužel sklepy jsou plné odpadků. Lidi jsou holt hovada. Zde jsou moje včerejší snímky z této lokality: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Star%C3%A9_Hamry_-_zni%C4%8Den%C3%A9_domy_v_ochrann%C3%A9m_p%C3%A1smu_p%C5%99ehrady_%C5%A0ance

*************************************************************

Před 1. červencem 1951 obec zahrnovala pouze slezskou část, která však zahrnovala i slezskou část moderní obce Ostravice. K tomuto datu došlo k reformě, kdy (z důvodu velké vzdálenosti jednotlivých částí od center obcí a špatné dopravní dostupnosti) došlo k tomu, že jižní část katastru původní obce Ostravice byla osamostatněna jako nová obec Bílá, střední část katastru obce Ostravice byla připojena k obci Staré Hamry (zde se nacházelo již zatopené nádraží), pro změnu obec Staré Hamry ztratila severní část svého katastru, která byla připojena k obci Ostravice. Dodnes existují katastrální území Staré Hamry 1 (až na nejsevernější úzký pruh na levém břehu řeky Ostravice, severně od hráze, se jedná o slezskou část moderní obce Staré Hamry. Dotyčný úzký pruh byl připojen k tomuto katastru až dodatečně a jedná se v jeho případě o moravskou půdu), Ostravice 1 (to je moravská část moderní obce Ostravice), Ostravice 2 (to je moravská část moderní obce Staré Hamry) a Staré Hamry 2 (to je slezská část moderní obce Ostravice).
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 97 do následujícího políčka:

   


Processing time: 72 msec.
IP address = 44.200.140.218
desktop version