PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
› Přidat GPS
Okolí:
U Hory - hostinec 1.0km
Schwarzenwolf 1.4km
Brusírna 1.5km
Malá Všeboř 1.5km
Unter Lindauer Mühle 1.6km
Dorfmühle 1.7km
Všebořský mlýn 1.8km
Sandner 2.0km
Červený mlýn 2.0km
Podhrad 2.4km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Miroslav Landa 10.2.2013] 
Cihelna Nový Hrozňatov  (Neu Kinsberg)

Kategorie: Továrna   (správní obec: Starý Hrozňatov)
Okres: Cheb
Důvod zániku: Nespecifikováno - Postupná devastace
Období zániku: Po 2000
Současný stav: Zničena částečně - Zůstala jen vlastní pec cihelny

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  50.03125 12.41167 Z mapy Miroslav Landa 10.2.2013  

 Historie a jiné články
Popis  [Miroslav Landa 10.2.2013]
Nový Hroznatov je jen pár domků, které vznikly kolem cihelny Antona Harta. Cihelna měla ve znaku logo sokola sedícího na zvonu. V cihelně v Novém Hroznatově se po válce stále pokračovalo ve výrobě cihel později i obkladového gabřince až do roku 1989. Potom se započala zkáza staré cihelny. Po roce 2003 byli postupně tovární budovy bourány a cihly byly prý použity na opravu chebského hradu. Dnes už zůstala jen vlastní pec a několik provozních domků, které koupily soukromé osoby. V současnosti se některé domy opravují a tak se snad zachová alespoň část z památné cihelny. Syn Antona Harta prý snad uvažuje i o tom, že by ze staré pece vybudoval ja... [více]

Anton Hart  [Miroslav Landa 10.2.2013]
Ing. Anton Hart se narodil 12. 6. 1914 v Novém Hroznatově. Pocházel z rodu hrnčířů, který sahá až do doby třicetileté války. Jeho předkové tam dolovali hlínu a vyráběli kameninové lahve na minerální vodu pro okolní lázně. Po zavedení skleněných lahví jeho otec postavil továrnu na kameninové trubky, kterou Anton Hart v r.1934 - po absolvování gymnázia v Chebu, keramické školy v Bechyni a stavební techniky ve Zwickau, kde získal titul inženýra, převzal. V r. 1940 musel narukovat, byl na ruské frontě, kde byl v r. 1943 těžce zraněn.
Když ve válce ležel zraněný ve sněhu na ruské frontě a zdálo se mu, že již umírá, vybavila se mu v duchu cesta n... [více]

Společnost HART Keramik Ziegelwerk Waldsassen AG  [Miroslav Landa 10.2.2013]
Zakladatel společnosti HART Ing. Anton Hart je od roku 2000 čestným občanem města Chebu, kterým se stal především pro obnovení poutního místa Maria Loreto ve Starém Hroznatově, a tak není spoustě Chebanům jméno firmy HART cizí.
Málokdo si uvědomuje, že firma HART Keramik patří mezi poslední tradiční výrobní podniky z Chebska takového významu, jakým byla např. továrna na kola ESKA a pivovar. Původní výrobu přestěhoval Ing. Anton Hart kvůli situaci po 2. světové válce z Nového Hroznatova do německého Waldsassenu a pokračoval tak v rodinné, více než 300 let trvající, tradici výroby keramických výrobků.
Dnešní nabídka firmy HART Keramik zahrnuj... [více]

 Dobové obrázky/pohlednice

 Novodobé obrázky

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Zapomenutá hodnota území. [S.Leinweber 14.7.2013 14:05] | Reagovat
Po roce 1990 se díky devastaci z doby železné opony a následně úřednímu rozhodnutí učinit z předválečného území národní skanzen a jeho ztížení osídlení cenami pozemků a spekulacím, odboural stát i možnost nového průmyslu.A tak se i Nový Hroznatov rozloučil s možností nové doby,které by se tomuto místu dala šance.Zatím ale se rozlehlé území dál nachází v majetku původního podniku ve Skalné.Celá lokalita nejkvalitnějšího kamnářského kaolínu v ČR je záložním ložiskem a až přijde doba vytěžení ložisek v okolí Skalné,tak toto místo bude lukrativní zdroj.Nic méně i spor o původní Hartovu cihelnu je spojený s porevoluční blokádou navrácení majitelům.Cheb jako město nedokázalo tento objekt ochránit ani jako technickou kulturní památku.Chebsko celkově ztrácí nenávratně mnohé stavby technického charakteru jako svědky řemeslné výroby.Hlupáctví doby s finančním efektem stojí nad rozumem a generační odpovědností.
Majitel. [S.Leinweber 14.7.2013 14:18] | Reagovat
Keramický závod Horní Bříza je následníkem,který má ve vlastnictví pozemky s kaolínovými ložisky kvality,uvedenými v předchozím příspěvku.
Logo cihelna [Pavel Víšek 10.11.2016 13:48] | Reagovat
Jen bych chtěl dodat k fotce logo cihelny, že je to absolventská práce pana Harta a je to plastika jestřába.
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   


Processing time: 105 msec.
IP address = 3.238.71.155
desktop version