PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
› Přidat obrázek
› Přidat článek
› Přidat odkaz
Přidat GPS
Okolí:
Schröderhof 0.4km
Motlův dvůr 0.9km
Jezerní mlýn 1.0km
Frischův mlýn 1.1km
Jezerní myslivna 1.2km
Waffen hamr 1.4km
Jezerní chalupy 1.5km
Storngut 1.6km
Chata u Černého jezera 2.4km
Liedlmühle 2.5km
Výpis je omezen na 10 míst. [více]
[Kamil Klusák 29.11.2011] 
Kohlův mlýn  (Kohlmühle)   také: Koldmühle

Kategorie: Mlýn   (správní obec: Hojsova Stráž)
Okres: Klatovy
Důvod zániku: Nespecifikováno -
Období zániku: Nespecifikováno
Současný stav: Zničena částečně

 WGS-84 souřadnice (GPS)
 Šířka N(Y)°Délka E(X)°PopisVloženo 
  49.19117 13.21258 GPS - objekt pily Zdeněk Pechar 29.11.2011  

 Historie a jiné články
Žádný záznam

 Dobové obrázky/pohlednice
Žádný záznam

 Novodobé obrázky
Žádný záznam

 Ostatní


Komentáře a upřesňující informace k místu


Kohlův (Karlův) mlýn, Karlhanzlhof [P. Velleková 10.10.2012 18:40] | Reagovat
Karlhanslhof, Karlmühl
Velká královácká usedlost Karlhanzlhof stála nad tratí, kousek od elektrárny, kde je dnes skupinka chat. Statek pozemky byl oddělen kolem r. 1698 od usedlosti Karlhof, který se rozkládal výše cestou dnešním lesem směrem na Hojsovku a vlastnil ho Christof Prantl. Tehdy tudy vedla cesta od Karlova mlýna přímo nahoru a napojovala se na hlavní silnici před Hojsovkou. Později postavená železnice přeťalatuto cestu, stejně tak jako pozemky usedlosti a přestože byl vytvořen pod tratí úzký propustek, byla to velká komplikace v hospodaření.
Usedlost byla v majetku rodiny Brandl (dříve zvaní Prantl), v r. 1749 ji dostal Hans Brandl, podle něhož se také usedlost druhou částí jména jmenovala. V roce 1760 je vlastníkem jeho bratranec Johann Linzmayer. Dále byli majiteli usedlosti vdova Katharina Brandl a její syn Josef Linzmeyer(1799). Pak jeho syn Karl L. (1840), a Karlův syn Karl L.(1872), který byl později starostou Eisenstrassu. Poté předal statek synovi Jakobovi L.(ten měl ženu Annu).
K usedlosti patřil i Karlův mlýn (Karlmühl, Koldmühl), kde bývala i pila. Dvůr i mlýn s tehdy již zbouranou pilou dostal v roce 1933 Peter L. (a jeho žena Therezie) a byl později nucen prodat mlýn Petzoldově továrně v Hamrech (Gustavshall), protože přišel o vodní práva, která byla po staletí v celém údolí předmětem sporů. Ke mlýnu vedl krátký náhon, který ležel severně od koryta Úhlavy. Peter L. hospodařil na horní usedlosti až do odsunu v r.1946. Podle vzpomínek paní, která pamatuje objekt Karlova mlýna, měla tato chalupa dlouhé přesahy střechy se závětřími a květinami, kam v zimě nepadal sníh… Dnes na místě mlýna stojí dvě dvouchaty a je to místo těsně nad koncem elektrárenské přehrady (např. chata pana Malána).
Podle fotografie z knihy Slávy Vaneše ještě v sedmdesátých letech na místě bývalé usedlosti Karlhanzlhof nad tratí stála velká stará stodola, podobná té, jakou ještě dnes mají na farmě u Fialů. Měla kamenné základy a pilíře, na kterých stála tesařská konstrukce pobitá prkny. Střecha byla sedlová s polovalbami. Vedle stodoly stály ještě dva malé domky (chatky?). Dnes tam stojí čtyři chaty z druhé poloviny 20. stol. a pod nimi je asi původní rybníček, který se tady dělával z požárních důvodů.

Chcete ještě něco vědět o této oblasti :-)?
Kohlův mlýn [Kamil Klusák 10.10.2012 19:17] | Reagovat
Zdravím a děkuji za plnohodnotné informace .
 Doplňte nebo upřesněte informace k tomuto místu
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 37 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist