PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
[Honza Valtr 16.10.2012] 
U Vertlíků  (Wertliken Mühle)   také: U Bertlíků, Wertliker Mühle

Kategorie: Mlýn   (správní obec: Újezd u Manětína)
Okres: Plzeň-sever
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena zcela

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.99500 13.20600 odvozeno z mapy Honza Valtr 16.10.2012  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní
Žádný záznam


Komentáře a upřesňující informace k místu


Názvy [Zdeněk Pechar 17.10.2012 19:25] | Reagovat
Na některých mapách je uváděn také pod jménem Wertlikermühle. Chytil pod heslem U Bertlíků, ale zde jde asi o chybu.
Re: Názvy [Honza Valtr 18.10.2012 01:00] | Reagovat
Myslím, že nemusí jít o chybu, český název místa jsem odvodil z mapy ze šedesátých let, takže chyba mohla být i zde, nebo se případně mohly používat obě varianty - místní názvy v okolí začínající na B měly často v němčině podobu s W, např. Balková/Walkova, Borek/Worka, Bílenec/Wilenz. Díky za doplnění, názvy jsem přidal.
mlýny [Eva Leschová 30.10.2012 10:57] | Reagovat
Vážený pane, hledám V Manetíně mlýny čp. 136, a 96 a ještě mlýn v Kacerově čp.29 V Kacerově to byl mlyxnář Valenta v roce 1787, v Manetině to bylo do roku asi 100. Jak zjistit další udaje.? Dale mne zaujalo Vaše jmeno, muj děd byl Petr Valtr z Plzně - hostinský. Děkuji za jakoukoliv zpravu
Re: mlýny [Honza Valtr 1.11.2012 21:55] | Reagovat
Dobrý den, Manětín čp. 136 je adresa Vuršova mlýna na Manětínském potoce, zadejte si adresu do vyhledávače na www.mapy.cz, jsou tam i nějaké obrázky (volba zobrazit fotografie), nějaké další fotografie lze nalézt i na internetu. Složitější je to s čp. 96, to je adresa historického domu na manětínském náměstí a je součástí souvislé řady čísel, muselo tedy buď dojít k přečíslování nebo se mlýn nacházel na jiném katastru. Podobné je to se situací v Kaceřově. Kde sehnat více informací vám asi neporadím, snad by vám poradili třeba v Muzeu severního Plzeňska v Mar. Týnici (www.marianskatynice.cz). Co se mne týká, pocházím z Kladenska a nevím o žádné vazbě mé rodiny na Plzeň, nicméně v minulosti jsem zatím nepátral.
Re: Re: mlýny [Zdeněk Pechar 2.11.2012 17:38] | Reagovat
Na katastru Manětína byl mlýn ještě v čp.44 a čp.138 (Vébrův).
Re: mlýny [Luděk Dobrý 2.3.2013 22:54] | Reagovat
Dobrý den,nevím jestli je to ještě aktuální.Mlýn č.136 je
Buršův.Vuršův,Wuršův nebo také Kouklův mlýn a nachází se z Manětína směrem na Brdo a za cedulí obce
asi 200m se odbočí do prava a zhruba 100m je mlýn,který asi před 160 lety koupil můj praprapradědeček a pokud vím je v rodové linii majetkem rodiny dodnes.Dúm č.96 je na náměstí blízko trafiky a jsou tam obecní byty.V č.165 býval též mlýn nebo v jeho těsné blízkosti Zastudilovský mlýn a nachází se na východní části náměstí hned mezi terasou a zámkem.V č.44 býval Dersiebův mlýn a nachází se v západní části Manětína od školy směrem na Nečtiny asi 200m a pak do leva a hned pod kopcem je mlýn.V domě č.8.hned pod farou býval Růžkovský nebo též nazívaný Pod Kostelem.V domě č.138 býval mlýn na Padově nebo Karáskův nebo též Vébrův.Nachází se vedle koupaliště v bývalé STS stanici.Vše o těchto a jiných mlýnech se můžete dočíst v publikacích od Jaroslava Sklenáře Voda a mlýny na Kralovicku a Manětínsku nebo od Josefa Klempery Vodní mlýny v Čechách IV.
poděkování [leschovi@centrum.cz 2.11.2012 17:24] | Reagovat
Moc děkuji a přeji hezký konec týdne. Leschová
Re: poděkování za vaší inormaci [Eva Leschová 2.3.2013 23:50] | Reagovat
Děkuji za Vaší zprávu. Na císařských ostiscích jsem našla da Karásky na svých pozemcích měli uvedená čísla mlýnů. Ale trochu se v tom nevyznám, nevím který je který.Muj praděd byl Jan Karásek , sládek v Plzni, a moje babička Marie Terezie Karásková si vzala Valtra z Plzně. Moc děkujza vaší pomoc a peji Vám krásné dny. Leschová - Walterová
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist